Egyre több kriptovalutát adományoznak a szélsőséges csoportoknak Európában
A szélsőségek számos formája jelenthet fenyegetést a regionális és globális békére és biztonságra. Az elmúlt években Európa-szerte felerősödtek a szélsőséges nézeteket és ideológiát valló csoportok, dezinformációs kampányok, valamint az ezeket támogató kriptoadományok.
Erősödnek a szélsőséges csoportok Európában, már kriptóban gyűjtik a támogatást
Európa-szerte felerősödtek a szélsőséges hangok, miközben a Chainalysis jelentése szerint az ilyen csoportoknak szánt kriptoadományok mértéke is megugrott. Míg 2022 előtt jellemzően Észak-Amerikában volt a legnagyobb az aktivitás, 2022 és 2024 között már az európai szélsőséges csoportok adták az onchain tevékenységek közel 50%-át.
Nemcsak a szélsőséges tömörüléseknek szánt kriptoadományok száma nőtt, hanem azok nagysága és az adományozók intenzitása is. 2023 és 2024 között legalább öt szélsőséges csoporttípusnál nőtt látványosan a befizetések nagysága az előző évhez képest: fehér nacionalista (270%), nacionalista (164%), összeesküvés-ellenes (70%), anarchista (35%) és antiszemita (22%) – jegyzi meg a jelentés.
Az erősen polarizáló események, mint például az országos választások, olyan örvényt hoztak létre, amely több adományt vonz
– áll a jelentésben, amely szerint ezek a politikai pillanatok gyakran ezetnek a szélsőséges ideológiák finanszírozásának megugrásához.
Hiába figyelnek a szabályozók és hivatalos szervek, a bűnözők általában gyorsabbak
A szabályozók és a bűnüldöző szervek egyre inkább olyan csoportok felé fordítják figyelmüket, amelyek kívül esnek a terrorizmus hagyományos meghatározásán, de transznacionális befolyásuk és hatókörük miatt még mindig kockázatot jelentenek.
Ennek eredményeként a közelmúltban számos nemzetközi fellépés történt a hagyományos terrorizmus elleni küzdelem szürke zónáiban működő csoportok pénzügyi tevékenységeinek felderítésére és megzavarására.
A szélsőséges ideológiát valló csoportok egyre inkább a kriptopénz alapú finanszírozáshoz fordulnak, különösen azután, hogy számos szerveződést megfosztottak a hagyományos banki finanszírozástól, például számlazárolások vagy vagyonelkobzások révén.
Néhány esetben a mainstream internetet is kerülik, és inkább a dark weben folytatják tevékenységüket és a finanszírozást. Sőt, néhányan már a kriptocímeket sem teszik nyilvánossá, hanem közvetlenül a támogatókkal osztják meg azokat. Gyakran használnak adatvédelemre építő kriptovalutákat is, például a Monero (XMR).
Érdekelhet:
- Közel 4 milliárd forintot kapsz, ha segítesz megtalálni egy hackert
- A legendás hacker szerint már nincsenek biztonságban az eszközeink
- A dark weben értékesítik az orosz bűnözők által ellopott adatokat