Egy 1 milliárd dollárnyi bitcoinnal eltűnt szökevény története
Talán kevesen ismerik Magyarországon Paul Vernon nevét, pedig a kriptós világ egyik ismert alakjáról van szó. A 19 évesen az amerikai hadsereghez csatlakozó vállalkozó 38 évesen a világ leggyorsabban növekvő kriptotőzsdéjét vezette. Ma viszont egy szökevény, akin 1 milliárd dollárnyi bitcoint keresnek. Pete Rizzo, egy jól ismert kriptós elemző és publicista írt egy threadet róla nemrég az X-en. Vernon életében a katonaság fontos szereppel bírt, hiszen 1994-ben csatlakozott az amerikai hadsereg hírszerzéséhez és itt ismerte meg feleségét, Lori Annt is.
Igazi vállalkozó volt gyerekkorától kezdve, több netes céget is indított, mint az OnTime Online vagy éppen a filmeket kölcsönző DVD Barn. Sajnálatos módon azonban ezek a vállalkozások nem hoztak igazi hasznot, 2010-ben Paul és felesége csődöt jelentettek. Mondjuk ehhez hozzájárult az is, hogy nem egészen a bevételeikhez mért életstílust folytattak. Akkoriban jött egyébként a nagy ötlete.
Paul Vernon és a kriptovilág
2011-ben elkezdett bitcoint bányászni, amikor még 10 dollár körül volt az ár. A BTC mellett litecoinnal és feathercoinnal is foglalkozott. Szóval úgy döntött, meglovagolja az új trended és elindította a Cryptsy-t, egy altcoin kriptotőzsdét. 2014-ben már volt több mint 200 ezer felhasználója és 130 altcoin volt elérhető a platformon. Ebben az évben már naponta több mint 33 ezer tranzakciót bonyolítottak le a Cryptsy-n, és a jövő nagyon fényesnek tűnt. Főleg, mivel ekkor omlott össze a világ akkoriban legnagyobb bitcoin kriptotőzsdéje, az Mt. Gox (amelynél már visszatérítések zajlanak). Viszont 2014 második felében elkezdtek problémák felmerülni Vernon tőzsdéjén.
Lassultak a tranzakciók, nyoma veszett egyes befizetéseknek, felhasználók egyenlege fordult negatívba. A közvélemény is elkezdte felkapni az ügyet és egyre több vád érte Vernont, aki kétségbeesetten védekezni kezdett. 2014. októberében beperelte egy felhasználó az alapítót. Azzal vádolták, hogy 140 bitcoint vett le egy felhasználó számlájáról, ami akkoriban 70 ezer dolláros összeg volt. Az az ügy aztán peren kívüli megegyezéssel megoldódott.
Viszont már egyre többen beszéltek róla, hogy hivatalos szövetségi nyomozás is indult a Cryptsy ellen, benne az adóhatósággal vagy éppen az Amerikai Tőzsde- és Értékpapírfelügyelettel (SEC). A problémákat Vernon mindenféle okokkal magyarázta, túlterheléses támadásokról, phish csalásokról beszélt. És ekkor jelent meg azzal a hírrel, hogy feltörték a tőzsdéjét és elloptak 13 ezer bitcoint. Mire a tőzsde felhasználói pertársaságot alapítottak és pert indítottak, Paul Vernonnak már nyoma sem volt sehol. Felesége bejelentette, hogy válnak Paullal, aki szerinte Kínába menekült egy prostituálttal. Ahogy a bírósági ügy haladt előre, egyre több és több dolog derült ki – Paul 3,3 millió dollárnyi bitcoint értékesített a Coinbase tőzsdéjén. Ebből a pénzből luxusingatlanokat és autókat vásárolt.
Merre lehet most Paul Vernon?
Közben feleségét is beperelték, aki egyébként nagyjából mindent el is veszített. Azzal is vádolták, hogy ő segítette férjét az eltűnésben és a bitcoinok eltüntetésében. Ahogy teltek az évek és némi tőkét vissza is szereztek a nyomozók, a felhasználók rájöttek, hogy az ellopott coinok mozogtak többször is. Szám szerint 11825 BTC-ről és 1 milliárd dollárnyi bitcoinról beszélünk. Miközben 2014 óta nyoma sincs Paulnak. A legvalószínűbb továbbra is az, hogy Kínában van. Sőt, valakik szerint egy BiteBi9 néven ismert kriptotőzsdét is alapított. Ennek a platformnak az alapítója egy Bao Luo nevű férfi – ez kínaiul Pault jelent.