Megfeleltek-e az azonnali Bitcoin ETF-ek az elvárásoknak?
2024-et egyértelműen az Amerikában jóváhagyott azonnali Bitcoin ETF-ek indították el. Az intézményi eszközök egy év alatt számos rekordot megdöntöttek és jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a bitcoin árfolyama elérje többek között a 100 000 dollár feletti szintet.
Ugyanakkor az úttörő pillanat és az intézményi támogatás meghozta-e a várt hatást? Ezt értékeljük egy évvel azután, hogy az SEC engedélyezte az Egyesült Államokban többek között a BlackRock, a Fidelity, a Bitwise vagy a Gryscale eszközeit.
Piaci várakozások
Az amerikai azonnali Bitcoin ETF-ek piacra lépését szinte borítékolni lehetett, amikor a BlackRock benyújtotta kérelmét az eszköz iránt. A 98%-os jóváhagyási mutatóval rendelkező alapkezelő ezzel megindította 2023 őszén a piac felfutásának első szakaszát.
Az ETF-ek olyan tőzsdén kereskedett termékek, amelyek a mögöttes termék árfolyama szerint mozognak anélkül, hogy azt birtokolni kellene. Ezáltal lehetősége van a hagyományos intézményi befektetőknek közvetlenül a bitcoin (BTC) árfolyamnyereségéből profitálni anélkül, hogy a digitális eszközt kezelniük kellene. A lakossági befektetők mellett a nyugdíjalapok és egyéb intézményi befektetők számára az ETF-ek szabályozottabb és egyszerűbb formát kínáltak a vezető digitális eszközbe történő befektetésre, mely nemcsak növelte a likviditást, hanem emelte a tőzsdei átláthatóság szintjét és hozzájárultak a szabályozási környezet megteremtéséhez.
Erős kezdés
Az indulásuk óta a vagyonkezelők több mint egymillió BTC-t halmoztak fel. Ez brutális szám még úgyis, hogy az első hetekben, hónapokban a Grayscale vagyonkezelő több mint 400 ezer BTC-t vont ki a tőzsdékről. A beáramlás mértéke jóval meghaladta a 2004-ben bevezetett arany ETF-eket, melyek első évükben 3,45 milliárd dolláros nettó beáramlást produkáltak. A „digitális arany” ezzel szemben 2024-ben 37,5 milliárd dolláros nettó beáramlást produkált.
Az ETF-ek oroszlánrészt vállaltak abban, hogy márciusban a bitcoin árfolyama új történelmi csúcsot állítson fel közvetlenül a felezés előtt 73 000 dollár környékén. Az ezt követő féléves oldalazás azonban hatalmas volatilitásokkal volt tarkítva. A vagyonkezelők a tranzakciós díjakból élnek, amelyek az ETF-ek esetén jóval magasabbak, mint a hagyományos kriptovaluta-tőzsdéken. Ugyanakkor Donald Trump győzelmét követően ismét beáramlási (és kiáramlási) rekordokat láthattunk. Volt olyan kereskedési nap, amikor csak a BlackRock közel egymilliárd dollár értékben értékesítette IBIT-jét, ugyanakkor néha a kiáramlás is 500 millió dollár feletti volt.
Intézményi stratégia
A Bitcoin ETF-ek által produkált beáramlás és az árfolyamváltozás között egyértelmű kapcsolat áll fenn. A vagyonkezelői stratégia szerint a pozitív nettó beáramlást produkáló napokon a BTC árfolyama nőtt, a nettó kiáramlást produkáló napokon a BTC árfolyama csökkent. Ez kettős hatást generált a piacra, amely 12 hónap alatt közel 130%-os növekedéshez vezetett a bitcoin árfolyamában.
Míg a vagyonkezelők több mint egymillió BTC-t halmoztak fel, ez továbbra is csekély része a jelenlegi 19,8 millió BTC-s kínálatnak. Az olyan vállalatok azonban, mint a MicroStrategy folyamatosan arra törekedtek, hogy felülmúlják a vagyonkezelők felhalmozását. A Michael Saylor vezette vállalat január 6-i adatok szerint 447 ezer BTC-vel rendelkezik.
Várakozások
Egy év távlatából a kriptovaluta-piac jelentős változásokon ment keresztül, ami elképzelhetetlen lett volna az ETF-ek nélkül. A bitcoin BTC Price (BTC) árfolyama megduplázódott, kriptovaluta-párti elnöke lett az Egyesült Államoknak és az intézményi elfogadottság fokozódásával megszilárdult a BTC szerepe is, mint a 2020-as évek vezető befektetési eszköze.
A hosszú távú kilátások továbbra is erősen emelkedettek, az arany példájából kiindulva a Bitcoin ETF-ekre is fényes jövő vár, amiből természetesen a lakossági befektetők is profitálhatnak – nemcsak a Wall Street.