Így kezdj bele a Bitcoin-bányászatba otthon: Útmutató kezdőknek

A Bitcoin őskorában még nem voltak speciális bányászgépek, kiépített bányászfarmok, csak a geekek és a legelső kriptohívők tudták, mit is jelenthet a kriptovaluta bányászat. Miután Satoshi Nakamoto elindította a Bitcoin blokkláncot, és egyre többen kapcsolódtak rá a hálózatra, úgy lett egyre izgalmasabb a Bitcoin-bányászat otthon is. A technológia fejlődésével, a hashráta növekedésével, és a bitcoin árfolyamának robbanásszerű növekedésével azonban a Bitcoin-bányászat is komoly fejlődésen ment keresztül. Ez a szegmens egy tekintélyes iparággá fejlődött az elmúlt pár évben, a bevételek a 2021 és 2025 közötti időszakban 6700%-kal nőttek.

A Bitcoin-bányászok bevétele az elmúlt pár évben kilőtt, forrás: blockchain.com
Természetesen ennek az értéknövekedésnek a legnagyobb arányát a nagy Bitcoin bányászfarmok aratják le, de az otthoni Bitcoin-bányaszat is szép sikereket ér el a mai napig. Éppen ezért a vállalkozó kedvűeknek továbbra is érdemes ebbe belevágni, és pénzt és időt áldozni rá.
Ez a cikk több lehetséges módját mutatja be annak, hogyan lehet 2025-ben otthon Bitcoint bányászni, milyen felszerelésre lesz szükséged, mennyibe kerülhet, és milyen hozamra számíthatsz.
1. megoldás: Lottóbányászat – Alacsony energiaigény, nagy kockázat, ritka jutalom
Ha nem akarod eladósítani magadat, és csak kisebb összegű befektetéssel vágnál neki a Bitcoin-bányászatnak, de mégis ki szeretnéd próbálni ezt, akkor a lottóbányászat egy izgalmas és érdekes – bár rendkívül kiszámíthatatlan – lehetőséget kínál erre.
Mi is rendszeresen beszámolunk azoknak a szólóbányászoknak a sikeréről, akik a szerencse pártfogoltjaként otthon bányásszák ki a következő blokkját a Bitcoin blokkláncnak. Legutóbb március végén írtunk arról a szenzációs kriptobányászról, aki 266 000 dolláros jutalmat húzott be a 888 737-es blokk kibányászásával.
A meg nem nevezett bányász, aki a tranzakciós díjakkal és a fix jutalommal együtt közel 100 millió forintot tett zsebre, ezt három darab FutureBit Apollo-ból és egy Bitmain SK19pro-ból álló otthoni rendszerrel érte el. A FutureBit Apollo egy 3 TH/s hashteljesítménnyel rendelkező bányászgép, amely mindössze 200 wattot fogyaszt szinte hang nélkül.

A FutureBit bányászgép az egyik legjobb modell otthoni használatra, forrás: https://www.futurebit.io/apollo-btc
A szólóbányász beszámolója szerint a hidegebb hónapokban az SK19Pro-t napközben 60 TH/s-en, éjszaka pedig 100 TH/s-en működtette. Egy-két minimális beállítástól eltekintve teljes egészében az alapértelmezett beállításokat használta. Például az áramfogyasztás szempontjából a csúcsidőszaknak számító periódusokban a gép működését leállította. Ezekkel a bányászgépekkel sikerült tehát neki megszerezni a BTC jutalmat.
A szólóbányászat sikere a szerencsén múlik
Statisztikailag azonban egy ilyen eredmény eléréshez több ezer évre lenne szükség. De némi szerencsével és a Solo CKPool platform segítségével ez valóban megtörtént. A Solo CKPool platform független bányászok számára készült. A hagyományos bányászpooloktól eltérően, ha itt sikeres vagy, a teljes jutalom lesz a tiéd (mínusz egy kis pool díj). Itt nincs bevételmegosztás sem, és a blokkokat sem osztják fel.
A legtöbb lottóbányász olyan kis méretű, alacsony fogyasztású eszközöket használ, mint a Bitaxe HEX, egy nyílt forráskódú bányászgép, amely valódi Antminer chipekből épül. A gép 3TH/s sebességgel fut, nagyjából 240 000 forintba kerül, és könnyen párosítható egy Raspberry Pi-vel. Egy másik népszerű lehetőség a GekkoScience R909, egy USB-s bányászgép, amely 1,5 TH/s sebességgel működik, és a hobbisták nagy kedvence.

