A portugál bank blokkolja a beutalásokat a kriptovaluta-platformokra

Portugália az elmúlt években kedvező környezet alakított ki a kriptovaluta-szolgáltatások és a blokklánc-alapú vállalatok számára. Az adózási kedvezmények mellett barátságos szabályozási környezet várja az itt működni kívánó szolgáltatásokat, a kriptovaluta-startupok száma pedig jelentősen megugrott.

A támogató környezet ellenére egy portugál nagybank, a BiG, felfüggesztette a fiat valuták beutalását az országban működő kriptovaluta-platformokra. A felfüggesztés hátterében az Európai Központi Bank (EKB) által közzétett iránymutatások állnak.

Globális európai iránymutatás

A Markets in Crypto-Assets, vagyis a MiCA-szabályozás, 223-ban került elfogadásra az Európai Unióban. Az első átfogó szabályozási keretrendszer a digitális eszközök piacán harmonizálja az EU-ban bevezetésre kerülő szabályokat, növeli a jogbiztonságot, ugyanakkor támogatja az innovációt és az egyensúlyteremtést a fogyasztóvédelem és a piacfejlesztés között.

A MiCA kapcsán számos ország jelentős átdolgozásokat vezetett be a kriptovalutákra vonatkozó törvénykezésben, köztük Portugália is. Az egyébként kifejezetten kriptovaluta-barát ország most az Európai Központi Bank (EKB) által közzétett irányelveknek megfelelően felfüggeszti a fiat-alapú beutalásokat a kriptovaluta-platformokra.

A Delphi Labs társalapítója, José Maria Macedo, közleménye szerint a Banco of Investimentos Globais (BiG) elkezdte felfüggeszteni a kriptovaluta-szolgáltatókhoz intézett fiat valuta-beutalásokat. Macedo az alábbiak szerint bírálta a BiG lépését:

„A kriptovaluták térnyerése elkezdődött, azt megállítani nem lehet. A bankrendszer halott, a központosított intézmények pedig visszaélnek hatalmukkal, ugyanakkor ezzel csak azt érik el, hogy egyre több ember használhatja majd a blokkláncokat.”

A BiG közel hétmilliárd eurós kezelt vagyonnal rendelkezett 2023 végi beszámolók alapján.

Vegyes európai álláspont

A BiG által említett irányelvek és azok be nem tartása első sorban az EKB közgazdászának, Jürgen Schaaf-nak, a gondolatain alapszanak. Schaaf tavaly februárban publikált a bitcoinról, melyben élesen kritizálta annak volatilitását és lehetséges környezeti károkozásait.

Akkoriban Schaaf azzal érvelt, hogy a 2024 januárjában jóváhagyott azonnali Bitcoin ETF-ek nem teszik biztonságos és legitim eszközzé a vezető digitális valutát, és a jelenleginél sokkalta szigorúbb szabályozás kell, akár annak betiltása is.

Ugyanezen év októberében Schaaf egy másik tanulmányában a piramisjátékokhoz hasonlította a bitcoint. A tanulmány említése szerint csupán a korai tulajdonosok és alkalmazók számára előnyös az eszköz, akik az új befektetők kárára nyerészkednek. A közgazdász szerint a bitcoin a gazdasági növekedéshez sem járul hozzá.

Mindeközben az EKG Igazgatótanácsának a tagja, Piero Cipollone, a közelmúltban felszólította az EU-t, hogy fogadja el a digitális eszközöket és az elosztott főkönyvi technológiát. Cipollone javaslata szerint a DLT hozzájárulhat ahhoz, hogy a széttöredezett európai tőkepiacok kezelése hatékonyabbá váljon. Úgy néz ki tehát, hogy házon belül sincs egyetértés a kriptovalutákat illetően az EKB-nál.

Portugál szabályozási környezet

A BiG lépése azért is különösen meglepő, mert az elmúlt években, különösen 2022 óta, jelentősen nőtt a digitális eszközök támogatása az Ibériai-félszigeten. A hosszú távú kriptovaluta-tartásra jelentős adókedvezmények vonatkoznak, az intézményi keretrendszer pedig lehetővé teszi, hogy számos nemzetközi kriptovaluta-projekt és esemény otthona Lisszabon legyen.

Az új adószabályok annak ellenére, hogy némi bizonytalanságot okoztak a piacon, Portugália célja továbbra is vonzerejének fenntartása a kriptovaluta-iparban. Ebből kifolyólag a BiG lépése valószínűleg egyedi eset volt, nem egy szervezett fellépés a digitális eszközök ellen.