Már az okosotthon eszközöket is támadják a hackerek kriptobányászat céljából

Az orosz belügyminisztérium figyelmeztetést adott ki, amelyben azt állítják, hogy csalók rosszindulatú szoftverek segítségével kriptobányászati alkalmazásokkal fertőzik meg a polgárok okosotthon eszközeit.
Az Izvesztyija című orosz lap arról számolt be, hogy a belügyminisztérium szerint a hackerek megpróbálják „megfertőzni az eszközöket rosszindulatú szoftverekkel” és „egy hálózatot létrehozni az okoseszközökből.” A minisztérium szerint ezek a „DDoS-támadások, titkos megfigyelések és lopások bázisává is válhatnak.” Emellett a minisztérium azt tanácsolta a polgároknak, hogy gyakran változtassák meg az okoseszközök jelszavait és a hálózati neveket. Azt is kiemelték, hogy a polgároknak telepíteniük kell az eszközük legújabb firmware frissítéseit. Emellett javasolják, hogy „piacvezető cégek által értékesített eszközöket kell választaniuk.” A minisztérium végezetül azt tanácsolta a polgároknak, hogy a csoportos beállítási lehetőségek helyett inkább konfigurálják az egyes okosotthon eszközeiket külön-külön.
Kamu kriptotőzsdék – új fenyegetés Oroszországban?
A kriptovalutákkal kapcsolatos csalások és átverések száma egyre nő Oroszországban, és a bűnözők egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak. Az IA Sakha News média március 25-én arról írt, hogy a jakutszki ügyészek egy olyan ügyet vizsgálnak, amelyben egy helyi lakost állítólag rászedtek, hogy mintegy 4600 dollárt adjon át egy csaló bandának. Az ügyészek úgy vélik, hogy a banda „egy kriptobrókercég munkatársainak adták ki magukat.” Így meggyőzték a lakosokat, hogy „fektessenek be” egy hamis kriptotőzsdébe. A helyi ügyészség azt mondja, hogy büntetőeljárást indított, és szélesebb körű vizsgálatot indított a vádakkal kapcsolatban.
Folytatódik az illegális kriptobányászat veszélye
A csalások világán kívül az illegális kriptobányászat továbbra is problémákat okoz az áramszolgáltatóknak és a hálózatüzemeltetőknek olyan területeken, mint az Észak-Kaukázus és Szibéria. Az olyan régiókban, mint például Irkutszk, amely Oroszország első és legnagyobb Bitcoin bányászati hotspotja, már betiltották a kriptobányászatot a téli hónapokban. Ezek a tilalmak az ország számos részén 2031-ig megmaradnak. De egyes tisztviselők szerint úgy tűnik, hogy ezek az intézkedések nem lesznek elegendőek. Bár az illegális bányászok nem tartják be ezeket a tilalmakat, az intézkedések felszabadíthatnak energiát olyan időszakokban, amikor a végfelhasználóknak nincs szükségük extra energiára.
A Kommerszant című hírportálnak március 24-én Ilja Brilliantov, az Irkutszki Elektromos Hálózati Vállalat megbízott vezérigazgatója elmondta, hogy Priangarye (az Angara folyó körüli régió) területén a tilalom 308 MW kapacitást szabadított fel a „legális bányászoktól”. Brilliantov hozzátette továbbá, hogy a szezonális tilalom miatt a 2024-2025-ös őszi-téli időszakban „mintegy 800 millió rubellel (9,5 millió dollárral)” kevesebb bevétele lett az áramszolgáltatónak, mint az év más időszakaiban. Ugyanis a legális bányászok leállították bányászgépeiket.
Máshol helyi kormányzati tisztviselők azt állították, hogy a tilalmaknak valóban van érezhető hatása.
Kirill Gazajev, Transzbaikal első lakás-, közmű-, energia-, digitalizációs és kommunikációs igazgatóhelyetesse szerint „az Irkutszki területen felszabadult kapacitások növelik az energiarendszer megbízhatóságát a téli időszakban.” Gazajev azt állította, hogy jelenleg egyetlen legális bányász sem tevékenykedik Transzbaikalban. Azt is elmondta, hogy az önkormányzat vizsgálatai során egyetlen illegális vagy kvázi-legális kriptobányászra sem bukkantak, aki a régióban tevékenykednének.