Vitalik Buterin szerint az Ethereumnak is szüksége van egy Satoshi Nakamotora
2024 eleje óta rengeteg kritikát kap az Ethereum, a világ vezető altcoin-hálózata. A Vitalik Buterin alkotta blokklánc-hálózat nemcsak a Bitcointól, hanem közvetlen kihívóitól is elmarad már közel 15 hónapja, amely kérdéseket vet fel sikerességét és potenciálját illetően. Erre keresi most a választ a projekt alapítója is.
Vitalik Buterin szerint ugyanis az Ethereumnak is szüksége lenne egy olyan karakterre, mint Satoshi Nakamoto, aki eltűnésével megadta a Bitcoin számára a titokzatosságot. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a két projekt teljesen más filozófiára épül.
Hová lett az Ethereum ragyogása?
Alig egy évtizede jelent meg a piacon a világ leginnovatívabb blokkláncának kikiáltott Ethereum. Az orosz programozót, Vitalik Buterint, először „Nakamoto 2.0” -nak becézték, ugyanakkor évekkel később bebizonyosodott, Bitcoinból csupán egy van, az Ethereum pedig csak árnyéka 2021-es önmagának.
A világ második legnagyobb kriptovaluta-projektje 335 milliárd dolláros értéket képvisel, ugyanakkor natív tokenje, az Ether, továbbra sem tudja megközelíteni a 2021-ben felállított, közel 5000 dolláros, történelmi csúcsát. Cikkünk írásakor az Ether BTC Price (ETH) árfolyama 2800 dolláron kereskedik, a BTC-vel szembeni árfolyama pedig több mint négy éve volt ilyen alacsony.
Ellentétben a Bitcoinnal, az Ethereum mögött egy Alapítvány áll, amely az Egyesült Államok szabályozási környezetéhez alkalmazkodik. A Vitalik Buterin vezette projekt pedig az elmúlt éveket tekintve számtalan változtatást eszközölt, hogy megközelítse a BTC-t, azonban a távolság egyre nagyobb, a hibák pedig egyre gyakoribbak.
Miért nem elégedett a közösség az Ethereummal?
2025 februárjára az ETH/BTC kereskedési pár 0,028-as szintre húzódott vissza, amire utoljára 2020 decemberében volt példa. Az egykoron 0,085-ös pár 2022 szeptembere óta folyamatosan veszít az értékéből annak ellenére, hogy az évekkel ezelőtt belengedett Ethereum 2.0-ás frissítés már „úton van”.
Bár hálózatilag az Ethereum decentralizáltabb, mint a Bitcoin, a mögötte álló alapítvány vállalkozásként irányítja a projektet, fekteti le a stratégiai pilléreket, amelyek az elmúlt időben inkább balul sültek el. A legnagyobb változás egyértelműen 2022 augusztusában következett be, amikor az Ethereum a Proof-of-Work konszenzusmechanizmusról átállt a Proof-of-Stake mechanizmusra, ezzel megszüntetve az igényt a bányászatra. A fenntarthatóbb és környezetbarátabb technológia azonban kivonta a projekt mögül az egyetlen igazi értéket, a számítási kapacitást, amiket kézzel fogható bányászgépekkel lehetett növelni.
Ha a hálózat mögötti értéket nézzük, akkor az Ethereum értékét lényegében ez a változtatás ingatta meg. A fizikai infrastruktúrát az váltotta le, hogy ki mennyit képes felhalmozni egy digitális, kézzel meg nem fogható eszközből. A lekötött ETH mennyisége és a validátorok által biztosított decentralizáció azonban csak egy virtuális dolog, értékállósági szempontból pedig meg sem közelíti a PoW a PoS technológiáját. A PoS mechanizmus egyértelmű célja egy belső ökoszisztémának a fejlesztése, mely bár hosszú távon erősebbé teheti az Ethereumot, az átlagember számára hitehagyott és értékvesztett lehet.
Mi menthetné meg az Ethereumot?
Bát Satoshi Nakamotónak, mint minden más programozónak, voltak hiányosságai a Bitcoin létrehozása során, ugyanakkor olyan hálózatot hozott létre, melyet sem intézmények, sem kormányok nem tudnak irányítani. A Vitalik Buterin által folyamatosan toldozott-foldozott modellből pedig kiábrándult a kriptovaluta-közösség, az egyetlen reményt pedig csak a piacon kívüli felhalmozási műveletek adják.
Az azonnali Ethereum ETF teljesítménye elmarad a várakozásoktól, az Ethereum Alapítvány pedig az elmúlt hónapban csak 13 millió dollárban értékesített Ethert, hogy fedezni tudja a fejlesztői költségeket.
Annak ellenére, hogy az Ethereum PoS-rendszere kiváló, hiszen energiát takarít meg, hatékonyságilag messze elmarad első rétegű riválisaitól, mint a Solana, az Avalanche, vagy a Tron. Egyesek szerint ahhoz, hogy az Ethereum talpra álljon, Buterinnek vissza kellene térnie a Satoshi Nakamoto által kijelölt útra. Ha más nem is, de az mindenképp bebizonyosodott, hogy az Ethereum soha nem lesz a „következő Bitcoin”.