Hitler kommunista volt, Merkel pedig tönkretette Németországot – lezajlott a Musk-Alice beszélgetés
Elon Musk nem hátrált meg. Miután nyilvános támogatásáról biztosította a német szélsőjobboldali párt vezérét, mondván: csak ő mentheti meg Németországot, január 9-én több mint egy órás élő beszélgetést folytatott Alice Weidellel, az AfD társelnökével. Az esemény tovább fokozta a kedélyeket, heves vitát váltott ki, és aggodalmat keltett az Európai Unió szabályozói körében.
A 74 perces beszélgetés során szó esett az energiapolitikáról, a német bürokráciáról, Adolf Hitlerről, a Marsról és az élet értelméről.
A világ leggazdagabb embere nyíltan támogatja a szélsőjobboldali AfD-t
Elon Musk csütörtökön új szintre emelte a német szélsőjobboldali párt támogatását, és élő beszélgetést folytatott a párt frontasszonyával, Alice Weidellel. A 74 perces beszélgetés során szó esett az energiapolitikáról, a német bürokráciáról, Adolf Hitlerről, a Marsról és az élet értelméről. A világ leggazdagabb embere egyértelműen felszólította a németeket, hogy a közelgő választásokon támogassák az Alternative für Deutschland (AfD) pártot.
A február 23-ra kitűzött előrehozott választásokon Weidel AfD-je az előrejelzések szerint a második helyen áll a pártok között, valahol 20% körül. A Németországban működő politikai pártok hagyományosan mind kizárták, hogy az AfD-vel működjenek együtt egy esetleges szövetségi koalícióban, így Weidel és a párt kormányzási esélyei a növekvő népszerűség ellenére is rosszak.
Hitler kommunista volt, Merkel pedig tönkretette Németországot
Alice Weidel az interjú során kifejtette pártja politikáját és nézeteit, és több vitatott kijelentést tett. Az egyik legprovokatívabb pillanat az volt, amikor Weidel Adolf Hitlert kommunistának nevezte.
„Nem volt konzervatív. Nem volt liberális. Ő egy kommunista, szocialista fickó volt.”
– jelentette ki Weidel.
Emellett Alice Weidel hosszasan bírálta Angela Merkel vezetését is. A volt német kancellárt „Németország első zöld kancellárjának” nevezte. Merkel politikáját tette felelőssé Németország energetikai átállási kihívásaiért és a bevándorlási politikáért, amely szerinte gyengítette az ország infrastruktúráját és szociális szerkezetét. Ezek a megjegyzések visszhangra találtak az AfD szavazóbázisában, de felerősítették a megosztó retorikával kapcsolatos aggodalmakat is, mivel azok a globális közönség további polarizálódását erősíthetik.
Kapcsolódó: Németország szigorít: Kitoloncolhatják a bevándorlókat?
Más kérdésekben Muskkal közösen beszélgettek Németország hírhedt bürokráciájáról, az atomenergiáról való „őrült” lemondásról, az adócsökkentés szükségességéről, a szólásszabadságról és a „wokeness”-ről. Az olykor mesterkélt, olykor meglepő beszélgetés egyik szürreális pillanata volt, amikor Weidel megkérdezte Muskot, hogy hisz-e Istenben. Az üzletember kifejtette, hogy nyitott a gondolatra, mivel igyekszik „a lehető legjobban megérteni az univerzumot„.
Brüsszel 150 szakértőt küldött a beszélgetés megfigyelésére. Musk megszegte az uniós jogot?
A Politico arról számolt be, hogy körülbelül 150 uniós tisztviselőt vártak Musk és Weidel online beszélgetésére, hogy megtudják, az X betartja-e az uniós szabályokat. Ráadásul francia politikusok már az egész EU-ra kiterjedő tilalomról beszélnek.
„Európa nagyhatalmú technológiai szabályozó hatóságai az uniós jog esetleges megsértésére fognak figyelni.”
– írja a Politico.
Az Európai Bizottság közel 150 fős brüsszeli és sevillai tisztviselői csoportja segített megvizsgálni, hogy Musk közösségi oldala betartja-e az Európai Unió technológiai szabályait. Olyan messzemenő vizsgálati hatáskörrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy felkeressék az X irodáit, és hozzáférést kérjenek az algoritmusához és belső levelezéséhez.
„A Nagy Testvér figyel téged: 150 uniós tisztviselőnek kell figyelnie az @elonmuskkal folytatott beszélgetésemet.”
– írta Alice Weidel az X-en.
A szakértőket minden bizonnyal az érdekli, hogy a Musk tulajdonában lévő platform algoritmusa hogyan juttatja el a livestreamet a több mint 100 millió uniós felhasználóhoz. Különösen azt vizsgálhatják, hogy az X tisztességtelen kampányelőnyt biztosít-e Weidel Alternatíva Németországért (AfD) pártjának a közelgő februári választások előtt.
A beszélgetés során Musk nyíltan kritizálta a digitális szabályozást övező uniós politikát, és túlkapásnak nevezte azt. Megvédte a platformjának a szólásszabadsághoz való hozzáállását, azzal érvelve, hogy az ilyen párbeszédek korlátozása ártana a demokratikus diskurzusnak. A kritikusok azonban rámutattak, hogy a felügyelet nélküli tartalmat felerősítő algoritmusok akaratlanul is előnyben részesíthetik a politikai . Egyenlőtlen játékteret teremtve.
Érdekelhet: Az Elon Musk vezette forradalom, amiről senki sem beszél