Az Arbitrum felhasználói kitartanak a saját ökoszisztéma fejlesztése mellett

Az Ethereum blokklánca évek óta skálázhatósági problémákkal küzd az egyre növekvő tranzakciós költségek és a hálózat lassulása miatt. A 2.0-ás frissítésig azonban a második rétegű protokollok megoldást kínálhatnak anélkül, hogy sérülne a decentralizáció és a biztonság. Az egyik legnépszerűbb ilyen megoldás az Arbitrum.

Az Arbitrum által benyújtott az Ethereum újrabefektetését illetően azonban elutasításra került. A döntés mögött az áll, hogy a közösség az Arbitrum-ökoszisztéma fejlesztését, valamint likviditásának megőrzését szorgalmazza a mainneten történő befektetések helyett.

Az Arbitrum számára az Arbitrum az első

Elutasításra került a GMC azon javaslata, miszerint az Arbitrum kincstárában található Etherből 7500-at (megközelítőleg 20 millió dollár) arra használjanak fel, hogy három decentralizált pénzügyi projektet támogassanak. Az alapítvány és a bizottság terve az volt, hogy 5000 ETH-et a Lido liquid staking protokollban helyezzenek el, amely további 5000 wrapped staked ETH-et generálna, amelyet újra be lehetne fektetni.

A GMC javaslata szerint az Arbitrum Aave V3-ban található 5000 wstETH-et a hitelfelvétel fokozására is lehetne használni, mellyel közben ki tudnák használni a Lido, az Aave, a Renzo és a Kelp ösztönzőprogramjait is. A fennmaradó 2500 ETH-et pedig a Fluid hitelezési protokollon kívánták felhasználni, ugyanakkor ezek közül egyik sem épít az Arbitrumra, kizárólag az Ethereumra.

A GMC által megvizsgált 45 protokoll közül érdemes kiemelni a Dolomitot és a GMX-et, amik a wrapped staked Etherre 4,54%-os hozamot, a natív Etherre pedig 1-2%-os hozamot kínálnak. Érdemes azonban fenntartásokkal kezelni a restaking protokollokat, hiszen a likviditás könnyedén elfogyhat, valamint a technológiai utánajárás sem elfelejtendő szempont.

A GMC hátráltathatja az Arbitrum fejlődését

Nyilvánvaló, hogy a GMC elgondolása az volt, hogy a kockázat mellett az elérhető hozamot is növeljék egy olyan Ether-készlettel, melynek célja a biztonság és a decentralizáció fenntartása. Ez érthető módon nem tetszett az Arbitrum-közösségnek, hiszen bár a pénztári stratégia szilárd, továbbra is konzervatív alapokon kell hagyni azokat.

A közösség számára az Arbitrumra épülő natív projektek támogatása is felépítése továbbra is elsődleges, hiszen ezekkel tud tovább fejlődni a jelenleg nyolcadik legnagyobb DeFi-hálózat. A DeFi Llama adatai alapján az Arbitrumon jelenleg 770 protokoll fut, az aktív címek száma pedig több mint 210 ezer.

Ennek ellenére az elmúlt hónapban több mint 4,5%-kal esett vissza az ökoszisztémában található teljes zárolt összeg (TVL), ami már csak 2,89 milliárd dollár. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a mémcoinokkal tarkított Binance Smart Chaint követően az Arbitrum hálózata volt a második legerősebb az elmúlt egy hónapban. Mindeközben a Solana és a Tron TVL-je 30%-kal esett vissza, míg a Base-é például 10%-kal.

Vita a beruházási javaslatokról

Bár a GMC adott némi magyarázatot arra, miért kívánja ennyire befektetni a kincstári tartalékokat, az Arbitrum DAO továbbra is kétségeit fejezi ki ezekkel a műveletekkel kapcsolatban. Az egyik ilyen delegált, JoJo, például arra is kíváncsi, miért nem osztanák szét a 7500 Ether-es alap egy részét más protokollok között, ahogyan azt teszi például a Coinbase és a Solana is.

Ahhoz, hogy egy javaslat érvényes legyen, elég az egyszerű többséget megszerezni, valamint a szavazásra feljogosító tokenek 3%-át birtokolni. Az álnevű „Ultra” szerint az ilyen jellegű javaslatok nem keltenek túl nagy bizalmat az Arbitrum-specifikus projektek iránt, hiszen, ha az Arbitrumhoz ezer szállal kötődő GMC nem bízik a natív projektekben, akkor egy átlagfelhasználó miért bízna? Véleménye szerint az új tervben arról dönthetnek majd, hogy a finanszírozások akár 40%-át ezekre a natív projektekre fordítsák majd a jövőben.