Vitalik Buterin kilenc lépésben növelné a felhasználói adatvédelmet

Az Ethereum első embere, Vitalik Buterin, az elmúlt években számtalan kritikát kapott meggondolatlan döntései miatt, amelyek egyre mélyebbre és mélyebbre vetették vissza a második legnagyobb kriptovaluta-ökoszisztémában rejlő potenciált. A Proof-of-Work rendszer leváltása és az égetési sebesség csökkentése után azonban most egy sokak számára fontos területre fókuszál.

Vitalik Buterin kilenc lépésben emelné új szintre a felhasználói adatvédelmet a második legértékesebb blokkláncon. Egy blogbejegyzésben elmondta, ő egy „maximálisan egyszerű Layer 1-es hálózatot” szeretne fejleszteni.

Lépések az adatvédelem felé

Az Ethereum blokklánc-ökoszisztémája bár nem biztosít natív szintű anonimitást, Buterin víziója szerint a jövő egy olyan moduláris ökoszisztéma lehet, ahol a felhasználók különválaszthatják privát és nyilvános interakcióikat. Egy április 10-i blogbejegyzésben a fejlesztő arról beszélt, olyan a közeljövőben olyan fejlesztéseket szeretne eszközölni, amelyek könnyeden illeszkednek az Ethereumra, és lehetővé teszik egy „maximálisan egyszerű” hálózat használatát.

Az olyan adatvédelmi eszközök, mint a tárcákba épített Privacy Pools, lehetővé teszik a védett egyenleg fenntartását, mely különválasztja a teljes egyenleget és a csak küldésre használt egyenleget. Ez a zseb úgymond csökkenti annak az esélyét, hogy egy támadó hozzáférjen a tárcán tárolt teljes vagyonhoz. Buterin többször hangsúlyozta azt is, hogy a blokkláncokon létre kell hozni egy privát és egy nyilvános réteget, ahol az egyes alkalmazások közötti kapcsolatról a felhasználó dönt.

A nyilvános kapcsolatok eltávolítása jelentős kényelmi áldozatokkal járna, ugyanakkor jelenleg ez az egyetlen módja annak, hogy az ökoszisztémát egy olyan szabványra helyezzék át, ahol minden alkalmazás (például az Uniswap vagy a Blur) is külön tárcacímet kapna – nem pedig egyetlen, univerzális címet használna.

Bár ezzel a megoldással nehezebb lenne követni a protokollokon tárolt egyenleget és az átlagos felhasználók számára bonyolultabb lenne a címek kezelése, az adatmegosztás csökkentése csökkentené annak is az esélyét, hogy a tranzakciókba egy rosszindulatú fél beavatkozik egyik vagy másik oldalról.

Rövid- és hosszútávú kilátások

Már 2023-ban tárgyaltak az Ethereum fejlesztői az úgynevezett Stealth Address-rendszerről, amely egyszeri használatra feljogosító címeket generálna, azonban ebből még mindig nem lett semmi. Ennek a célja úgy küldeni a tokeneket, hogy csak a fogadó tudja, hogy ő kapta, a blokklánc többi szereplője nem. A moduláris adatvédelmi rétegek, valamint a zk-EVM-ek szintén lehetővé tennék a privát okosszerződések használatát, amely a skálázhatóság mellett az adatvédelmet is javítaná.

Buterin javaslata szerint az RPC adatvédelmet is be kellene építeni a jelenlegi tárcákba, ahol olyan interfészt biztosítanának, amely lehetővé teszi az alkalmazások és a felhasználók számára, hogy interakcióba lépjenek a blokklánccal.

Bár ez egy rövid távú megoldás lenne, hosszú távon egy olyan megbízható végrehajtási környezet felépítése a cél, amely megkönnyítené az olyan privát funkciókkal rendelkező alkalmazások karbantartását is, mint a Railway vagy a Tornado Cash.

Az Ethereum első embere szerint olyan módszereket kell kidolgozni, amely vonzó lehet az adatvédelmi protokollok számára, hiszen ezekre van a legnagyobb igény. Az ilyen jellegű tranzakciók számára egyetlen hálózaton belüli igazolás elegendő lenne, hogy a kulcsok tárolása magasabb szintű védelmet kapjon. Buterin arra is kitért, hogy az adatvédelmi garanciák létrehozására is szükség van.

Hogy ezek a fejlesztések jelentkezni fognak-e az Ether ETH Price ETH Price (ETH) árfolyamában, az majd idővel kiderül. Egyelőre több mint 50%-ot vesztett az eszköz az értékéből csak idén, és senki sem tudja, fordulni fog-e a trend a közeljövőben.