A Bitcoin vezér zsinórban a tizedik hete osztja meg ez a grafikont – és eddig mindig bejött, amit vártak
A MicroStrategy Michael Saylor vezetésével folytatja agresszív Bitcoin-felhalmozási stratégiáját, ami jelentős vitákat vált ki a merész megközelítése miatt.
Vállalati tartalékok fontos része lett a Bitcoin
A nagyvállalatok egyre inkább tartalék eszközként tekintenek a Bitcoinra, ami viszont heves viták középpontjában helyezi a cégeket.
A MicroStrategy folytatja agresszív Bitcoin-felhalmozását, Michael Saylor társalapító vezetésével, a pénzügyi közösség vegyes reakciói ellenére.
A legfrissebb bejelentés alapján tegnap 2530 Bitcoinnal bővítették a portfóliójukat. 243 millió dollár értékben vásároltak BTC-t 95972 dolláros átlagáron.
Kétélű kard a vállalat pénzeszközeinek jövőjéért
A MicroStrategy társalapítója, Michael Saylor továbbra is nagy port kavart azzal, hogy a vállalat rendületlenül folytatja Bitcoin-központú pénzügyi stratégiáját. Január 12-én Saylor már a 10. egymást követő héten tette közzé a cég már ismert Bitcoin tracker diagramját. A jellemzően vasárnaponként megosztott diagram gyakran utal a közelgő Bitcoin-vásárlásokra – ezt a jelzést a kriptovaluta-rajongók és a befektetők egyaránt aktívan figyelik.
A legutóbbi frissítéskor a MicroStrategy Bitcoin-állománya 447 470 BTC volt, ennek értéke körülbelül 42,4 milliárd dollár. Ez azután történt hogy a cég legutóbb január 6-án 1070 BTC-t vásárolt.
A MicroStrategy részvényei azonban ingatagabb képet festenek.
A társaság részvényei hozzávetőleg 40%-ot estek a november 21-én elért részvényenkénti 543 dolláros történelmi csúcsukról, ami a kriptovaluta piacok szélesebb körű visszaesésével párhuzamosan történt. A hanyatlás ellenére Saylor továbbra is hajthatatlan stratégiájában, és arra ösztönzi a vállalatokat, hogy tekintsék a Bitcoint vállalati kincstári eszköznek.
Sok kritika éri a MicroStrategy Bitcoin stratégiáját
Megközelítése heves vitát váltott ki a közösségben. Egyesek számára a MicroStrategy a Bitcoin hosszú távú sikerére tett tőkeáttétel. Mások számára az, hogy Saylor nagymértékben támaszkodik az adósságfinanszírozásra a Bitcoin felvásárlások kapcsán fenntarthatósági aggályokat vet fel, különösen a Bitcoin hírhedt áringadozásának fényében.
David Krause, a Marquette Egyetem pénzügyi emeritus professzora a MicroStrategy merész stratégiájának egyik leghangosabb kritikusa. Krause nemrég azt mondta, hogy a Bitcoin árfolyamának hirtelen és meredek esése katasztrofális következményekkel járhat a MicroStrategy számára. A részvényesi tőke potenciális eróziója és a csődeljárás forgatókönyve, bár szélsőséges, nem elképzelhetetlen – figyelmeztetett.
A Bitcoin hírhedt volatilitása felerősíti ezeket a kockázatokat. Például a Bitcoin árfolyama a múltban egy nap alatt volt, hogy több mint 10%-ot ingadozott, gyakran szabályozási hírek vagy makrogazdasági tényezők miatt. Az ilyen ingadozások nagymértékben befolyásolhatják a MicroStrategy részvényeinek értékét is.
Michael Saylor megállíthatatlanul vásárolja fel a Bitcoinokat
A kritika ellenére Saylort továbbra sem tántorította el semmi. Sőt, megduplázta Bitcoin stratégiáját. 2024 októberében bemutatta a cég ambiciózus „21/21-es tervét„. Ez a stratégia 21 milliárd dollárt kíván biztosítani részvényajánlatokkal és további 21 milliárd dollárt fix kamatozású értékpapírokkal. Így összesen 42 milliárd dollárt kizárólag Bitcoin-vásárlásokra szánnak.
Január 3-án a MicroStrategy további 2 milliárd dollár értékű elsőbbségi részvénykibocsátással kapcsolatos terveit jelentette be 2025 első negyedévében a kedvező piaci feltételek függvényében. A részvénykibocsátásból származó bevétel nem csak további Bitcoin akvizíciók finanszírozását szolgálja, hanem a vállalati mérleg megerősítését is igazodva a 21/21-i terv átfogó céljaihoz.
Noha a 21/21-i terv felkeltette az érdeklődést, egyúttal azt is mutatja, hogy a MicroStrategy a likviditás tekintetében mind a részvény-, mind az adósságpiacoktól függ. Az elemzők megjegyezték, hogy ez a megközelítés kevés hibalehetőséget hagy, különösen akkor, ha a Bitcoin árfolyampályája nem felel meg a vállalat optimista előrejelzéseinek.
Kísérleti nyúl a Bitcoin vállalati integrációjához?
Michael Saylor Bitcoin stratégiája több, mint egy merész szerencsejáték. Potenciális paradigmaváltást jelent a vállalati tartalékok menedzsmentjében. Azáltal, hogy vagyonát olyan szorosan köti a Bitcoinhoz, a MicroStrategy gyakorlatilag a kriptovaluta teljesítményének proxyjává, közvetlen jelzőjévé vált. Ez a dinamika a vállalatot a Bitcoin vállalati integrációjáról szóló viták fókuszpontjává tette.
Míg az olyan kritikusok, mint Krause, hangsúlyozzák a kockázatokat, mások Saylor megközelítését látnokinak tekintik. Saylor véleménye szerint a Bitcoint véges kínálata és decentralizált jellege kiváló hosszú távú értéktárolóvá teszi a hagyományos eszközökke összehasonlítva, például készpénzhez vagy kötvényekhez képest. Saylor a MicroStrategyen túlra is kiterjesztette evangelizációját. Ma már a Bitcoin bevezetését szorgalmazza a nagyvállalatok körében, beleértve a Microsoft technológiai óriást is.
Ahogy a MicroStrategy előretör Bitcoin-stratégiájával, útját a támogatók és az ellenzők egyaránt figyelemmel fogják kísérni. A vállalat azon képessége, hogy eligazodjon a Bitcoin volatilitásában, kezelje adósságkötelezettségeit és részvényesi értéket biztosítson, meghatározza, hogy úttörőként vagy figyelmeztető meseként jelenik-e meg a vállalati treasury történetében.