A MiCA bevezetése óta alulmarad riválisaival szemben az USDT

A Markets in Crypto-Assets – a későbbiekben: MiCA – szabályozás életbe lépése jelentős hatást gyakorolt a stabilcoinok piacára. Mivel a Tether és az általa kibocsátott USDT régóta kritikák kereszttüzében áll a tartalékeszközök átláthatósága miatt, más stabilcoin-kibocsátók, mint például a Circle, könnyedén előtérbe kerülhetnek Európában a vezető stabilcoinnal szemben.

A MiCA januári életbe lépése óta az FDUSD felel a Binance kereskedési volumenének 48%-áért, míg az USDC kínálata is majdnem egymilliárd dollárral nőtt. Különböző megfigyelők szerint a szabályozás miatt óvatosabban bánnak a kereskedők az USDT-vel.

Letaszítják a trónról az USDT-t

A Tether által kibocsátott USDT egyértelműen a stabilcoin-piac vezető szereplője. A 137 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező kriptovaluta a teljes stabilcoin-piac több mint 60%-át teszi ki, megelőzve a Circle által kibocsátott USDC-t, valamint az USDS-t. Ennek ellenére, a Tether körül már évek óta felmerültek azok a problémák, miszerint stratégiai tartalékuk, amely az USDT fedezetéül szolgálna, nem kifejezetten átlátható, kibocsátási mechanizmusuk pedig követhetetlen.

Az előbb említett okokból a januárban életbe lépő MiCA-szabályozás Európa szerte illegálissá teszi az USDT használatát. Az elmúlt időszakban éppen ezért az olyan stabilcoinok, mint az USDC vagy az FDUSD népszerűbbé váltak az öreg kontinensen, túlteljesítve a Tether eszközét.

Csak az elmúlt hónapban az USDC kínálata 954 millió dollárral nőtt, mellyel meghaladta a Tether 792 millió dolláros növekedését. Elemzők szerint a Circle versenyelőnye fennmaradhat a MiCA fokozatos bevezetésével, aminek a Tether továbbra sem felel meg.

A Binance kereskedési volumenjén sem a Tether már a vezető szereplő. A bitcoin-párokat tekintve ugyanis az FDUSD a kereskedési volumen 48%-át tette ki, míg az USDT csupán a 42%-át. A CryptoQuant elemzői úgy vélik, a MiCA-nak hála a kereskedők rájönnek, van élet a Tether-en túl is, amely jó helyzetbe hozhatja többek között az FDUSD-t, az USDC-t vagy a DAI-t.

Az USDT-problémák a MiCA szemszögéből

Az Európai Unió által létrehozott átfogó jogi keretrendszer célja a stabilcoinok szabályozása a pénzügyi stabilitás és a fogyasztóvédelem biztosítása érdekében. A 2020-ban javasolt, majd fokozatosan bevezetett jogi keretrendszer, amelyet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) tartat be, nem nézi jó szemmel a Tether globális tevékenységét.

Mint kiderült, az USDT kibocsátója számos jogi kihívással szembesült többek között 2021-ben is New York államban, ahol 18,5 millió dolláros bírságot szabtak ki a vállalatra. Az elmúlt időszakban attól volt hangos a sajtó, hogy a stabilcoin-kibocsátó vállalat a Brit Virgin-szigetekről Salvadorba költözteti át tevékenységét, ahol Nayib Bukele elnök szívesen látja a kriptovaluta-szolgáltatókat és blokklánc-alapú vállalatokat.

Kilátások a Tether számára

Bár a Tether és az USDT továbbra is uralják a stabilcoin-piacot, a MiCA európai szabályozásának továbbra sem felelnek meg. Ennek ellenére Ázsiában, Észak Amerikában és Afrikában is toronymagasan a legkedveltebb stabilcoinnak számít az USDT.

Az öreg kontinensen hátrányos helyzetbe kerülő stabilcoin a MiCA életbe lépésével nem tud megfelelni az előírt szabályozásoknak, mivel kibocsátásuk átláthatatlan, tartalékképzésük pedig követhetetlen. A banki integrációt tekintve a Circle és az USDC messze a Tether előtt jár, az FDUSD pedig ennek alternatívájaként jelent meg. A bizalmi szempontok pedig, mint tudjuk, elengedhetetlenek a kriptovaluta-piacon.