Az amerikai kormány sürgeti a stabilcoin törvény és a Bitcoin tartalék elfogadását
A tegnapi nap folyamán megtartott washingtoni sajtótájékoztatón a képviselőház és a szenátus vezetői, akikhez David Sacks, az AI és a kriptók pártfogója is csatlakozott, megválaszolták a kriptoszektor szereplőit foglalkoztató legégetőbb kérdéseket. Elmondták, hogy valószínűleg egy stabilcoin jogszabályjavaslat lesz az első kriptotörvény, amely Donald Trump elnök asztalára kerül, illetve egy potenciális Bitcoin tartalék létrehozása is prioritást élvez.
Bill Hagerty szenátor volt az, aki elsőkörben előterjesztette a stabilcoin törvényjavaslatot. Tim Scott szenátor, a szenátus banki bizottságának elnöke, elmondása szerint azt tervezi, hogy megpróbálja a szóban forgó törvényjavaslatot a Kongresszuson keresztülvinni, mielőtt még egy nagyobb, a kriptopiac struktúrájával kapcsolatos javaslatot nyújtanának be. Hozzátette azonban, hogy reméli mindkét indítvány az elnök asztalára kerülhet a kormányzat első 100 napjában.
Részben azért lehetséges ez, mert mindkét jogszabály kétpárti támogatást kapott a Kongresszus elmúlt ülésszakában. Scott szenátor rámutatott, hogy a piaci struktúráról szóló törvényjavaslat pártközi lesz, amely magába foglalja majd Cynthia Lummis szenátor és Kirsten Gillibrand szenátor korábbi törekvéseit, valamint a tavalyi, kétpárti szavazással elfogadott FIT 21 törvényt is.
Sacks, akit a médiában „kripto cárként” emlegetnek, elmondta, hogy az általa vezetett, kabinetminiszterekből és ügynökségvezetőkből álló munkacsoport egyik prioritása a Bitcoin tartalék tanulmányozása lesz.
„Még nagyon korai stádiumban vagyunk, de az egyik első dolog, amit meg fogunk vizsgálni, az egy Bitcoin tartalék megvalósíthatósága lesz”, nyilatkozta, hozzátéve, hogy a Trump elnök által a héten bejelentett szuverén vagyonalap elkülönül ettől.
A nagy stabilcoin kérdés
Hagerty szenátor törvényjavaslata tartalékolási követelményeket és „könnyed” szabályozási előírásokat tartalmaz, illetve „felügyeleti, vizsgálati és végrehajtási rendszereket” alapoz meg.
A vitát valószínűleg az a rendelkezés fogja kiváltani, amely előírja, hogy azok a stabilcoin kibocsátók, amelyek 10 milliárd dollárt meghaladó nagyságrendben dobnak piacra érméket, a szövetségi szabályozó hatóságok felügyelete alá tartoznak majd. A 10 milliárd dollár alatti stabilcoinok szabályozására a különböző államoknak lenne lehetőségük – ettől a demokraták már évek óta óvakodnak.
Sacks kihangsúlyozta a stabilcoinok fontosságát a kormányzat számára, mondván, hogy „valóban megvan a lehetőségük arra, hogy biztosítsák az amerikai dollár dominanciáját nemzetközi szinten, valamint fokozzák az amerikai dollár digitális használatát a világ tartalékvalutájaként és eközben potenciálisan több billió dollárral növeljék az amerikai állampapírok iránti keresletet, ami csökkentheti a hosszú távú kamatlábakat”.
Szabályozási átláthatóság
A Kongresszus továbbra is kulcsfontosságú szempontnak tartja a kriptoszektor szélesebb körű szabályozását.
„Számos szaktekintéllyel beszéltem az elmúlt években és többször elmondták, hogy az első számú dolog, amire a kormánytól szükségük van, az a szabályozási átláthatóság. Tudni szeretnék, hogy mik az elvárások és a szabályok, hogy be tudják tartani azokat.
Őszintén szólva négy évnyi önkényes bíráskodás és üldöztetés után tartozunk ennyivel a kriptovállalatoknak. Korábban az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet nem tudatta az alapítókkal, hogy mik a követelmények, aztán vádat emeltek ellenük, ha nem teljesítették azokat”, magyarázta Sacks.