A mérséklődő infláció újabb bitcoin-rallyhoz vezethet az elemző szerint
Február 12-én, szerda délután, kihirdetik a fogyasztói árindexet, vagyis az elmúlt évben mért inflációt, az Egyesült Államokban. A fogyasztói kiadások oldaláról mért pénzromlás mértéke kulcsfontosságú piaci mutató, hiszen a jegybankok ettől teszik függővé az esetleges kamatmódosításokat, valamint a munkaerőpiaci állapotokat is remekül tükrözi.
Markus Thielen, a 10x Research kutatója, szerint egy vártnál mérsékeltebb inflációs érték újabb bitcoin-rallyhoz vezethetne. A statisztikai hivatal adatai szerint a várt infláció 2023 és 2024 januárja között 2,9%, minden ennél jobb adat extra lökést adhatna a kockázatos eszközök piacának.
2,9%-os inflációra számítanak az Egyesült Államokban
Európai idő szerint szerda délután 14:30-kor Jerome Powell, az amerikai jegybank elnöke, nyilvánosságra hozza az elmúlt egy év inflációs adatait. Az Egyesült Államok Statisztikai Hivatala szerint a konszenzusos várakozás 2,9%-os árnövekedés a fogyasztói oldalról vizsgált infláció esetében.
Ahogyan az lenni szokott, egy ennél alacsonyabb hivatalos adat lökést adhat a piacoknak, mivel a mérséklődő infláció pozitívan hathat a kamatcsökkentési várakozásokra. Ellenkező esetben, egy 2,9%-os vagy annál rosszabb érték még tovább taszíthatja lefelé a kriptovalutákat és részvényeket.
A gazdaság jelenlegi állapota szerint a március 19-i következő FOMC ülésen 4,5%-os esély mutatkozik csupán egy 25 bázispontos kamatvágásra, vagyis kiemelkedő inflációs adatokra van szükség januárban és februárban ahhoz, hogy a FED végül a kamatvágás mellett döntsön 35 nap múlva.
Bitcoin-rally a mérséklődő inflációval
Markus Thielen, a 10x Research kutatója, szerint azonban minden eddiginél nagyobb szükség van arra, hogy a fogyasztói árindex a vártnál kellemesebben alakuljon. Az elemző szerint a visszahúzódó infláció akár 10 000 dolláros lökést is adhatna a vezető kriptovalutának, a bitcoinnak BTC Price (BTC), amely ezzel januári történelmi csúcsát is megközelíteni.
„Jelenleg van rá esély, hogy a fogyasztói árindex a vártnál jobban alakuljon. Ha a CPI értéke csak 2,7% vagy 2,8% lesz, az megkönnyebbülést hozhat a bitcoin számára.”
Thielen bizakodására az ad okot leginkább, hogy a valós idejű inflációkövető multiplikátor, vagyis a Truflation Inflation Index 3%-ról 2,1%-ra esett vissza. Ez a drasztikus esés arra enged következtetni, hogy az inflációs nyomás a vártnál gyorsabban enyhülhet, ez pedig teret adhat egy esetleges márciusi kamatvágásnak.
A jelenlegi piacot első sorban a magas infláció és az erős amerikai dollár húzza vissza. Amennyiben mérséklődik az infláció, az teret adhat a jegybank számára, hogy kamatcsökkentést hajtson végre, ami gyengítené a dollárt. A gyengülő dollár a kockázatos eszközök felé irányíthatja a tőkét, hiszen újraindulhat a likviditásbővítés.
Kilátások a bitcoin számára
Amennyiben ismét a vártnál kedvezőbben – vagy legalább nem rosszabbul – alakul az amerikai inféáció, a bitcoin számára akár egy 10 000 dolláros emelkedés is könnyen elképzelhető lenne. Ehhez hozzájárul többek között az is, hogy a jelenlegi piaci körülmények a hirtelen áresésnek köszönhetően extrém félelmet mutatnak. Utoljára akkor volt ilyen rossz a kriptovaluták – és főleg az altcoinok – helyzete, amikor összeomlott a Terra Luna, csődbe ment az FTX, vagy ránk tört a COVID-19 járvány.
Ez kifejezetten azért érdekes, hiszen soha korábban nem volt ennyire pro-kriptovaluta kormánya az Egyesült Államoknak, valamint több országban is a digitális eszközökhöz kapcsolódó adókedvezményekről és azonnali ETF-ekről tárgyalnak. Ennek ellenére, a Trump által belengetett vámok ráijesztettek a piacokra. Ez akár vásárlási lehetőséget is teremt a nagytőkés bálnák és intézményi befektetők számára, akik szerint fundamentálisan nem változott semmi.
Szintén pozitív lehet a BTC számára, hogy az arany nemrégiben történelmi csúcsra ért.