Csehország kivezeti a hosszú távú kriptobefektetések hozamára kivetett adót
![Csehország kivezeti a hosszú távú kriptobefektetések hozamára kivetett adót, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2025/02/cseh_nemzeti_bank.jpg)
Petr Pavel cseh elnök csütörtökön írt alá egy törvényjavaslatot, amely mentesíti a kriptofelhasználókat a hosszú távú hozamok utáni adófizetés alól – nyilatkozta az ország pénzügyminisztériumának szóvivője.
Az elv az, hogy ha a befektetők a kriptoeszközöket több mint három évig tartják, akkor az eladásuk nem lesz adóköteles. Illetve az évi 100 000 CZK [körülbelü 4 136 dollár] alatti tranzakciókat nem kell majd az adóbevallásban jelenteni, hasonlóan az értékpapírokhoz.” – mondta a szóvivő.
A Cseh Köztársaság pénzügyi piacok digitalizálásáról szóló törvénye jelenleg a jogalkotási folyamat utolsó szakaszában van, és egy-két hétig tart, amíg hivatalosan is kihirdetésre kerül.
Egy héttel ezelőtt a Cseh Nemzeti Bank elnöke, Aleš Michl javaslatát, miszerint a jegybank fontolóra venné további eszközök, például a Bitcoin felvételét a tartalékok közé, a bank igazgatótanácsa jóváhagyta.
Az EKB nem támogatja a Bitcoin-tartalék létrehozását
A lépést nem fogadta jól az Európai Központi Bank elnöke Christine Lagarde. Ő kijelentette, hogy biztos benne, hogy a Bitcoin nem kerül be egyetlen uniós központi bank tartalékaiba sem.
Ezt a komoly fejleményt a Bitget vezérigazgatója így kommentelte:
„A Cseh Köztársaság döntése, miszerint a Bitcoin hosszú távú birtokosai mentesülnek a tőkenyereségadó alól, kulcsfontosságú lépés a Bitcoin használatának szélesítése felé a térségben és az EU-n kívül is. Ez a politika ösztönzi a hosszú távú befektetést, elősegítve a stabilabb „buy-and-hold” stratégiát, miközben mérsékli a rövid távú volatilitást. Továbbá, ha a Cseh Központi Bank végrehajtja a tervét, hogy a 140 milliárd eurós tartalékának 5%-át Bitcoinra fordítja – ami körülbelül 75 000 BTC-nek felel meg -, akkor az ország a harmadik legnagyobb szuverén Bitcoin tulajdonos lehet. Ezzel megelőzheti az Egyesült Királyságot, Németországot és Ukrajnát. Míg az Európai Központi Bank ellenzi az ilyen kezdeményezéseket, a Cseh Köztársaság független monetáris politikája lehetővé teszi, hogy az EKB korlátozásain kívül működjön. Ha ez a hozzáállás sikeres lesz, akkor más európai országok számára is megnyitja az utat, hogy átértékeljék a Bitcoinhoz való hozzáállásukat. Ezzel potenciálisan szélesebb körű intézményi használatra ösztönözheti a régiót.”