Vérfürdő a tőzsdéken: így kerüld el a pánikeladást!

Az elmúlt hetekben a kereskedelmi háború jelentősen felforgatta a pénzpiacokat: az amerikai dollár jelentősen legyengült, a bitcoin több mint 8%-ot vesztett értékéből az elmúlt héten, az S&P 500 részvényindex pedig 10%-ot az elmúlt öt kereskedési napban. A japán tőzsde az újabb vámok miatt közel -5%-ban nyitott és még az arany sem bizonyul biztonságos menedéknek. Mindenki próbálja menekíteni a tőkéjét, miközben azok, akik tartják pozícióikat, azzal kell szembesüljenek, hogy 10-20 vagy akár 30%-os veszteségben ülnek. Azok a kriptovaluta-befektetők pedig, akik Donald Trump győzelmét követően érkeztek meg a piacra, akár 80%-os veszteségben is ülhetnek. De hogyan kerüld el ilyen nehéz időszakban azt, hogy ne adj el pánikszerűen?

Ezért esel pánikba a tőzsdén

Az, hogy a tőzsdén pánik keletkezik, nemcsak gazdasági, hanem mélyen pszichológiai jelenség is. Az emberek zuhanás esetén azért esnek pánikba, mert a fájdalomérzet sokkal erősebb hatást gyakorol idegrendszerünkre, mint a nyereség öröme. A veszteségelkerülés jelensége része az alapvető emberi természetnek, amit a jó befektetők igyekeznek leküzdeni érzelmeik kizárásával.

Kutatások bebizonyították, hogy az emberek kétszer olyan erősen élik meg a veszteséget, mint az örömöt. A tőzsdén ez abban nyilvánul meg, hogy hajlamosak vagyunk eladni pozícióinkat és veszteségeinket realizálni annak érdekében, hogy elkerüljük a további veszteségeket – még akkor is, ha csak átmeneti veszteségről van szó. Ehhez társul a tömegpszichózis is. Amikor azt látjuk, hogy mindenki más elkezd eladni, úgy érezzük, nekünk is menekülni kell, hiszen a félelem ragályos és gyorsan átalakul önbeteljesítő jóslattá, amelyek további lefelé irányuló mozgásokat generálnak.

Számos befektető, aki pánikeladást eszközöl, kevés tapasztalattal rendelkezik, nemrég óta van csak a piacon. Amikor megnövekszik a volatilitás, sokan elveszítik a kontrollt, a jövő kiszámíthatatlansága pedig szorongást kelt. Menekülésképpen megpróbáljuk a megmaradt tőkét bebizosítani annak ellenére, hogy a piac ciklikussága teremti meg azokat a lehetőségeket, amiket a jó befektetők könyörtelenül kihasználnak.

Különösen a kriptovaluta-piacon, a pánikeladásokat általában bálnák és intézményi befektetők használják ki. A kisbefektetők által, veszteségesen eladott pozíciókat a szabad tőkével rendelkező, hosszú távon gondolkodó befektetők azonnal felvásárolják, ezzel csökkentve saját átlagárukat, ha meg vannak győződve arról, hogy fundamentálisan rendben van a piac. De nézzük meg, hogyan zárhatjuk ki ilyenkor az érzelmeket.

Okok, hogy ne ess pánikba egy időszak közben se

A befektetés tudománya nemcsak a számokról és a lexikális tudásról szól, hanem közel egymilliárd ember érzelmeinek a megtestesüléséről. A tőzsdei mozgásokat nem feltétlen gazdasági tényezők mozgatják, hanem a tömegek arra adott reakciója: a félelem, a kapzsiság, a remény és a kétségbeesés.

A piaci volatilitás közepette történő pánikeladást érdemes elkerülni, hiszen a tőzsde ciklikusan mozog. Nincs felfele, ha nincs előtte lefele. Ez a lefelé tartó időszak pedig remek beszállási lehetőségeket tartogathat számunkra, még akkor is, ha a piac alját és a tetejét senki sem fogja eltalálni. Általánosságban azonban elmondható, hogy a legrosszabb medvepiaci napokat – például a COVID-19 járvány idején bekövetkező esést – jelentős növekedés követte. 2020. március 12-én az S&P 500 index 9,5%-ot vesztett az értékéből, majd másnap ugyanennyit emelkedett. A Hartford Funds kutatása szerint a piac legjobb napjainak a fele a medvepiacokon és a korrekciókban történik, vagyis érdemes lehet kivárni.

