Trump vámrendszerét az AI találta ki?

Felmerült a gyanú, hogy Trump tegnap közzétett vámrendszere valójában a mesterséges intelligenciától származik.
Az interneten egy különös elmélet terjed arról, hogy Donald Trump amerikai elnök április 2-án bejelentett „reciprokon alapuló vámrendszere” nem más, mint egy AI chatbot, a ChatGPT által generált ötlet.
Nem sokkal Trump bejelentése után több X felhasználó arról számolt be, hogy egyszerűen visszafejtette a vám számítási módszert az OpenAI ChatGPT-jének segítségével.
Az NFT-gyűjtő DCinvestor például azt állította, hogy a chatbot ugyanazt az eredményt adta, mint amit Trump bejelentett, és hozzátette:
„Azt is mondta nekem a ChatGPT, hogy ez az ötlet még sehol nem volt létezett előtte, és hogy ő maga találta ki.”
Véletlen egybeesés vagy az AI is segített?
A találgatások onnan indultak, hogy egy másik kriptokereskedő, Jordan Fish (aki Cobie néven is ismert) megkérdezte a ChatGPT-t:
„Mi lenne egy egyszerű módszer arra, hogy kiszámítsuk a más országokra kivetendő vámokat, hogy az USA egyenlő feltételekkel kereskedhessen, minimum 10%-os vámmal?”
A chatbot válasza megegyezett Trump tegnap közétett vámrendszerével. A szabály szerint az USA kereskedelmi deficitjét az adott országból származó import összegével osztották el. A Yale Review szerkesztője, James Surowiecki szerint is pontosan ezt a képletet használták.
Hogyan működik Trump vámrendszere?
A Trump-adminisztráció által bevezetett új vámpolitika szerint minden országból érkező import esetén legalább 10%-os vámot vetnek ki, bizonyos esetekben azonban ennél magasabb arányokat alkalmaznak. Kína esetében ez 34%, Japánnál 24%, míg az Európai Unió esetében 20%.
A reciprok vámok lényege, hogy az Egyesült Államok kiegyenlítse a kereskedelmi mérleg hiányosságait. Azaz a külföldről érkező importot megdrágítsa, ezzel ösztönözve a hazai termelést és csökkentve a külkereskedelmi deficitet.
A kriptopiac reakciója meredek esés volt
Trump bejelentése nemcsak a globális kereskedelemre, hanem a kriptopiacokra is hatással volt. A vámok életbe lépése előtti napokban a Bitcoin ára 5%-kal esett, 87 000 dollárról 82 200 dollárra esett vissza, mielőtt némileg korrigált volna. A tegnapi, utolsó, bejelentés előtti nap még pozitívan is telt, a BTC ára egészen majdnem 89 ezer dollárig tudott erősödni. Azonban a bejelentést követő pillanatokban azonnal megfordult a kereskedés.
Bár nem lehet biztosan állítani, hogy a Trump-adminisztráció valóban mesterséges intelligenciára támaszkodott a vámok megtervezésekor, az eset rávilágít arra, hogy az AI egyre nagyobb szerepet játszik a gazdaságpolitikában és a geopolitikában. Ha a feltételezés igaznak bizonyul, akkor ez lehet az első jelentős AI-alapú döntés egy amerikai elnök részéről.