2024 szeptemberében látott szintre zuhant vissza az Ethereum díjak volumene
![2024 szeptemberében látott szintre zuhant vissza az Ethereum díjak volumene, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2024/09/ethereum-01.jpg)
A Token Terminal adatai szerint az Ethereum hálózaton a napi tranzakciós díjak 2024 szeptembere óta a legalacsonyabb szintre jutottak. Az Ethereum február 8-án 731472 dollár díjbevételt generált, ami öt hónap után az első alkalom volt, hogy a napi bevétel 1 millió dollár alá esett. Hasonló visszaesést tapasztalt a hálózat 2024. augusztus 17. és szeptember 8. között, amikor több napon keresztül nem sikerült átlépni az 1 millió dolláros küszöböt. Ilyen utoljára 2020 novemberében fordult elő korábban.
A hálózat natív kriptovalutája, az ether (ETH) szintén csalódást okozott a befektetőknek az elmúlt évben, mivel nem tudott új csúcsokat elérni a bitcoin mellett. Annak ellenére, hogy a főbb piacokon, például az Egyesült Államokban és Hong Kongban jóváhagyták az ether spot tőzsdén kereskedett alapokat (ETF). A globális kriptoszektor szélesebb körű visszaeséssel szembesült úgy általában a kereskedelmi feszültségek növekedése miatt. De az egyik kulcsfontosságú tényező, amely az ether teljesítményét leginkább befolyásolja, a növekvő kínálat. Az ether kínálata 2024 áprilisa óta folyamatosan növekszik, megfordítva a 2022 szeptemberében a fúzió által bevezetett deflációs időszakot. Az Ethereum teljes kínálata mostanra meghaladta a The Merge előtti szintet.
Az Ethereum hálózata nem igazán találja önmagát
A Merge megszüntette az Ethereum proof-of-work működési mechanizmusát, amely korábban magas kínálati inflációval járt. Az Ethereum 2021 augusztusában indította el a London hard forkot, amely mechanizmussal elkezdte elégetni a tranzakciós díjak egy részét. Amikor a hálózati aktivitás magas, az elégetett ETH meghaladhatja az újonnan kibocsátott ETH mennyiségét, így az eszköz defláció mellett működik. Az Ethereum második réteges skálázási stratégiája sikeresen csökkentette a torlódásokat és a díjmegugrásokat a fő láncon, de ez el is vitte innen az aktivitást. Miközben a második réteges hálózatok még mindig interoperabilitási problémákkal küzdenek. Ez pedig aggodalmakat vet fel az Ethereum széttöredezett ökoszisztémájával kapcsolatban. Eközben a versenytársak egyre nagyobb teret nyernek.
A Tron egyre inkább a stabilcoin tranzakciók kedvelt hálózatává válik. A Solana emelkedő DeFi központként jelent meg, különösen a mémcoin piacon. Mindkét hálózat megelőzte az Ethereumot az elmúlt három hónapban generált összes díj tekintetében, a Token Terminal adatai szerint. A láncra vonatkozó tényezőkön túl az Ethereum Alapítványon belüli belső konfliktusok is bizonytalanságot gerjesztenek. Januárban az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin (az ő portfóliójáról itt írtunk) vette át az Ethereum Alapítvány vezetését teljes egészében az Aya Miyaguchi ügyvezető igazgatóval szembeni kritikák és az EigenLayer kutatóinak fizetett tanácsadói szerepével kapcsolatos összeférhetetlenségi aggályok közepette. De úgy tűnik, az Ethereum bálnákat nem zavarja a zaj. A felhalmozó címek február 7-én 330705 ETH-t (833 millió dollár) gyűjtöttek össze, ami a CryptoQuant szerint a valaha mért legnagyobb egynapos beáramlás.