Kétszámjegyű veszteséget szenvedtek el a mémcoinok: vége az őrületnek?
2024 tavasza egyértelműen a mémcoinokról szólt. A vicces események vagy híres emberek ihlette projektek korábban az Ethereum blokkláncán kifejezetten nehezen és költségesen kerültek elindításra, azonban a Solana előtérbe kerülésével indításukat bárki megteheti pillanatok alatt, minimális összegből. Ezek a projektek olykor tizenmilliárdos értékre is szert tehetnek.
Az őrületnek azonban egyszer vége szakad. A hétfői korrekció során a legtöbb mémcoin kétszámjegyű veszteséget szenvedett el, a piaci kapitalizációjuk pedig tízmilliárdokkal esett vissza. Ez is csak egy átmeneti korrekció, vagy végleg elege lett a piacnak a haszontalan projektekből?
Vérfürdő a mémcoin-piacon
Hétfőn hajnalban óriási esés rázta meg a kriptovaluta-piacot. Ameddig a bitcoin BTC Price (BTC) csupán 8-10%-os veszteséget szenvedett el, addig a legtöbb altcoin meghaladta a 15-20%-os esést is. A legnagyobb mémcoinokat sem kerülte el a pánikeladás, hiszen a tíz legnagyobb projektből kilenc is kétszámjegyű esésen van túl 24 órás időtartamon. Az esés hátterében a Donald Trump által kivetett vámok állnak, amik az amerikai dollár felé irányítják a tőkét a kockázatos eszközökkel szemben.
A CoinGecko adatai szerint a piac hétfő délutánra talpra állt valamelyest, ugyanakkor tegnaphoz képest még mindig 11%-kal csökkent a mémcoin-szektor értéke. Az analitikai platform adatai szerint jelenleg 81 milliárd dolláros értéket képviselnek a mémcoinok, amik közül a Dogecoin 12%-os, a Shiba Inu 13%-os, a Pepe 19%-os, az Official Trumo 14%-os, a Bonk pedig 20%-os veszteséget szenvedett el.
Az egyedüli kivétel ezen a listán a Fartcoin, ami az elmúlt 24 órában 37%-os erősödést produkált. Bár a FARTCOIN árfolyama visszakúszott egészen 0,78 dollárig, idén továbbra is 16,5%-os veszteséget könyvelhettek el a projekt mögött álló befektetők.
Az elmúlt 30 napot tekintve a PENGU 67%-ot, a WIF 65%-ot, a FLOKI pedig 55%-ot vesztett az értékéből. De miért a mémcoinokat viselte meg legjobban a hétfői vérengzés?
A mémcoinok veszélyei
2024 tavaszán a Solana blokkláncán robbantak be igazán a mémcoinok, amiket szemben az Ethereum lassú és költséges rendszerével, pillanatok alatt és fillérekért létre lehet hozni. Miközben a BTC új csúcsokra tört az ETF-őrület kapcsán, addig a közösségi médiában folyamatosan jelentek meg az újabbnál újabb mémcoinok először a Solanán, majd a Toncoinon, a Tronon, vagy éppen a Sui hálózatán.
A filléres projektekbe sokan a gyors meggazdagodás reményében fektetnek be, hogy újra átéljék azt a növekedést, amit 2021-ben a DOGE vagy a SHIB produkált. A kimaradástól való félelem, vagyis a FOMO, táplálta projektek ugyanakkor legtöbbször nem képviselnek valós értéket vagy innovatív technológiát.
Számos mémcoint a csalás célja ihletett, emberek pedig pillanatok alatt vagyonokat veszthetnek el. A spekuláció pedig egyszer véget ér, ha elfogy a likviditás. A mémcoinok számára az utolsó tőrdöfést talán Donald Trump projektje, az Official Trump, vitte be, mely 48 óra alatt közel 75 milliárd dolláros piaci kapitalizációra tett szert, elszívva a likviditást mindenből.
2025-re a befektetőknek elegük lett abból, hogy a mémcoinok ekkora likviditásra tettek szert, a valódi hasznossággal rendelkező projektek pedig alul maradnak velük szemben. A mostani esés is rávilágított arra, hogy ezek a haszontalan projektek csak a vicc tárgyát képviselik, és kizárólag pozitív piaci környezetben életképesek.
Hogy végleg leszámolt-e velük a piac? Nem valószínű. Ugyanakkor itt az ideje, hogy a tanulási görbén lévő befektetők rájöjjenek, a mémcoinokkal való kereskedés csak szerencsejáték.