Nem a te kulcsod, nem a te kriptód, emelte ki a Lightning Network megalkotója

Április 5-én az MIT Bitcoin Expo 2025 rendezvényen tartott előadásában Tadge Dryja, a Lightning Network társfeltalálója több, a Bitcoin protokollal kapcsolatos aggályra is kitért. Köztük kiemelte az eszköz piaci kapitalizációja és az alacsony tényleges láncon belüli használat közötti eltérést. Dryja kijelentette:
„A Bitcoin piaci kapitalizációja több trillió dollár, de vajon az emberek valóban használják is? Vagy a megfelelő módon használják azt?”

Előadása során a Lightning Network feltalálója a hálózat jelenlegi állapotára reflektált. Rámutatott, hogy a tranzakciós volumen alacsony, és aggodalmát fejezte ki a versenyképes díjak hiánya miatt, ami elengedhetetlen a protokoll hosszú távú biztonságához. Dryja hozzátette:
„A Bitcoinnak éppen azért van értéke, mert akkor is működik, amikor illegális – ha csak kormányzati jóváhagyással létezne, értelmetlen lenne”.

Azonban „úgy tűnik, hogy sok, a Bitcoinra építő vállalat figyelmen kívül hagyja ezt, és ehelyett a szabályozási megfelelésre összpontosít.” – jegyezte meg Dryja. Egyúttal kiemelte a nyílt forráskódú fejlesztés eszméi és az iparágat körülvevő vállalati érdekek közötti ellentétet.

Nem a te kulcsod, nem a te kriptód

Dryja előadásában a legfontosabb koncepció a következő elv volt: nem a te kulcsod, nem a te kriptód. Ezzel világossá tette, hogy szerinte a tőzsdéken vagy ETF-eken keresztül tartott Bitcoinok, valamint a felhőszolgáltatókon keresztül működtetett csomópontok nem jelentik az eszköz tényleges tulajdonjogát. Arra is figyelmeztetett, hogy bármikor előjöhetnek olyan forgatókönyvek, amik a harmadik félnél tartott Bitcoinok elkobzásához vezethet.

Véleménye szerint, ha egy kormány követelné a felhasználók Bitcoinjainak átadását a tőzsdéktől, a tőzsdék ellenállás nélkül átadnák azokat. Dryja szerint a Bitcoin fő előnye az arannyal szemben az egyszerűbb önmegőrzésben és a diszkrétebb kezelésben rejlik.

A Bitcoin megőrzésével kapcsolatban Dryja kijelentette:
Egy csomópont működtetése az egyetlen módja annak, hogy tudd, hogy van Bitcoinod. Ha nem futtatsz node-ot, akkor valaki másra bízod, hogy megteszi helyetted”.

A Lightning Network társfeltalálója befejezésül megemlítette az Utreexo nevű projektet. Ennek célja, hogy bárki számára egyszerűbbé tegye egy Bitcoin csomópont futtatását. Az Utreexo célja, hogy csökkentse a szükséges adatmennyiséget, felgyorsítva az IBD-t (Initial Block Download), azaz a hálózattal való kezdeti szinkronizálás folyamatát.