A Bitcoin ETF-vásárlásoknak csupán fele hosszútávú befektetés

Az azonnali Bitcoin ETF-ek megjelenésével egy új kereskedői réteg jelent meg a kriptovaluta-piacon. A hagyományos pénzügyi szektor képviselői által kínált digitális termékekre vonatkozó ETF-ek ugyan drágábbak, mintha az ember egy kriptovaluta-tőzsdén vásárolna, ugyanakkor ugyanazt a változást éli át úgy, hogy nem igényelt a technológia hozzáértés sem.

Annak ellenére, hogy az ETF-ek általában hosszú távú befektetésekként szolgálnak, a befektetőknek kevesebb mint fele tekint a Bitcoin ETF-ekre hosszútávú befektetésként – derül ki Markus Thielen, a 10x Research elemzőjének a kutatásából.

Arbitrázsstratégia, nem hosszútávú befektetés

Annak ellenére, hogy a 2024 januárjában jóváhagyott amerikai azonnali Bitcoin ETF-ek 13 hónap alatt csaknem 39,5 milliárd dolláros nettó beáramlást produkáltak, ennek kevesebb, mint fele az, amit valódi, hosszú távú célok fednek – derül ki Markus Thielen kutatásából. A 10x Research elemzője szerint a befektetők első sorban azért választják a Bitcoin ETF-et a tényleges bitcoin megvásárlása helyett, mert arbitrázsstratégiát lehet rá építeni.

A befektetők 56%-a az azonnali Bitcoin ETF-ekkel ellensúlyozza a határidős pozícióit. Thielen kutatásából rájöhetünk, hogy egy úgynevezett „carry trade” ügylet áll a háttérben, ahol a kereskedők megvásárolják az azonnali Bitcoin ETF-et, miközben a határidős piacon shortolják – vagyis az árfolyam esésére fogadnak – ugyanezt az eszközt. A befektetők így profitálni tudnak az azonnali és a határidős piacok közötti árak különbségéből.

Thielen szerint ez azt jelenti, hogy csupán a befektetők 44%-a vásárolja meg ténylegesen azért a Bitcoin ETF-et, hogy a portfóliók hosszútávú eleme maradjon. Ez a szám szignifikánsan kisebb, mint amiről a média korábban beszélt:

„A széleskörű intézményi elfogadás helyett a finanszírozási ráták, valamint a rövidtávú arbitrázs motiválja a kereskedőket. Sokan, mint kiderült, mégsem a hosszútávú potenciál miatt tartják a bitcoint.”

Jelentős a kiáramlás az ETF-ek tekintetében

A Fairside Investors adatai alapján ugyan 39,5 milliárd dolláros nettó beáramlást tapasztalhattunk az elmúlt 13 hónapban, ugyanakkor a múltheti rövidített kereskedési hét mind a négy napján nettó kiáramlás történt, ennek összértéke 552 millió dollár.

Ami további aggodalomra adhat okot, hogy az elmúlt 12 kereskedési napból csupán háromszor történt nettó beáramlás. Bár a média gyakran negatív jelenségként hajlamos megragadni az ETF-ek teljesítményét, tavaly nyáron láthattuk, hogy az óriási beáramlás sem feltétlen vezet azonnali árfolyam-növekedéshez. Ez annak tudható be, hogy a vagyonkezelők első sorban a magasabb díjazásból termelnek profitot, amihez elég a volatilitás, nem feltétlen szükséges az eszköz árfolyamának növekedése vagy drasztikus csökkenése.

Raoul Pal, a Real Vision vezérigazgatója, 2024 nyarán ugyanerről beszélt. Véleménye szerint az azonnali Bitcoin ETF-ek közel hétharmada szolgálhat tényleges az arbitrázs részeként, a határidős pozíciók fedezésére.

Ennek ellenére nem vehetjük tekinthetjük semmisnek azt a szerepet, amivel a Bitcoin ETF-ek és az intézményi befektetők rendelkeznek. A jelenlegi tendencia szerint a tavaly utolsó negyedévben megérkező lakossági befektetők azok, akik első sorban eladnak, míg az intézményi befektetők és a nagytőkés bálnák továbbra is vásárolnak. Legyen szó ETF-ekről, tőzsdén kívüli ügyletekről, nem véletlen, hogy a piaci dinamika kiemelkedő szereplői ezekben a drasztikus időkben is vásárolnak.