Hogyan lett egy Torinóban született orvosból a Tether alapítója?

Ezzel a húzással Olaszország negyedik leggazdagabb embere, a Tether- és Bitfinex-alapító Giancarlo Devasini a Juventus labdarúgóklub második legnagyobb részvényesévé vált.

A torinói származású üzletember cége, a Tether Investments 5,01%-os szerzett a Juventus futballklubban, ezzel az Exor (65%) mögött a második helyre lépett elő a tulajdonosok között.

A Tether stratégiai befektetése

A részvényvásárlás tényét február 15-én erősítette meg a Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino, aki elmondta: a „Tether közölte a Consobbal, hogy elérte az 5%-os szavazati jogot meghaladó küszöböt a Juventus tőkéjében”. Az üzletember hangsúlyozta, hogy az akvizíciót nem spekulatív befektetésnek szánják: „Ezzel az innovatív együttműködések lehetőségeit és a sportvilág globális átalakításának potenciálját tárjuk fel” – nyilatkozta Ardoino.

Az üzlet értéke körülbelül 45 millió euróra tehető, és a részvényeket a másodlagos piacon szerezték be, vagyis nem az Exor, az Agnelli-Elkann család holdingcége adta el azokat.

Kicsoda Giancarlo Devasini, a Tether alapítója?

Devasini 1964-ben született Torinóban, és orvosi diplomát szerzett a Milánói Egyetemen. Pályafutása elején plasztikai sebészként dolgozott, de két év után úgy döntött, hogy más területen folytatja karrierjét. Kisebb-nagyobb kitérők után végül az informatika és a technológia világában találta meg igazi hivatását. Kezdetben hardverkereskedelemmel foglalkozott, de vállalkozása szerencsétlen sorsra jutott: 2008-ban egy tűzvész miatt csődöt jelentett.

A fordulópont 2014-ben következett be, amikor megalapította a Tethert. A stabilcoin koncepciója akkoriban úttörő megoldásnak számított: a digitális valuta értékét az amerikai dollárhoz kötötte, így kiküszöbölve a kriptovalutákra jellemző volatilitást. A Tether (USDT) jelenleg 140 milliárd dolláros forgalommal bír, és világszerte 350 millió felhasználóval rendelkezik.

Devasini vagyona jelenleg körülbelül 10 milliárd dollárra tehető, ezzel Olaszország negyedik leggazdagabb embere, megelőzve például Piero Ferrarit is.

Vitás ügyek a múltból

A Tether gyors felemelkedése nem mentes a vitáktól és hatósági vizsgálatoktól sem. 2021-ben a New York-i ügyészség 18 millió eurós bírságot szabott ki a cégre annak pénzügyi átláthatatlansága miatt. Korábban, a 90-es években pedig Devasini egy informatikai vállalkozását a Microsoft hamisítással vádolta, az ügyben végül peren kívüli egyezség született.

A kriptovaluták és a futball találkozása

A Tether Juventusba történő befektetése rávilágít a kriptovaluták és a hagyományos iparágak, például a sport egyre szorosabb összefonódására. A vállalat célja, hogy az új technológiákat, például a digitális eszközöket, a mesterséges intelligenciát és a biotechnológiát integrálja a sport világába. „Tether úttörő szerepet kíván betölteni ezen a területen” – mondta Ardoino.

Érdekelhet még:

A borítókép forrása: FounderN