Lucky Miner szólóbányászgép, amely már 50 ezer Ft alatt megvásárolható, forrás: https://www.futurebit.io/apollo-btc
Ilyen bányászgépnek tekinthető az Amazonon 135 dollárért megvásárolható Lucky Miner ASIC chipkészlettel rendelkező bányászgép is. Ennek az eszköznek a fogyasztása 25 watt, és 1 TH/s hashrátával működik. Ilyen, a lottóbányászatot támogató bányászgépek a BitcoinBázis webshopjában is megvásárolhatók.
Ezek az egyszerűbb eszközök nem az állandó bevételszerzés céljából készültek. Úgy lehetne ezeket jellemezni, hogy közelebb állnak a digitális, online nyerőgépekhez, de mégis hozzájárulnak a Bitcoin-hálózat biztosításához.
Ezt nem a pénzért kell csinálni
Ezeknek a lottóbányászoknak a motivációja nem is a pénzszerzés, hanem inkább azért csinálják, mert egy független node működtetésével hozzájárulnak a Bitcoin-hálózat egészségéhez, rugalmasságához és decentralizáltságához. Ezek az elkötelezett személyek az egészet egy tanulási folyamatnak fogják fel, mert ez jó módját kínálja annak, hogy megismerkedjünk a bányászat működésével.
De összességében ez inkább egy lottójátéknak fogható fel. Hiszen az esélye annak, hogy te találod meg a következő blokkot körülbelül 1 a 300 trillióhoz (1: 300 000 000 000 000 000 000). Hiszen, ha a bányászgép hashrátája 1 TH/s (1 000 000 000 000 hash/s), a hálózat hashrátája pedig 900 EH/s (900 000 000 000 000 000 000 hash/s), akkor azért ebből látszik, hogy ez olyan, mintha egy tűt keresnénk a szénakazalban.
A legtöbbeknek tehát ez nem a pénzkeresésről szól. Hanem a kihívásról és a kíváncsiságról, mintha egy egyedi PC-t építenének vagy egy régi rádiót restaurálnának.
2. megoldás: ASIC-bányászat – Szólóbányászat valódi bányászgép hardverrel
Ha a lottóbányászat olyan, mintha egyetlen szelvényt vennél, és reménykednél a szerencsében, akkor az ASIC-gépekkel való szólóbányászat olyan, mintha egy kisebb köteggel játszanád a lottót. Az esélyeid javulnak ugyan, de még mindig kis eséllyel fogsz bankot robbantani.

Az Antminer S21 Hyd bányászgép az egyik legmodernebb ASIC-gép 2025-ben, forrás: https://bitmain.com
Az ASIC (alkalmazásspecifikus integrált áramkörök) bányászgépeket kifejezetten a Bitcoin-bányászatra tervezték. A 2025-ös csúcskategóriás modellek, mint például az Antminer S21 Hydro lenyűgöző teljesítményt nyújtanak, és a korábbi generációkhoz képest sokat javult az energiahatékonyságuk is, a legerősebb modellek a 400 terahash teljesítményt is elérik másodpercenként.

