A Bank of America vezérigazgatója szerint hamarosan elfogadják a kriptovaluta-fizetéseket
A Bank of America kriptovalutákhoz való hozzáállása az elmúlt években jelentősen átalakult. Bár 2018-ban még a JPMorgannel és a Citigrouppal együtt betiltották a hitelkártyák használatát kriptovaluták vásárlására, 2025 januárjában már az amerikai bankszektor nyitottságáról beszéltek.
A nagybank vezérigazgatója, Brian Moynihan, szerint a bankszektor készen áll arra, hogy elkezdjék felvenni szolgáltatásaik közé a kriptovaluta-fizetéseket, ugyanakkor először a szabályozási keretrendszert kellene rendbe tenni.
A kriptovaluta-fizetések integrálása
A svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon Brian Moynihan, a Bank of America vezérigzagatója, osztotta meg gondolatait a bankszektor és a kriptovaluta-szektor jövőjével kapcsolatban. A vállalat első embere szerint a bankszektor legnagyobb képviselői már készen állnak arra, hogy integrálják a kriptoeszköz-alapú tranzakciókat, ugyanakkor ahhoz, hogy ez élesben is megtörténjen, egyértelmű szabályozási környezetre van szükség.
A megbeszéléseken az ügyvezető kijelentette, ha olyan irányelvek kerülnek megvalósításra a következő időszakban, amelyek lehetővé teszik a digitális eszközök integrálását, akkor az iparág legnagyobb képviselői természetesen támogatni fogják ezt.
Brian Moynihan hozzátette:
„Ha a szabályozások előtérbe kerülnek és beiktatják őket, akkor a tényleges üzletvitelt a bankrendszer támogatni fogja, a tranzakciós oldalról pedig jelentős előrelépést érhetünk el. Nem névtelen tranzakciókra van szükség, hogy előrelépést érjünk el a kriptovaluta-fizetések bevezetésével, hanem ellenőrzésre.”
A Bank of America blokklánc-befektetései
Az amerikai nagybank már számos blokklánc-alapú befektetéssel és több száz szabadalommal rendelkezik ezen a területen, vagyis már készen állnak egy ideje arra, hogy integrálják a kriptovaluta-fizetéseket. A BoA jelentései szerint a szervezet a legtöbb tranzakciót már digitálisan dolgozza fel évek óta.
A mérlegfőösszeg alapján az Egyesült Államok második legnagyobb bankja és annak vezetősége ugyanakkor nem tart attól, hogy a blokklánc-alapú eszközök, mint a bitcoin BTC Price (BTC) vagy az ethereum ETH Price (ETH), fenyegetőleg hatnának az amerikai dollár dominanciájára. Moynihan véleménye szerint ezek a digitális eszközök csak egy újabb és hatékonyabb módszert kínálnak a digitális fizetésekre, ahogyan azt a Visa, a Mastercard vagy az Apple Pay tette a saját korában.
Ezek a megjegyzések arra engednek következtetni, hogy a BoA vagy a JPMorgan Chase is óvatosan közelítenek a kriptovalutákhoz, mivel még mindig hatalmas körülöttük a bizonytalanság. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója, például legutóbb nyíltan kritizálta a legnagyobb kriptovalutát, a BTC-t, mivel szerinte az nem rendelkezik belső értékkel és a bűnözők használják csak.
Szabályozási kihívások
A kriptovaluták megítélésének jelentősen ártott, hogy az Egyesült Államok előző kormánya, a Biden-adminisztráció, állítólag megkezdte az „Operation Choke Point 2.0” programot, mely korlátozza a kriptovaluta-alapú szolgáltatások fejlesztését.
Ez magában foglalja a SAB 121. elnevezésű szabályzatot is, mely megköveteli, hogy a pénzügyi intézmények a mérlegükben kötelezettségként jelenítsék meg az ügyfeleik számára tartott kriptovalutákat. Ez kifejezetten megnehezíti azt, hogy kriptovaluta-alapú szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleik számára.
A sikeres erőfeszítéseknek hála az amerikai szenátus azonban 2024 májusában elfogadott egy határozatot a kriptovaluta-letétkezelésről, mely feloldja a szolgáltatás tilalmát a nagybankok számára. Mindezek mellett 2024 szeptemberében a republikánus törvényhozók egy csoportja felszólította az amerikai tőzsdefelügyeletet, vagyis az SEC-t, hogy vonja vissza a SAB 121. szabályozatát.
A jövőre nézve könnyedén változhat a helyzet, mivel Donald Trump beiktatása megtörtént, választási kampányában pedig számos ígéretet tett arra, hogy pozitív irányba fogja terelni a digitális eszközökkel kapcsolatos irányelveket. Bár ezek az irányelvek egyelőre tisztázatlanok, az biztos, nem fogunk unatkozni a következő években.