A német hatóságok elképesztő cenzúrát vezethetnek be a választások előtt

Németországban február 23-án tartják a parlamenti választásokat, és a jelenleg hatalmon lévők továbbra is rendkívül ellentmondásos lépéseket tesznek, hogy hivatalban maradhassanak.

A német hatóságok a választások előtt fokozzák a cenzúrát, célba véve a szólásszabadságot és a másként gondolkodó politikai hangokat.

Sinan Selen, a Német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal alelnöke szerint, a közmédiát bírálók „veszélyt jelentenek a demokráciára.”  Ugyanakkor a Nancy Faeser vezette belügyminisztérium figyelmezteti a rendőröket, hogy ne legyenek tagjai az olyan pártok egyes regionális ágainak, mint az Afd, amelyeket megerősített szélsőjobboldaliakként kezelnek.

A jelenlegi felmérések szerint az AfD a második legnépszerűbb helyet foglalja el a választók körében (21%), azonban több párt is jelezte, hogy nem lesz hajlandó szövetségi szinten együttműködni vele. Azonban még az is lehet, hogy erre lehetőségük sem lenne, mivel a parlament a jövő héten kezdheti tárgyalását a jobboldali Afd párt betiltását követelő indítványról.

A keletnémet zöldek szerint „különleges szövetséget” kellene alkotni abból a célból, hogy a betiltási eljárás megvalósuljon. Szerintük egy német szövetségi szintű „munkacsoportnak” kellene létrejönnie, „amely értékelhetné a titkosszolgálatok kutatásait és a civil társadalomtól érkező visszajelzéseket”, melyek segítségével leleplezhetőek lennének az AfD alkotmányellenes törekvései.

Történetesen ez meg is valósult, Hessen tartományban ugyanis a hatalmon lévők munkacsoportot hoztak létre, hogy „elemezzék és összehangolják a közösségi médiaplatformokon megjelenő véleményekkel kapcsolatos intézkedéseket”. A munkacsoportba a hesseni vezetés a hírszerzés és a belföldi hírszerzés szélsőségekkel foglalkozó tisztjeit vonja be.

Elbocsátással fenyegeti a rendőröket a Belügyminisztérium

Nancy Faeser minisztériumának véleménye egy olyan közlemény formájában érkezett, amely a szövetségi rendőrség tagjait következményekkel, többek között elbocsátással fenyegeti, ha csatlakoznak olyan csoportokhoz, amelyeket nemcsak „szélsőjobboldaliként”, hanem „rasszistaként” és „emberellenesként” is elítélnek.

Nem világos, hogy ez utóbbi „meghatározás” mit jelenthet a német politikai és ideológiai zsargonban, és hogy bűncselekménynek minősül-e, mindazonáltal a rendőröket figyelmeztették.

A hivatalt a tartomány belügyminisztere, Roman Poseck vezeti. Egy nyilatkozatában Poseck megosztotta álláspontját, miszerint az online véleményeket valamilyen módon „szűrni” kellene. A „szűretlen” véleményeket (azaz a szabad véleménynyilvánítást) a „dezinformáció” csatornájának tartja – ami „komoly probléma, különösen a választások idején”.

Poseck ezután külföldi befolyásról, aláásott bizalomról és más, az EU legtöbb tagország vezető elitje által rendszeresen ismételgetett, és a hagyományos média által készségesen ismételt pontokról beszél.