A Bitcoin hálózat hashráta alakulása az elmúlt 3 hónapban, forrás: blockhain.com
A Bitcoin-hálózat jelenleg másodpercenként körülbelül körülbelül 800-900 exahash sebességgel működik. Egy S21 Hydroval a teljes hashráta nagyjából 0,00004%-át kontrollálhatod. Ezzel körülbelül 1 a 13 milliárdhoz esély arra, hogy egy adott napon blokkot találsz. Ez még mindig rendkívül valószínűtlen, de sokkal jobb, mint amit az alacsony fogyasztású USB-s bányászgépekkel elérhetsz.
Ahhoz, hogy érdemben javítsd az esélyeidet, növelned kell az ASIC-bányászgépek számát. Ha 20 ASIC-gépet futtatsz, akkor másodpercenként nyolc petahasht tudsz elérni. Ez már elméletileg elég ahhoz, hogy évente egyszer találj egy blokkot. De ez az infrastruktúra már jelentős befektetést igényel, megfelelő szellőzésre vagy merülő hűtésre van szükség, és megbízható energiaellátást is biztosítani kell. Az üzemeltetés költsége is a magasabb energiaszámla miatt egy folyamatos szemmel látható kiadást jelent. Az eredmény azonban még így is kiszámíthatatlan.
Ezek a legjobb ASIC-bányászgépek 2025-ben
A már említett Bitmain Antminer S21 Hydro mellett a legjobb teljesítménnyel rendelkező gépek közé tartozik még a Microbt Whatsminer M63S, amit 390 TH/s hashteljesítményt nyújt. De a csúcsteljesítményű gépek közé tartozik a Auradine Teraflux AI3680 365 TH/s-os órajellel. A gyártó 15 J/T energiahatékonysággal hirdeti, ami versenyképes opcióvá teszi a kategóriájában. Ezeknek az ASIC-gépeknek az ára 4 439 és 11 200 dollár között mozog, így a befektetés megtérülésének kiszámítása kulcsfontosságú az otthoni bányászat elindítása előtt.
Azonban jópár elkötelezett kriptoszakértő ezt az utat választja. A vonzerő egyszerű. Ha egyedül találsz egy blokkot, megtarthatod a teljes bányászati jutalmat, ami jelenleg 3.125 BTC, plusz a tranzakciós díjak. És nem kell ezt megosztani senki mással.
De a legtöbb ember számára, még a csúcskategóriás ASIC-gépekkel rendelkezők számára is, a szólóbányászat továbbra is nagy kockázatú megoldás marad, bizonytalan kimenettel arra vonatkozóan, hogy valóban sikerül-e egy blokkot találni. Ezért sok otthoni bányász végül egy következetesebb és skálázhatóbb modell felé fordul: csatlakoznak egy bányászati poolhoz.
3. megoldás: a bányászpool – egységben az erő
Ha a szólóbányászat túl időigényes és nem jelent megoldást, egy bányászpoolhoz való csatlakozás lehet egy praktikus alternatíva. A legtöbb otthoni bányász ma már így működteti a Bitcoin-bányászatot – és jó okkal teszi mindezt.
Ha csatlakozol egy bányászpoolhoz, a hashrátádat több ezer másik résztvevővel kombinálhatod. Amikor a pool sikeresen kibányászik egy blokkot, a jutalmat az egyes bányászok hashráta hozzájárulása alapján osztják fel. Többé már nem egy kevés eséllyel megszerezhető jutalmat kergetsz, hanem kisebb, állandó kifizetéseket kapsz. Ez kiszámíthatóbb, kevésbé kockázatos és nem függ annyira a szerencsétől.
Ha például egy Antminer S21-et futtatsz 200 TH/s sebességgel, akkor hashteljesítmény arányosan részesülsz a pool jutalmából. Valószínűleg a napi bevételed közvetlenül a hozzájárulásodhoz lesz kötve.
A legnagyobb bányászpoolok – Foundry USA, Antpool, ViaBTC, F2Pool – havonta több ezer blokkot bányásznak ki.

A bányászpoolok heti blokkgenerálása 2025.04.14-én, forrás: blockchain.com
A blokkgenerálás piaci részesedése alapján az elmúlt egy hétben az Antpool 207 blokkot talált, a ViaBTC 158-at, míg a dobogó harmadik fokán a FPool áll 102 blokkal. Jóval lemaradva jön aztán a Mara Pool, SBI Crypto és a BTC.com.
Rendszeres havi bevétellel tervezhetsz
A bányászpoolok közül sokuk az FPPS (Full Pay Per Share) fizetési modellt kínálja, ahol minden egyes beküldött érvényes blokkvalidáció után fizetnek, függetlenül attól, hogy aznap találnak-e blokkot vagy sem. Mások a PPLNS (Pay Per Last N Shares) modellt alkalmazzák, amely csak akkor fizet, ha blokkot találnak, de ez a konstrukció idővel valamivel magasabb hozamot eredményezhet. Az egyéni választás attól függ, hogy a bányászok mekkora volatilitást akarnak elfogadni a kifizetésekben.
Egy bányászpoolhoz való csaltakozás beállítása mindössze pár lépésből áll.
- Létre kell hozni egy fiókot a kiválasztott poolban.
- Az ASIC bányászgépet a pool szerverére kell csatlakoztatni.
- Meg kell adni a BTC kifizetési címet.
- Ezután pedig folyamatosan lehet figyelni a statisztikákat a pool webes dashboardjáról.
Ebben a működési módban a bányászjutalom nem lesz kiugró, viszont egyenletes kifizetéseket kínál, és sok bányász számára éppen ez a cél.
Itt merülhet fel a kérdés, hogy lehet-e úgy bányászni, hogy nem veszel semmilyen hardvert, nem akarod üzemeltetni ezeket a gépeket, és nem akarod fizetni a magas áramköltséget. Ekkor jöhet be a képbe a felhőbányászat.
4. megoldás: Felhőalapú bányászat – azaz bányászat gépek nélkül
A felhőalapú bányászat lehetővé teszi, hogy egy távoli szolgáltatótól bérelj hash teljesítményt, aki a virtuális bányász nevében működteti a hardvert. Nem kell kezelned a berendezéseket, nem kell foglalkoznod a keletkező hővel vagy a zajjal, és nem kell aggódnod az áramköltségek miatt. Egyszerűen csak kötsz egy szerződést a szolgáltatóval, és ha minden jól megy, megkapod a bányászati jutalom egy részét.
A folyamat nagyon egyszerűnek hangzik. Kiválasztasz egy szolgáltatót, átgondolod mennyi hashrátát szeretnél bérelni, és fizeted az egészet előre, vagy havidíjas formában állapodtok meg. Ebben a konstrukcióban a szolgáltató gondoskodik az infrastruktúráról, beleértve a karbantartást és a hűtést is. Vannak azonban kompromisszumok – és magas kockázatokkal is járhat ez a forma.
A felhőbányászat reputációja azonban elég vegyes képet mutat. Az évek során a területet elárasztották a megkérdőjelezhető háttérrel rendelkező üzemeltetők, és a csalók is megjelentek. Ezek irreális megtérülési számokat ígérgetnek, sok esetben egyenesen átverik a gyanútlan áldozatokat. Sok szerződéses viszony veszteségesbe fordul át, ha figyelembe vesszük a szolgáltatási díjakat, a karbantartási költségeket és a bányászat növekvő nehézségét. Hiszen gyakorlatilag egy harmadik félre bízod a gépek üzemeltetését, amit soha nem fogsz látni.
Vigyázz, mert sok a csaló!
Ennek ellenére van néhány szolgáltató, amely ebben a szegmensben mozog. Az egyik legnagyobb a Nicehash, amely a legnagyobb hashrátabróker piacnak tekinthető. A platform összeköti a hashráta eladóit vagy bányászait a hashráta vásárlóival. A Nicehash szolgáltatás egyedülálló az miatt, hogy csak különböző végfelhasználókat és szereplőket köt össze, és nem kínál felhőbányászati lehetőségeket. Vagyis a Nicehash nem birtokol vagy bérel semmilyen bányászati felszerelést.

