A bálnák halmozzák fel a kisbefektetők által eladott bitcoin-készleteket
![A bálnák halmozzák fel a kisbefektetők által eladott bitcoin-készleteket, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2025/02/bitcoin-whale.jpg)
December közepe óta elmondható általánosságban, hogy elutasítási tartományba került a kriptovaluta-piac, és a bitcoint, valamint néhány kisebb projektet leszámítva a legtöbb altcoin akár 50%-os értékvesztést szenvedett el. Sokan akkor szálltak be a piacra, amikor Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztásokat, ez pedig pánikeladásokhoz vezetett az elmúlt két hónapban, amikor megrendült a piaci bizalom.
Ameddig a kisbefektetők eladnak, a bálnák és az intézményi befektetők azonban folyamatosan vásárolják a bitcoint. Erről szól a Santiment legújabb kutatása, mely szerint nagyjából 277 ezer aktív kriptovaluta-tárca tűnt el az elmúlt három hétben.
Öthavi mélyponton az aktív tárcák száma
A Santiment analitikai portál február 13-án tette közzé legújabb jelentését, melyben az aktív bitcoin-tárcák helyzetéről számoltak be. A portál jelentése feltárja, hogy az elmúlt három hétben 277 240 aktív tárca tűnt el a piacról, melyek jelentős része az elmúlt hónapokban kezdett el „kriptózni”.
Donald Trump választási győzelmével, valamint pro-kripto ígéreteinek a hatására rengetegen léptek be a piacra, ami többek között az utolsó negyedévben tapasztalt felfutást is köszönhetjük. Ennek ellenére rengetegen is hagyták el az elmúlt 2 hónapban a piacot. Elemzők szerint a visszaesés mögött elsődlegesen a lakossági kisbefektetők állnak, akik azonnal pánikeladásokat hajtanak végre, ezzel minimalizálva veszteségeiket.
Ahogyan a lakossági befektetők rövid távon elfordulnak a bitcointól, valamint az altcoinoktól, gyengül a piaci bizalom. Ennek köszönhetően többek között ismét félelmet jelez a félelem és mohóság index 40/100-as értéke, az aktív bitcoin-tárcák száma pedig öthavi mélypontra, 52,45 millióra esett vissza.
Lakossági eladás, intézményi felvásárlás
Érdekes tendencia azonban, hogy a lakossági befektetők eladása mellett az intézményi befektetők, valamint a „bálnák” és a „cápák” is felhalmozzák jelenleg a bitcoin-készleteket
BTC Price
(BTC), ezzel csökkentve átlagárukat. Az amerikai piacokon elérhető azonnali Bitcoin ETF-ek szintén gyengén teljesítenek az elmúlt időszakban. Az elmúlt hat kereskedési napból ötször is negatív kiáramlással zártak az eszközök, a teljes kiáramlás mértéke pedig elérte a 619 millió dollárt.
A piaci befolyással, tapasztalattal, valamint többletinformációval rendelkező nagybefektetők ugyanakkor ellenállnak ennek a FUD-nak – magyarul: félelem, bizonytalanság, kétely – mivel tudják, fundamentálisan nem történt értékvesztés a kriptovaluták esetében, és a piaci környezet sem volt még soha ennyire bikás.
Az IntoTheBlock adatai szerint például február 5-én a bálnák közel 40 ezer BTC-t halmoztak fel 3,8 milliárd dollár értékben, amikor a vezető kriptovaluta árfolyama rövid időre bezuhant.
Mindeközben az aktív Ethereum-tárcák száma jelentősen nőtt az utóbbi időben, vagyis megfigyelhető egyfajta eszközosztályon belüli átrendeződés. 2024 szeptemberében nagyjából 367 ezer aktív Ethereum-tárcáról számoltunk be, február közepére azonban ez a szám elérte az 526 ezret. Ennek ellenére az ethereum
ETH Price
(ETH) teljesítménye messze elmarad a bitcoinétól.
A lakossági befektetők pszichológiája
Az, hogy ellentétesen viselkednek a lakossági és az intézményi befektetők, a piaci ciklusok és az érzelmi döntéshozatal eredménye. A kisbefektetőkhöz gyakran akkor jutnak el az információk, amikor egy eszköz ára már jelentősen megemelkedett, valamint a média eufórikus hatása miatt nem racionális elemzések alapján, hanem impulzívan kereskednek.
Ezzel szemben a nagybefektetők tudatosan használják ki a piaci pánikot, átlátják az általános képet és amikor a lakossági befektetők félnek, ők megragadják a lehetőséget. Az érzelmek kizárása mellett a türelem is az intézményi befektetők malmára hajtja a vizet, mivel rendelkeznek kellő idővel és likviditással, hogy kivárják a megfelelő belépési- és kilépési pontokat.
A kisbefektetők gyakran rövid távon gondolkodnak és a gyors nyereség motiválja őket, ezért hajlamosak a csúcsokon vásárolni és a mélypontokban eladni, kifejezetten rossz időzítéssel.