A pánikeladással többek között az is a probléma, hogy óriási adóvonzata van. A nyereséges pozíciók után adót kell fizetni, azonban az adózást optimalizálni kell. Amennyiben pánikba esel egy pluszban lévő részvény eladásakor, azzal magadnak generálsz extra adót. Realizálásig nincs adózási kötelezettséged, vagyis érdemes lehet kivárni a realizálással, optimalizálva az adókat.

Azok a befektetők, akik a pánik közepette eladnak, gyakran későn térnek vissza a piacra, és lemaradnak az igazi felfutásról. Ez történt 2008-ban, 2020-ban, valamint 2022-ben is. Bár megvolt az ok a pánikra, akik szabad tőkével rendelkeztek, jelentős növekedésre tettek szert a pánikban történő vásárlásból. A piac villámgyorsan megfordulhat, mivel a vámokat ugyanúgy, mint a többi makrogazdasági hírt, a piac beárazza. Ezt követően a kedvezőbb forgatókönyvek sokkal magasabbra fogják tolni az árfolyamokat. Mire egy átlagos befektető felméri, hogy vége a pániknak, lehet lemaradt élete nagy lehetőségéről.

Ahogyan azt Warren Buffet mondta:

„Ha a vörösbegyre vársz, akkor vége a tavasznak.”

Hogy használd ki a volatilis helyzeteket?

A befektetések esetén az első számú szabály, hogy lásd a totál képet, gondolkozz hosszú távon és koncentrálj a saját stratégiádra. Rossz érzés azt látni, amikor a portfóliónk értéke megfeleződik, ugyanakkor a Trump-vámokra történő reakció csupán a tömeg keltette pánik. Látni kell, hogy fundamentálisan például a kriptovaluta-piac, vagy a vezető amerikai vállalatok, sosem voltak még annyira erősek, mint 2024 végén, 2025 elején.

Az, hogy elkerüld a pánikeladást, megváltozott gondolkodást igényel. Gondolj bele abba, hogy a tőzsdei visszahúzódás olyan, mint az akció a boltokban. Amennyiben hiszel az általad preferált eszközben vagy eszközosztályban, akkor most nyomott áron van lehetőséged arra, hogy készleteidet növelhesd, vagy átlagáradat csökkentsd.

Az S&P 500 index átlagos növekedése az 1950-es évek óta 10% dollárban kifejezve úgy, hogy már túlélte a nagy gazdasági világválságot, a hidegháborút, a 2008-as válságot és a COVID-19 járványt is. Trump vámpolitikája csak egy újabb indok, hogy kiszórják a gyenge kezű kereskedőket a piacról, miközben az olyan tapasztalt kereskedők, mint Warren Buffet, a legnagyobb félelem idején vásárolnak.

Az ilyen időszakokban érdemes kerülni a tőkeáttételes kereskedést, lenémítani az árfolyam-értesítéseket és kerülni a hírolvasást, mivel a média további pánikot generál csak. Ez remek alkalmat teremt arra, hogy saját tudásod bővítésére, vagy pénzállományod növelésére fókuszálj. Érdemes körültekintőnek lenni, keresni azokat az eszközosztályokat, amelyek a bizonytalanság rendeződését követően győztesen kerülhetnek ki a volatilitásból.

Természetesen nem pénzügyi tanácsadás, de ilyenkor érdemes lehet azokra a konkrét eszközökre fókuszálni, amelyek a bizonytalanság ellenére tartják árfolyamokat, vagy azokra, amelyek a zuhanás előtt teljesítettek kifejezetten jól. A rövid távú kereskedők csak a luxust és a villámgyors meggazdagodást keresik, azonban, aki hosszú ideje van már a piacon, képes arra, hogy kizoomoljon, és lássa, az amerikai tőzsde csupán ott tart, ahol 2024 áprilisában is tartott.