Nicehash működési modell, forrás: nicehash.com
A másik ilyen szolgáltató a Bitdeer, amely különféle szolgáltatásokat és megoldásokat kínál. Hashráta megosztási megoldásokat biztosít, mint például a felhőalapú hashráta és a hashráta piactér. Emellett átfogó bányászgép tárhelymegoldási csomagot is kínál ügyfeleinek, amely a telepítési, karbantartási és üzemeltetési feladatokat is ellátja a hatékony kriptobányászat érdekében.
Viszont szeretnénk felhívni mindenki figyelmét, hogy a felhőbányászatot csak akkor érdemes érdemes választani, ha nem akarjuk a drága áramdíjat fizetni, vagy nincs meg a kezdeti tőke a bányászgépek megvásárláshoz. Erre inkább egy spekulatív fogadásként tekintsen mindenki, nem úgy mint egy megbízható jövedelemforrásra.
Ha azonban a célod az állandó hozam vagy a valós gyakorlati tapasztalat megszerzése, akkor a saját bányászgépek működtetése vagy egyszerűen csak a BTC megvásárlása és tartása valószínűleg jobb befektetésnek és hosszabb távú stratégiának tekinthető mint a felhőbányászat.
+1 megoldás: Bitcoin-bányászat mint másodlagos tevékenység
A Bitcoin-bányászat olyan magánszemélyek vagy kisebb vállalkozások számára is vonzó lehet , akik ezt csak kiegészítő tevékenységként végeznék olyan környezetekben, ahol a bányászat során keletkező hőenergia másodlagos célokra is hasznosítható. Például üvegházak fűtésére, lakások fűtésére vagy ipari létesítmények hőigényének részleges fedezésére kiválóan alkalmas, így a bányászat energetikai lábnyoma csökkenthető, hiszen a fűtést úgyis biztosítani kellene.
Ez a fajta felhasználás különösen ott releváns, ahol a villamos energia olcsóbban előállítható vagy decentralizált forrásból származik. A hőhasznosítással kombinált bányászat nemcsak gazdasági, hanem fenntarthatósági szempontból is versenyképes lehetőséget kínál. Ez a modell hosszabb távon is új irányt adhat az otthoni bányászatnak. E szempontok alapján a másodlagos bányászat inkább stratégiai kiegészítőként, semmint elsődleges jövedelemforrásként értelmezhető.
És akkor jöjjön a lényeg
Nincs egyetlen helyes módszer a Bitcoin otthoni bányászatára 2025-ben. Ez inkább azon múlik, hogy mit keresel. A lottóbányászat szórakoztató és olcsó, de az esély a jutalom megszerzésére rövid távon a nulla felé konvergál. Ha saját magad üzemeltetsz egy ASIC-bányászgépet, akkor teljes kontrollal rendelkezel, de a teljes pénzügyi kockázatot is egyedül viseled. A bányászati poolok az állandó, megbízható kifizetések legjobb eszközei.
Tehát mindenki saját maga döntse el, hogy miért kezd bele az otthoni bányászatba. Viszont ha a tanulás, a tapasztalatszerzés vagy hosszabb távon a bitcoin jutalmak megszerzése a cél, akkor mindenképpen érdemes elkezdeni ezt a nagyon izgalmas és technikailag kihívásokkal teli tevékenységet. Csak tudd, mibe kezdesz, és miért csinálod azt.