A tőzsdei anti-orákulum 1987-hez hasonló összeomlásra figyelmeztetett

 Jim Cramer a befektetési világ megkerülhetetlen alakjává vált az elmúlt évtizedekben, azonban nem tűpontos elemzései miatt. A CNBC „Mad Money” című műsorának harsány, teátrális figurájaként szórakoztató, gyakran célt tévesztő jóslatokkal borzolja fel a kedélyeket, most azonban meglepő fordulat állt be: 2025 áprilisára előre jelzett piaci összeomlása, amelyet az 1987-es „feketehétfőhöz” hasonlított, pontosan jóslata szerint következett be. Ez jogosan veti fel a kérdést, vajon egy véletlennek lehettünk szemtanúi, vagy fordul a kocka Jim Cramer körül?

A Jim Cramer-jelenség

A kriptovaluta-világban kevésbé ismert Jim Cramer egy amerikai tőzsdei kommentátor, író, befektetési guru és médiaszemélyiség, aki a CNBC műsorvezetőjeként vált ismertté. A Goldman Sachs korábbi alkalmazottja végül saját hedge fund-ját 2001-ben zárta be. A markáns véleményéről és merész jóslatairól ismert elemző túlzó stílusának köszönhetően vált kiváló televíziós karakterré, ugyanakkor szakértelme az évek során hitelességét vesztette.

A Cramer-jelenség lényege abból áll, hogy az általa favorizált részvények gyakran zuhanórepülésbe kezdenek, az általa leírt eszközök pedig gyakran szárnyalnak. Ez szülte az inverz Cramer ETF ötletét is, amely azonban korlátozott sikerrel debütált.

Jim Cramer leghíresebb tévedései 2008-ig nyúlnak vissza. Ekkor ugyanis azt mondta, nem kell aggódni a Bear Sterns miatt, amelyet pár nap múlva gyakorlatilag a JPMorgan mentette meg az összeomlástól. 2012-ben a Facebook IPO-jakor Cramer hatalmas potenciált látott a frissen tőzsdére lépő vállalat papírjaiban, amely azonban az első hónapokban jelentősen visszaesett. 2011-ben és 2012-ben többször temette a Netflix részvényét, amely később tízszeres növekedést produkált. A 2020-as évek elején Cramer nagy reményeket fűzött a Coinbase IPO-jához a közvetett bitcoinhoz fűződő növekedés miatt, azonban a 2022-es medvepiacon a részvény gyakorlatilag összeomlott. 2023-ban a Sillicon Valley Bank összeomlását követően pozitív kilátásokat fűzött a bank jövőjéhez, ezzel újjáélesztve az inverz Cramer jelenséget.

Cramer azonban nem tévedett mindig

A CNBC műsorvezetője élő adásban bizonyította be igazát, ahol a Trump-tarifák következtében meglátta a részvények összeomlását. Az 1987-es „fekete hétfőhöz” hasonlított kereskedési napon a részvénypiacról többszáz milliárd dollár tűnt el, a Nasdaq pedig 5,8%-os esést szenvedett el. A szélesebb diverzifikációjáról ismert S&P 500 szintén 5% feletti értékvesztést szenvedett el, értéke pedig 2024 áprilisát követően megközelítette az 5000 pontot. Ezzel az S&P 500 egyébként idén már 13,5%-os veszteségnél tart – és áprilisban számos amerikai makroadat lát napvilágot, amelyek tovább gyengíthetik az index értékét. A második negyedév első hónapjában az is kiderül, recesszióba kerül-e az Egyesült Államok gazdasága.

A Trump-vámok egyelőre nem úgy sültek el, ahogy azt várta a republikánus elnök. A kínai külügyminiszter szerint ezek a vámok önzőségre utalnak és óriási nyomást generálnak a gazdaságra. Kína azonban nem riadt meg ezektől a vámoktól, ahogyan az történt például 2017-ben, és megtorló vámokkal reagált Trump döntésére.

Cramer jóslata a 2009-hez hasonló Apple-potenciálra hajaz, ahol meglátta a vállalatban rejlő hosszú távú potenciált. Ugyanez történt 2016-ban az NVIDIA-val kapcsolatban, ahol az elemző már közel 10 éve is meglátta a mesterséges intelligencia és játékipar fellendülése előtt a videókártya-gyártóban rejlő potenciált. Érdemes azonban fenntartásokkal kezelni a Wall Street megmondóemberének a kijelentéseit – hiszen például a Bitcoint is többször temette.