9 milliárd dollárnyi bitcoint kap vissza a Bitfinex
Egy amerikai szövetségi bíróság nemrégiben úgy döntött, hogy a 2016-os Bitfinex-hackelés után lefoglalt 94643 bitcoin visszakerül a kriptotőzsdére az elítéltekkel kötött vádalku részeként. A Bitfinex felhasználói nem felelnek meg az „áldozat” kritériumainak, ezért alapvetően törvényileg nincs joguk ezekhez az összegekhez. A döntés egy októberi beadványra épül, amelyben mind az elítélt személyek, Heather Morgan és Ilya Lichtenstein, mind az iFinex, a Bitfinex anyavállalata elismerte, hogy a tőzsde a lopás egyetlen áldozata. Jelenleg az amerikai kormány birtokában van a lefoglalt bitcoin. A bíróság 2025 januárjában megállapította, hogy a Bitfinex és felhasználói nem minősülnek áldozatnak az áldozatok kötelező kártalanításáról szóló törvény értelmezése szerint. A bíró azonban jóváhagyta az önkéntes jóvátételi megállapodást a vádalku részeként.
A Bitfinex kompenzálni fogja az érintett felhasználóit
A megállapodás biztosítja, hogy a tőzsde visszakövetelhesse a hackeléssel kapcsolatos eszközöket. Az FTX egyik régóta ismert hitelezője arról írt a döntés kapcsán, hogy az FTX ügyfeleket is megilletné hasonló elbánás. Mert most az amerikai kormány szerint a 2016-ban ellopott bitcoint vissza kell szolgáltatni a Bitfinexnek.
A hackerek 2016 augusztusában 119754 BTC-t loptak el. Ez akkor 71 millió dollárt ért, most 11 milliárd dollárról van szó. A visszaszolgáltatási folyamat a 2016-os Bitfinex-hackhez közvetlenül kapcsolódó összes eszközre kiterjed. Az összetett módszerekkel tisztára mosott pénzeszközök külön lefoglalási eljárás hatálya alá tartoznak. Emellett a Bitfinex-fiókok tulajdonosai és más felek is megtámadhatják a visszaszolgáltatási feltételeket. A visszaszerzett pénzeszközökre vonatkozó követeléseket is benyújthatnak. A kifogások benyújtásának határideje 2025. január 28-a.
Az igazságügyi minisztérium egy olyan mechanizmust is létrehozott, amelynek segítségével magánszemélyek érintett félként azonosíthatják magukat, és követeléseket nyújthatnak be. A Bitfinex megerősítette a 2016-os hack után a felhasználóknak kibocsátott Visszatérítési Jog tokenek visszaváltására vonatkozó tervét. Ezeket a tokeneket azért vezették be, hogy a visszaszerzett eszközök elosztásával kártalanítsák az érintett ügyfeleket. A tőzsde korábban, még 2022-ben bejelentette, hogy a visszaszerzett pénzeszközök 80%-át UNUS SED LEO tokenek visszavásárlására és elégetésére fordítják. Ez egy adósság token, amelyet a hack után hoztak létre az ügyfelek veszteségeinek kompenzálására. Ezek a token-visszavásárlások várhatóan 18 hónapos időszak alatt történnek majd. A végső cél az összes LEO token kivonása a forgalomból. A legújabb fejleményeket követően a LEO token ára az elmúlt 24 órában közel 4%-ot erősödött.
Heather Morgant (aki új videóklippel jelentkezett nemrég) és Ilya Lichtensteint pénzmosásra és csalásra irányuló összeesküvés miatt ítélték el. Morgant, aki egykor a kiberbűnözés megelőzésével kapcsolatban adott tanácsokat vállalkozásoknak, 18 hónap börtönbüntetésre ítélték. Lichtenstein eközben ötéves büntetést kapott. További 25000 Bitcoin visszaszerzése viszont jelentősen bonyolultabb. Az ügyészek állítása szerint ezeket a pénzeket fejlett módszerekkel mosták tisztára, mixerek, szabályozásoknak nem megfelelő kriptotőzsdék és darknetes piacterek segítségével. Ezen pénzmosási erőfeszítések miatt a coinok nem sorolhatók be pontosan a Bitfinex hackelése során ellopott vagyonba. Ezért azokat kiegészítő elkobzási eljárás keretében fogják kezelni.