Az ukrán katonák tömegesen tűnnek el a harcmezőkről
Az ukrán hadsereg egyre nagyobb méretű dezertálással küzd, mivel a katonák kimerültek a háború évek óta tartó megpróbáltatásai miatt. Egy decemberi jelentés szerint a dezertálások száma már elérhette a 200 ezret, ami egyre súlyosabb problémát jelent Kijev számára. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a parancsnokok és politikai vezetők is kénytelenek foglalkozni ezzel a tendenciával, amely az utóbbi időben felgyorsult. A The Guardian beszámolója szerint a pontos adatok titkosak, de a hatóságok elismerik, hogy a probléma jelentős méreteket ölt.
Egy katona a brit lapnak elmondta, hogy az orosz invázió kezdetén még önként jelentkezett, és „kész volt az életét adni”, de idővel a helyzet mélyen megváltoztatta a gondolkodását.
Teljesíthetetlen parancsok, kimerült katonák
A „Viktor” fedőnevű katona visszaemlékezett, hogy az oroszok folyamatosan pusztították az ukrán katonai állásokat, miközben a parancsnokok sokszor teljesíthetetlen utasításokat adtak. Egy alkalommal megsebesült egy épület védelme közben, de csupán egy fájdalomcsillapító injekciót kapott, majd visszaküldték a harctérre.
„Rájöttem, hogy számukra én egy senki vagyok. Csak egy szám” – mondta. Idén májusban elhagyta az egységét kezelés céljából, de soha nem tért vissza.
„Mindenki fáradt. A hangulat megváltozott. Korábban az emberek megölelték a katonákat az utcán, most attól félnek, hogy besorozzák őket” – mondta.
Egy másik katona, aki a Mykolaiv és Herszon térségében harcolt, elmondta, hogy 2022 telén összeveszett az új parancsnokával, majd egy sikertelen áthelyezési kérés után megsebesült.
„Elértem a tűréshatáromat, és úgy döntöttem, hogy eltűnök egy olyan helyre, ahol senki sem találhat meg” – mesélte, de hozzátette, hogy hajlandó lenne ismét fegyvert ragadni, ha az oroszok bevonulnának a városába, vagy ha az ukrán hadsereget valóban megreformálnák a NATO normáinak megfelelően.
Amikor arról kérdezték, boldog-e a döntésével, ennyit mondott: „Életben vagyok. Minél tovább tart a háború, annál több hozzám hasonló ember lesz”.
Mentális kimerültség és morális válság
Olga Reshetylova, az ukrán katonai jogvédő szerint a dezertálás egyre súlyosbodó probléma, amelynek gyökerei a hosszú ideje tartó háború okozta kimerültségbe nyúlnak vissza.
„Ez teljesen természetes. Az emberek fáradtak, látni akarják a családjukat, a gyerekeiket, akik nélkülük nőnek fel. A kapcsolatok tönkre mennek, a házastársak nem tudnak örökké várni” – mondta.
Hozzátette, hogy sok katonának az instabil mentális állapota miatt egy apró konfliktus a feletteseivel is elég ahhoz, hogy elhagyja a seregét.
„Ez egy összetett és nehezen kezelhető probléma, amely már hosszabb ideje fennáll. A dezertálás mértéke folyamatosan növekszik, és a jelenség egyre komolyabb kihívást jelent az ukrán vezetés számára. (A témáról korábban a portálunk is beszámolt, amely részletesen foglalkozott a dezertálási hullám következményeivel.) Nem lehet csupán büntetőjogi szankciókkal megoldani. Ha valaki a halál és a börtön között választ, akkor a börtön lesz a kevésbé riasztó” – magyarázta.
Andrij Hrebenyuk, egy donyecki gyalogos zászlóalj tisztje elismerte, hogy a katonák „elég gyakran” megszöknek az egységeikből.
„Néhányan visszatérnek, másokat soha többé nem látunk itt… Nem csak a sérülések miatti kivonás a gond, hanem a morális kimerültség is. Utóbbi talán a fő ok. Ám bőven akadnak olyanok is, akik hazatérnek ugyan a családjaikhoz, ám később, néhány hónap elteltével visszatérnek” – mondta. A tiszt elismerte, hogy ugyan a gyalogság soraiban súlyos hiány van, de elegendő tüzérséggel és drónnal rendelkeznek, így az ukrán hadsereg több százezer katonája továbbra is tartja állásait.