Új csúcson a Solana-applikációk által termelt bevétel
A Solana hálózatán futó decentralizált alkalmazások a tranzakciós díjak mellett a likviditásnyújtásból, az NFT-jutalékokból és a token kibocsátásokból is részesednek. Egyes protokollok különböző arbitrázs stratégiákat használnak, valamint prémium szolgáltatásokat és előfizetéseket kínálnak, hogy az egyik legjelentősebb blokklánc-ökoszisztéma számára valódi értéket teremtsenek.
A Messari jelentése szerint ezen protokollok bevétele több mint 200%-kal nőtt 2024 utolsó negyedévében, novemberben pedig az alkalmazások kumulált bevétele elérte a 367 millió dollárt, amely új csúcsnak felel meg.
Nagy a kereslet a Solana-protokollok iránt
A Solana 2024-re a legaktívabb és legtöbb tranzakciót lebonyolító kriptovaluta-ökoszisztémává nőtte ki magát, mely most már nemcsak a SOL árfolyamában, hanem a protokollok teljesítményében is megmutatkozik. A Messari analitikai portál legújabb jelentéséből kiderül, a Solana hálózatán 213%-kal nőtt a protokollok bevétele 2024 utolsó negyedévében.
Az alkalmazások a harmadik negyedévben mért 268 millió dolláros kumulált bevételt 840 millió dollárra tornázták fel, köszönhetően a mémcoin-spekulációknak. A jelentés szerint a csúcsot a november jelentette, amikor az összbevétel meghaladta a 367 millió dollárt.
A 2024 tavaszán berobbanó mémcoin-őrület nem csillapodott év végéig sem. Csak a mémcoin-indítópult Pump.fun 235 millió dolláros bevételt ért el októbertől decemberig, ami 242%-os növekedést jelent az eggyel korábbi negyedévhez képest. Ezt követte a DeFi Photon kereskedési terminál, valamint a Raydium, a legnagyobb decentralizált tőzsde. Előbbi 140 millió dolláros bevételt generált, utóbbi pedig 74 millió dollárosat. Az analitikai portál szerint mindkét platform több mint 250%-kal erősödött a bevétel terén.
A mémcoinok mellett az AI-kriptovaluták dominálnak
Bár a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformok megkerülhetetlenek a hálózaton belüli aktivitás fokozásához, mégsem ez számít a legerősebb narratívának a jelenlegi bikapiacon. A mémcoinok a gyors, ugyanakkor hozzáadott értéket nem teremtő profit reményében váltak népszerűvé, a Solana ökoszisztémája pedig lehetővé teszi, hogy olcsón és pillanatok alatt elindítsuk saját mémcoinunkat. Mindemellett azonban beszélni kell a mesterséges intelligenciáról. Az AI 2022 óta a legforróbb technológiai újításnak és narratívának tűnik, a blokklánccal való összekapcsolása pedig új szintekre emelheti a technológiát.
A CoinGecko adatai szerint az AI-kriptovaluták piaci kapitalizációja elérte a 28,6 milliárd dollárt, azonban az utolsó negyedévben már nemcsak az AI-hálózatokról, hanem az AI-ügynökökről is szólt a piac. Az élő interakcióra képes technológia szempontjából a Solana vált a domináns hálózattá, ugyanis az AI-ügynökök piacán 56,5%-os dominanciával rendelkezik.
Az AI-ügynökök jelenleg 7,1 milliárd dolláros összértéket tesznek ki a CoinGecko szerint. A legnagyobb projektek közül érdemes kiemelni az Artificial Superintelligence Alliance-t (FET), a Virtuals Protocol-t (VIRTUAL) és az ai16z-t (AI16Z). Az X-en azonban a legnagyobb érdeklődésnek egyértelműen a Virtuals Protocol-on futó aixbt örvend. A 471 ezer követővel rendelkező AI-ügynök folyamatosan reagál a feltett kérdésekre, posztjait pedig több ezer ember követi élőben.
Jelentős növekedés vár a Solana hálózatára
A DeFi Llama adatai szerint a Solana jelenleg a második legnagyobb DeFi-ökoszisztéma a maga 9,3 milliárd dolláros teljes zárolt értékével (TVL) az Ethereum mögött. Az Ethereum dominanciája ugyan megkérdőjelezhetetlen, de a Solana minden szempontból túlteljesíti 2024 kezdete óta.
Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója, szerint a Solanához köthető AI-ügynökök jelentős növekedés előtt állnak:
„2025-ben az AI-ügynökökhöz kötött tokenek összértéke elérheti az akár 60 milliárd dolláros piaci kapitalizációt is. Ez közel tízszeres növekedést jelentene.”
Mivel ezen projektek több mint fele a Solanán debütál, várhatóan az Ethereum-killer is részesedni fog a növekedésből. Cikkünk írásakor a SOL árfolyama a 200 dolláros támasz megtartásával küzd.