Egy iskolában már a bitcoin áll a tanterv középpontjában

A Lomond School egy skóciai magánintézmény, amely amellett, hogy elkezdi elfogadni a bitcoint a tandíjfizetéshez, a Bitcoin Standard szerzőjével, Saifedean Ammousszal is együttműködik egy új tanterv bevezetésében, amelynek középpontjában a Bitcoin és az osztrák közgazdaságtan áll.
Az iskola igazgatója, Claire Chisholm április 12-én erősítette meg a partnerséget. Az igazgatónő elmondta, hogy „izgatottan várja, hogy Dr. Ammousszal dolgozhasson”, és nagyra értékeli a “Bitcoin közösség pozitív hozzáállását”.
Ammous egy olyan oktatási tantervet dolgoz ki, amely a Bitcoin és az osztrák közgazdaságtan elveit ötvözi. A tervek szerint az elkészült anyagot világszerte elérhetővé teszi.
Saifedean Ammous leginkább a Bitcoin Standard című könyvéről ismert, amely először 2018-ban jelent meg. A könyv felvázolja a Bitcoin mögött álló gazdasági filozófiát, és szembeállítja azt a fiat valutarendszerekkel. A könyvből már több mint egymillió példány kelt el, és 38 nyelvre fordították le – többek között magyarra is.
Az együttműködésről szóló hír egy nappal azután érkezett, hogy az iskola bejelentette, hogy 2025 őszi félévétől kezdve elfogadja a BTC-t (
BTC Price
) a tandíjfizetéshez, ami évente akár 38 000 font (18 millió forint) is lehet. Ezzel az első iskola lett az Egyesült Királyságban, amely elfogadja a bitcoinos fizetéseket. A beérkező BTC összegeket azonnal átváltják angol fontra, együttműködve az FCA által regisztrált CoinCorner és Musqet szolgáltatókkal, biztosítva ezzel a pénzügyi szabályozásoknak való megfelelést és az átláthatóságot.
A Lomond School hosszú múltra tekint vissza az oktatási innováció terén. Elsőként vezette be Skóciában a koedukált bentlakásos oktatást, és áttért a nemzetközi érettségi (IB) programra. A Bitcoin elfogadása és az új tanterv bevezetése ezen innovatív hagyomány folytatása, amely célja a globális diákok vonzása és a modern pénzügyi ismeretek integrálása az oktatásba.
Egyetemi bitcoin-képzések világszerte
Világszerte egyre több iskola és egyetem indít Bitcoin-alapú kurzusokat. A ciprusi Nicosia Egyetem például 2013-ban elindította a digitális valuta mesterképzést, amely mind személyesen, mind online elérhető. Az NYU, a New York-i egyetem 2014-ben elindította “A Bitcoin és a kriptovaluták joga és üzlete” című kurzust. Ez volt az egyik első Bitcoin-specifikus kurzus az Egyesült Államokban. Egy évvel később, a Stanford Egyetem kezdte meg a “Bitcoin és a kriptovaluták” című kurzusát, amely a világ első kriptovalutájának technológiai és gazdasági aspektusaira összpontosít.
2025-ben az austini egyetem bejelentette, hogy az intézmény egy nagyobb, 200 millió dolláros alapítványi programjának részeként elindítja az első, több mint 5 millió dolláros Bitcoin befektetési alapot. Három hónappal az austini egyetem bejelentése előtt egy szabályozói bejelentésből kiderült, hogy az Emory Egyetem több mint 15 millió dollár értékű bitcoint halmozott fel a Grayscale spot Bitcoin ETF-jén keresztül– jelentette a Cointelegraph október 28-án.
Emory University reported $15.8m worth of $BTC, the first endowment to report a bitcoin ETF position. With that every institution type is now represented in the btc etf 13Fs (endowment, bank, HF, Ins Co, Advisor, Pension, PE, Holding Co, Vc, Trust, Family Office, Brokerage).… pic.twitter.com/eefYpEbXRn
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) October 28, 2024
Bitcoin és blokklánc oktatás Magyarországon
Azonban nem kell mindjárt külföldre mennünk ahhoz, hogy a blokkláncról tanuljunk. A Debreceni Egyetem például “Blokklánc technológia” nevű kurzust kínál, ahol már a legelső előadáson – melynek témája a blokklánc technológiába való bevezetés – kitérnek a bitcoin és a kriptovaluták közötti különbségekre, az olyan alapfogalmak jelentésére, mint a decentralizáció, az elosztott főkönyv, a nyilvános és privát kulcsok, a konszenzus, stb. A következő előadások olyan témákat ölelnek fel, mint az okosszerződések, a kriptovaluták, a tranzakciók, a blokklánc-alapú alkalmazások, és a legvégén, alkalomhoz illően, a blokklánc jövőjéről lesz szó.
A Budapesti Corvinus Egyetemen több vendégelőadás is volt már a kriptovaluták gazdasági, pénzügyi vonatkozásairól. Továbbá, a Corvinus Fintech kurzusai alkalmanként kitérnek a blokklánc-használatra.
Ahogy a digitális pénzügyek és a blokklánc-technológia egyre nagyobb teret nyernek, az oktatásnak is lépést kell tartania a változásokkal. A cikkben említett iskolák példái rámutatnak, hogy a jövő pénzügyi ismeretei már nem csupán elméleti kérdések, hanem a gyakorlatban is alkalmazható tudásként jelennek meg az iskolák falai között