Egyre több felhasználói adatot ad át a hatóságoknak a Telegram

A Telegram a jelentések szerint 2024-ben 900, felhasználói információkra vonatkozó kérést teljesített az amerikai hatóságok részére. A megkeresések száma azután nőtt meg jelentősen, miután a vállalat vezérigazgatóját, Pavel Durovot még 2024 nyarán letartóztatták Franciaországban. Egy január hetedikei jelentés szerint a Telegram január és szeptember között 14 megkeresésre adott át információkat tavaly, például IP-címeket és telefonszámokat. A megkeresések száma azonban az év során később elérte a 900-at, ami 2253 felhasználót érintett. Október után meredek emelkedés látható.

Az alapító Durovot augusztus 24-én tartóztatták le a francia hatóságok azzal a váddal, hogy a Telegramot bűncselekmények elősegítésére használták. Októberben elismerte, hogy a platform 2018 óta kérésre megosztja a felhasználói adatokat a hatóságokkal. Ezt a gyakorlatot a Telegram adatvédelmi szabályzatában ismerteti is. Mivel az ügy folytatódik, Durov továbbra sem hagyhatja el Franciaország területét.

A történések ellenére a Telegram (még) továbbra is népszerű, 2024 szeptemberében több mint 950 millió havi aktív felhasználóval, köztük jelentős jelenléttel a kriptós közösség részéről.

A Telegram most már igyekszik megfelelni a szabályozói követelményeknek

Még tavaly októberben a Telegram bejelentette, hogy helyi irodát hoz létre Kazahsztánban. Zhaslan Madiyev miniszter akkor azt mondta, hogy a Telegram fizikai jelenléte Kazahsztánban fontos lépés lenne az ellenőrzés és a platformon található tartalmak felügyeletének fokozása érdekében. A Telegram döntése, hogy irodát hoz létre Kazahsztánban, része volt a szélesebb körű erőfeszítéseknek, amelyek célja a szabályozási aggályok kezelése volt. Ezek az aggályok más országokban is fokozott figyelmet váltottak ki. Amióta a franciák vádat emeltek Durov ellen, hogy a Telegram állítólag nem akadályozta meg megfelelően a platformon folytatott illegális tevékenységeket, a platform számos új intézkedést vezetett be.

Ezek közé tartozk a felhasználói információk, például az IP-címek és telefonszámok megosztása a hatóságokkal, ha szükséges. Jelentős frissítések történtek a keresőmotorban is, eltávolították a problémás tartalmakat jelentős részét, és mesterséges intelligenciát használnak a tiltott anyagok felderítésére és blokkolására.

Újabb innovációk és kihívások

A titkosított üzenetküldő platform legújabb frissítése pedig lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az ajándékokat nem helyettesíthető tokenekké (NFT) alakítsák. Lehetővé téve a különféle platformokon történő kereskedelmet és birtoklást. Amint arról beszámoltunk, az új funkció a digitális ajándékokat egyedi, testreszabható tulajdonságokkal rendelkező, gyűjthető tárgyakká alakítja át, amelyeket az NFT piactereken lehet elcserélni vagy eladni. Az ajándék egyedi attribútumai közé tartoznak a háttérszínek és az ikonok. Így biztosítva, hogy minden egyes tárgy megkülönböztethető legyen. A frissítéshez Telegram Starsra, a platform digitális valutájára van szükség a blokkláncdíjak fedezésére. A digitális ajándékok több mint 20 típusa alkalmas erre a frissítésre, köztük olyan elemek, mint a Jelly Bunny és a Santa Hat.

De más, nem annyira pozitív fejlemények is vannak a Telegrammal kapcsolatban. A Scam Sniffer, egy blokklánc-biztonsági cég nemrégiben új módszereket azonosított, amelyek Telegram botokat használnak kriptovaluta birtokosok ellen. A csalók botokat használnak fel arra, hogy rosszindulatú szoftvereket juttassanak be a felhasználók számítógépére. És így hozzáférjenek az áldozatok kriptotárcáihoz. A csalók úgy csalják a felhasználókat Telegram-csoportokba, hogy az X-en lévő hamis fiókokon keresztül ismert kriptoinfluenszereknek adják ki magukat. Ezekben a csoportokban a felhasználókat arra utasítják, hogy a „OfficiaISafeguardBot” nevű bot segítségével validálják a fiókjukat, ami megkönnyíti a malware terjesztését.