Tilos lesz az Nvidia csip Kínában? 17 milliárd dollárnyi üzlet forog kockán

Az Nvidia H20 csipjei a kínai mesterségesintelligencia-piac egyik legfontosabb eszközeivé váltak – de lehet, hogy nem sokáig. Peking új környezetvédelmi szabályozásai olyan követelményeket támasztanak a csipekkel szemben, amelyeket az Nvidia kínai piacra szánt termékei nem teljesítenek. Ha a hatóságok szigorúan érvényt szereznek ezeknek az előírásoknak, a vállalat évi több mint 17 milliárd dollárnyi forgalma kerülhet veszélybe.
A környezetvédelemre hivatkozva tiltják meg az Nvidia csipek használatát
A kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) új irányelvei szerint minden új adatközpontban csak energiahatékony, zöld technológiával működő csipek használhatók. Az Nvidia H20, amelyet kifejezetten a kínai piacra fejlesztettek az amerikai exportkorlátozások után, nem felel meg ezeknek a feltételeknek. A bizottság célja, hogy Kína adatközpontjai környezetkímélő technológiára álljanak át – ez pedig komoly kihívást jelent az Nvidia számára, amely már jelezte: szeretne tárgyalni az NDRC vezetőjével, Zheng Shanjie-vel a helyzet rendezéséről.
Kiskapuk és azok megkerülése – egyelőre nem állt le a H20 iránti kereslet
Noha a szabályozás szigorodása aggasztó, a kereslet nem esett vissza jelentősen. Az iparági források szerint több nagy kínai techvállalat – például az Alibaba, a Tencent és a ByteDance – továbbra is vásárolja a H20 csipeket, méghozzá úgy, hogy azokat meglévő adatközpontokban helyezik el, elkerülve ezzel az új építkezésekre vonatkozó szabályokat. Ez a megoldás azonban csak ideiglenes lehet. Ha Peking valóban elkezdi érvényesíteni a szabályokat, a nagyvállalatok kénytelenek lesznek más megoldás után nézni – például hazai gyártású csipeket választani.
Kapcsolódó tartalom: Közel 80%-kal nőttek az Nvidia bevételei 2024 utolsó negyedévében
A kínai alternatívák erősödnek – nyomás alatt az amerikai technológia
A Peking által szorgalmazott „zöld” adatközpont-átállás nemcsak a környezetvédelmi célokat szolgálja, hanem geopolitikai üzenetet is hordoz. A kínai vezetés már régóta célul tűzte ki, hogy csökkenti az ország függőségét az amerikai csipgyártóktól, és olyan hazai megoldásokat részesít előnyben, mint például a Huawei fejlesztései. Az energiahatékonyságra hivatkozó szigorítások tehát valójában versenypozíciót javíthatnak a kínai gyártók számára – miközben az Nvidiának lehetséges, hogy le kell mondania legnagyobb amerikán kívüli piacáról.
Gazdasági következmények – a tét: 17 milliárd dollár
Az Nvidia számára a kínai piac kritikus jelentőségű. A cég éves jelentése szerint Kína 17,1 milliárd dollárral – vagyis az összbevétel 13 százalékával – járul hozzá a vállalat forgalmához. Egy ekkora piac elvesztése nemcsak anyagi, hanem stratégiai szempontból is súlyos következményekkel járhat. A vállalat már fontolgatja a H20 csip módosítását annak érdekében, hogy megfeleljen a szabályoknak, de az áttervezés teljesítménycsökkenéssel járna – ez pedig könnyen visszavetné a vásárlók lelkesedését.
Az Nvidia nemcsak a környezetvédelmi előírásokkal küzd, hanem egy versenyjogi eljárással is. A kínai piacfelügyeleti hatóság (SAMR) decemberben vizsgálatot indított a vállalat ellen. Az egyik érintett szerint azt vizsgálják, vajon az Nvidia már az amerikai tiltás előtt is korlátozta-e csipjeinek elérhetőségét a kínai vásárlók számára.
Érdekelhet még: Rizshiány van Japánban, a kormány mégis nyolcszorosára növelné az exportot, hogy van ez?