A Pump.fun platformján több millió mémcoin születik – de hány marad meg?

A Dune Analytics adatai szerint a Pump.fun elindulása óta 7,6 millió mémcoint hoztak létre a platformon. Ebből azonban mindössze 93 538 volt, amely elegendő piaci kapitalizációt gyűjtött ahhoz, hogy továbbkerüljön a Raydiumra. 

A Pump.fun, Solana-alapú mémcoin létrehozásra alkalmas platform 2024 januárjában indult. Azért jött létre, hogy megkönnyítse és leegyszerűsítse a mémcoinok létrehozását. Ezek olyan tokenek, amelyeknek általában nincs belső értékük, többnyire újszerűségük, közösségi vonzerejük, és a hype hajtja őket.

A tokenek gyors és alacsony költséggel történő bevezetésének képessége demokratizálta a tokenek létrehozását, lehetővé téve több magánszemély számára, hogy részt vegyen a kriptotérben. Ez a platform kereskedési volumenének és bevételeinek növekedéséhez vezetett. A Pump.fun naponta átlagosan több mint 3 millió dollárt generál.

Egy token létrehozásának folyamata

A token létrehozásához a felhasználóknak mindössze 0,02 SOL ( SOL Price SOL Price ) díjat kell fizetniük (kb. 4 dollár), valamint megadniuk a token nevét, tickerét (szimbólumát) és feltölteniük egy képet.

Miután létrejött a token, a platform az árképzési modellje segítségével meghatározza a tokenek árát a kereslet és a kínálat alapján, így biztosítva egy tisztességes és dinamikus kereskedési környezetet. Amikor egy token piaci kapitalizációja eléri a 69 000 dollárt, a platform automatikusan a Raydiumba kerül (ezért a Pump.fun 0,5 SOL-lal (kb. 98 dollár) jutalmazza a kibocsátót).

Amikor egy token kilép a Pump.funból, a kezdeti likviditása a Raydiumon „elégetésre kerül”. Ez azt jelenti, hogy a likviditásszolgáltató (LP) tokenjei egy elérhetetlen címre kerülnek. Így a kapcsolódó SOL tokenek nem vonhatók ki, és véglegesen a rendszerben maradnak – véglegesen lezárul a likviditás a kereskedési poolban.

A likviditási poolok 74,6%-a inaktív

Jelenleg összesen több mint 2,87 millió SOL van ezekben a poolokban. Azonban a legfrissebb tranzakciós adatok alapján a poolok 74,6%-a inaktív. Ez azt jelenti, hogy a felhasználók már nem kereskednek a tokenekkel, így a zárolt SOL ténylegesen kikerült a forgalomból, más szóval a SOL forgalomban lévő mennyisége csökken, hiszen ezek a tokenek nem kerülnek vissza a piacra. Ez az elméleti deflációs hatás előnyös lehet a SOL árfolyamának szempontjából, mivel a kínálat csökkenésével potenciálisan növekedhet az értéke.

A Flipside adatai alapján eddig összesen 93 538 token került át a Raydiumra. A múlt hónap új rekordot jelentett, amikor több mint 24 000 token került át – ez az eddigi legmagasabb havi érték.

pump.fun

Raydium-ra átkerült mémcoinok száma. Forrás: Flipside

Összességében a Pump.fun mémcoin platform mechanizmusának érdekességét az adja, hogy automatikusan biztosítja, hogy egyes tokenek ne kerüljenek vissza a piacra, így hosszú távon befolyásolhatja a Solana ökoszisztémát. Bár a Pump.fun modellje nem az első ilyen típusú kezdeményezés, egyedi kivitelezése miatt figyelemre méltó. A kérdés az, hogy a jövőben milyen hatása lesz a SOL kínálatára és árfolyamára.