Ukrajna készen áll Trump ajánlatára: fegyverek ritkaföldfémekért?
Donald Trump egy új, radikális megállapodást vázolt fel Ukrajna számára, amely a háború sújtotta ország stratégiai nyersanyagait helyezné az Egyesült Államok katonai támogatásának középpontjába. A volt elnök szerint Ukrajnának nem csupán fegyvereket és pénzügyi támogatást kellene kapnia, hanem ennek fejében értékes erőforrásokat is biztosítania kellene az Egyesült Államok számára.
Február 3-án, hétfőn, az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatón Trump kijelentette: „Öntjük beléjük a pénzt, adjuk nekik a felszerelést” – utalva ezzel Volodimir Zelenszkij kormányára, és egyértelművé téve, hogy Ukrajnának valamit vissza kell adnia cserébe. „Egy olyan megállapodást szeretnénk kötni Ukrajnával, amelyben biztosítják számunkra azokat az erőforrásokat, amelyekért cserébe támogatást kapnak” – magyarázta.
Trump külön kiemelte a ritkaföldfémeket, melyek kulcsszerepet játszanak az elektronikai iparban, a védelmi rendszerekben, az egészségügyben, az akkumulátortechnológiában és a tiszta energiában. Az Egyesült Államok mellett Kína és Oroszország is kiemelt figyelmet fordít ezekre a nyersanyagokra, mivel a globális ipari technológia egyik legértékesebb alapanyagának számítanak.
A The Hill azonban felhívja a figyelmet arra, hogy nem világos, Trump kizárólag a ritkaföldfémekre összpontosít-e, vagy esetleg olyan egyéb stratégiai nyersanyagokra is, mint a lítium és a titán, amelyekből Ukrajna jelentős készletekkel rendelkezik.
Kijev nyitott az egyezségre?
A Financial Times információi szerint a Zelenszkij-kormány valóban fontolóra veheti a megállapodást. Egy Zelenszkijhez közel álló forrás úgy nyilatkozott: „Trump kijelentései összhangban vannak az ősszel neki bemutatott ‘győzelmi tervvel’.” A forrás szerint Ukrajna „különleges feltételeket” ajánlott fel az Egyesült Államoknak a kulcsfontosságú erőforrások kiaknázására, egyúttal hangsúlyozva, hogy meg kell akadályozni ezen készletek orosz és iráni kézbe kerülését. „Természetesen készen állunk az együttműködésre Amerikával” – tette hozzá.
A Kreml azonban kemény szavakkal reagált Trump követelésére. Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője kijelentette: „Ha a dolgokat nevükön nevezzük, akkor ez valójában nem más, mint egy ajánlat a katonai segély megvásárlására. Ez már nem ingyenes segítség, hanem egy kereskedelmi tranzakció.” Azt is hozzátette, hogy a konfliktus lezárásának legjobb módja az lenne, ha a Nyugat egyáltalán nem nyújtana katonai segítséget.
A buktató: a ritkaföldfémek többsége orosz kézen van
Bár Trump és csapata a stratégiai erőforrások biztosításával erősítené az Egyesült Államok pozícióját, a megállapodásnak komoly akadályai lehetnek. Ukrajna legfontosabb ritkaföldfém-lelőhelyei ugyanis jelenleg orosz megszállás alatt állnak – ezek az ásványkincsek Moszkva által annektált területeken találhatók.
Ez nem az első alkalom, hogy egy ilyen vitatott megállapodás szóba kerül. Tavaly év végén Lindsey Graham amerikai szenátor már többször is hangoztatta az ukrán erőforrásokhoz való hozzáférés szükségességét. Akkor Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kemény kritikával illette a terveket: „Nem véletlen, hogy Lindsey Graham nyíltan kimondta: az Egyesült Államoknak biztosítania kell, hogy Oroszország vereséget szenvedjen Ukrajnában, mert hatalmas ritkaföldfém-készletek – köztük lítium – találhatók ott” – nyilatkozta Lavrov.
Washington számára mi a tét?
A Washington Post február 4-ei beszámolója szerint Kijev nyitott Trump ajánlatára, és készen áll arra, hogy ásványkincseit katonai támogatásért cserébe biztosítsa az Egyesült Államoknak. Az ukrán tisztviselők szerint a Trump által preferált üzleti alapú megközelítés nem jelent problémát számukra.
Az Egyesült Államok számára a ritkaföldfémek stratégiai jelentősége vitathatatlan. Jelenleg Kína uralja a piacot: az ázsiai nagyhatalom a világ ritkaföldfém-készletének 85-90 százalékát bányássza és finomítja, emellett 68 százalékban biztosítja a globális kobalt-, 65 százalékban a nikkel-, és 60 százalékban az EV-akkumulátorokhoz szükséges lítiumellátást. Ennek következtében az elektromos járművek akkumulátorainak 75 százaléka Kínában készül.
Trump ajánlata tehát nem csupán Ukrajna számára jelenthet fordulópontot, hanem Washington számára is komoly geopolitikai előnyöket biztosíthat a kínai dominancia ellensúlyozására.