Sam Bankman-Fried kegyelme veszélyes precedenst teremtene a kriptovilágban?
Egyre nagyobb a nyomás Donald Trumpon, hogy kegyelmet adjon Sam Bankman-Friednek, az FTX tőzsde volt vezetőjének. Azonban ez a lépés komoly károkat okozhatna a kriptoszektorban, és rossz üzenetet küldhetne a csalók számára.
Megérdemelt büntetés vagy túlzó ítélet?
Sam Bankman-Friedet (SBF) 25 év börtönre ítélték, miután bebizonyosodott, hogy több milliárd dollárt használt fel jogellenesen az FTX ügyfeleitől, hogy azokat saját befektetési vállalkozásán keresztül kockázatos ügyletekre fordítsa. Annak ellenére, hogy a 32 éves üzletember „drámainak” nevezte az ítéletet, az ügyészek eredetileg 50 évet kértek rá, és az elméleti maximum 110 év is lehetett volna. Most azonban a Bloomberg szerint SBF szülei kegyelmet próbálnak kérni Donald Trumptól. A kérdés az, hogy egy ilyen lépés milyen üzenetet hordozna a kriptovilág számára.
A kegyelem veszélyes precedenst teremthet
Bankman-Fried kegyelme egy olyan jelzés lenne, amely azt sugallja, hogy a kriptovaluták világában elkövetett csalásoknak nincsenek hosszú távú következményei. Ez felbátoríthat másokat is, hogy az ügyfelek pénzét saját céljaikra használják, bízva abban, hogy egy kedvező politikai környezetben elkerülhetik a felelősségre vonást. A kriptoipar egy folyamatosan fejlődő és rövid emlékezetű terület. Nap mint nap új hírek és fejlesztések látnak napvilágot, így sok korábbi botrány gyorsan feledésbe merül. Egy SBF számára kedvező döntés hozzájárulhatna ahhoz, hogy a múlt hibáit figyelmen kívül hagyva mások is visszaéljenek a piaccal.
Az FTX összeomlásának valós emberi következményei
A Bankman-Fried által elkövetett csalás nem csupán egy üzleti kudarc volt, hanem sok ember életét rombolta le. Egy korábbi FTX-felhasználó így fogalmazott SBF ítélethirdetése előtt:
Az életem teljesen tönkrement. Két kisgyermekem van, egyikük épp az összeomlás előtt született. A pénznél többet vesztettem el: az örömömet, a motivációmat, az életkedvemet. A feleségem depressziós és öngyilkos gondolatok gyötrik.
Sokan az otthonuk elvesztésének szélére kerültek, míg mások éveken át spóroltak, hogy anyagi biztonságot teremtsenek maguknak és családjuknak – csak hogy egy pillanat alatt mindent elveszítsenek. A bíróságra benyújtott tanúvallomások azt mutatták, hogy rengeteg ember életét változtatta meg negatívan az FTX bukása. SBF azzal védekezett, hogy az ügy „áldozatok nélküli bűncselekmény”, hiszen a csődeljárás során az ügyfelek teljes pénzügyi kártalanításban részesülhetnek. Ez azonban nem vigasztalja azokat, akik a 2022-es árfolyamokon kapják vissza a pénzüket, miközben a kriptovaluták azóta jelentős emelkedést mutattak. Egy károsult így fogalmazott:
Nem értek egyet azzal, hogy az FTX bukása áldozatok nélküli bűncselekmény volt. Lehet, hogy nem milliókat veszítettem el, de az a pénz, amit ellopott tőlünk, a családom számára rendkívül fontos volt. Egy éven át spóroltunk, hogy karácsonyi ajándékokat vehessünk az unokánknak. Ez a pénz elveszett.
SBF nem mutatott valódi megbánást
Míg más egykori FTX-vezetők – például Caroline Ellison – enyhébb büntetést kaptak az ügyészekkel való együttműködésük miatt, SBF kevés jelét adta annak, hogy őszintén megbánta volna tetteit. Egy újságíró, aki meglátogatta őt a börtönben, így számolt be róla:
Sam alázatos és megtört volt, de nem igazán mutatott bűntudatot. Ragaszkodott ahhoz, hogy ártatlan, legfeljebb néhány foknyi hanyagság terheli – amely szerinte legfeljebb polgári következményekkel járhat, nem pedig negyed évszázados börtönbüntetéssel.
Egy kegyelem nemcsak az igazságszolgáltatás hitelességét áshatná alá, hanem megnyitná az utat Bankman-Fried előtt, hogy ismét szerepet vállaljon a kriptovilágban – akár új vállalkozásba kezdve, akár szakértőként befolyásolva a piacot.
Trump kegyelme komoly következményekkel járna
Ha Trump valóban kegyelmet adna Bankman-Friednek, az óriási felháborodást váltana ki, különösen az FTX károsultjai és a szélesebb kriptoközösség körében. Bár SBF jogi csapata azt is felvetheti, hogy az ügyet elbíráló bíró, Lewis A. Kaplan korábban Donald Trumpot is elmarasztalta egy rágalmazási ügyben, ez önmagában aligha lenne elég indok a kegyelemre. Bankman-Fried ítélete fontos üzenetet küldött: a kriptovilágban elkövetett csalásnak komoly következményei vannak, és az Egyesült Államok igazságszolgáltatása előbb-utóbb utoléri azokat, akik visszaélnek mások bizalmával. Egy elnöki kegyelem ezt az üzenetet semmissé tenné, és tovább csökkentené a szektor iránti közbizalmat.