Ezért választják a kriptovaluta kockázatitőke-társaságok az Egyesült Államokat!
Az Egyesült Államok kifejezetten közkedvelt helyszín a kriptovaluta-startupok létrehozása szempontjából. A digitális eszközök népszerűsége az elmúlt időben robbanásszerű növekedést mutatott, Donald Trump elnöksége alatt pedig várhatóan tovább nőhet az iparág. A gazdasági, szabályozási és kulturális tényezőkön alapuló növekedés következtében pedig még több VC szállhat be az iparágba a következő években.
2024 negyedik negyedévében a kockázatitőke-finanszírozás közel fele az Egyesült Államokban bejegyzett startupokhoz került. A második helyen Hongkong zárt 16%-kal.
Az Egyesült Államok uralja a kockázatitőke-szektort
Az Egyesült Államokban, különösen a Szilícium-völgyben, erős technológiai közösség működik együtt évtizedek óta, amely a világban számos új ötletnek, innovációnak és startupnak adott otthont. A kiterjedt befektetői hálózat, beleértve a kockázatitőke-társaságokat és az angyalbefektetőket, jelentős forrást biztosítanak a korai szakaszban lévő vállalkozások számára.
A Galaxy Digital január 15-én benyújtott Crypto and Blockchain Venture Capital jelentése szerint a befektetett tőke 46%-a az Egyesült Államokban székelő startupokhoz került. Második helyen Hongkong 16%-kal.
A létrehozott ügyletek rangsorát szintén az Egyesült Államok vezeti, ahol az ügyletek 36%-át bonyolították amerikai vállalattal. Második helyen Szingapúr áll 9%-kal, harmadik helyen pedig az Egyesült Királyság 8%-kal.
Ryan McMilin, ausztrál kriptobefektetési-menedzser, így látja a piac alakulását:
„Annak ellenére, hogy a Biden-kormány nem feltétlen volt támogató a digitális eszközökkel szemben, az Egyesült Államok továbbra is a világ vezető pénzügyi piaca és az innováció elsődleges otthona. Egyszerűen több tőkebefektető található itt, mint a világon máshol. A negyedik negyedévben mért 46%-os arány a Trump-kormányzat beiktatását követően tovább növekedhet.”
Az Egyesült Államok lehet a világ kriptovaluta-központja
Donald Trump beiktatását január 20-ra tűzték ki, a kriptovaluta-világ pedig bízik abban, hogy a republikánus elnök beváltja amerikai kampánya során tett ígéreteit. Számos kriptovaluta-párti politikus is helyet kapott a Kongresszusban, az iparág vezető testületei élére pedig olyan embereket jelölt ki, akik a digitális eszközök fejlődését szolgálják.
McMilin jóslata szerint többek között a szabályozási környezet fejlődése miatt alakulhat úgy 2025-ben, hogy a befektetési társaságok még inkább az Egyesült Államokat fogják preferálni a világ többi részével szemben.
A Merkle Tree Capital társalapítója az alábbi gondolatokat fűzte hozzá várakozásaihoz:
„Az intézményi elfogadás nem fog megállni a bitcoinnál és az ethereumnál. Az iparág jelentős szereplői igyekeznek a teljes spektrumot lefedni, vagyis a kis- és közepes vállalatok is kockázatitőke-társaságok figyelmébe kerülnek. A változás olyan jelentős is lehet, amely már most elkezd beárazódni a piacokon.”
A Galaxy negyedik negyedéves jelentésében Alex Thron és Gabe Parker kijelentették, hogy az amerikai vállalkozások Biden adminisztrációja alatt is domináltak, azonban a gazdaságot leginkább támogató soron következő kormány alatt az amerikai dominancia tovább növekedhet. Ehhez első sorban a szabályozási környezetnek kell megszilárdulnia.
A kutatás szerint jelenleg 583 per zajlik az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC), valamint a kriptovaluta-vállalatok között. A november 22-i éves jelentés szerint 8,2 milliárd dollárnyi pénzügyi jogorvoslat forog kockán. Ez egyébként 26%-os csökkenést jelent a 2023-as számhoz képest.