A Solana kvantumrezisztens titkosítással vértezi fel magát

A Solana a blokkláncok fejlesztését újabb szintre lépteti kvantumrezisztens Winternitz Vaultjával, amelynek célja, hogy megvédje a felhasználók pénzét a jövőbeli kvantumfenyegetésektől. Ezzel párhuzamosan a Phantom wallet a felhasználói élmény fokozására, a tokenek felfedezésének egyszerűsítésére és a Solana ökoszisztéma erősítésére összpontosít. A Winternitz Vault egy kvantumrezisztens megoldás a blokklánc felhasználóinak biztonságban tartására a kvantumszámítástechnika újonnan megjelenő fenyegetéseitől. Ebben a kriptográfiai széfben ún. Winternitz egyszeri aláírásokat (Winternitz One-Time Signatures, WOTS) használnak, hogy a pénzeszközök még egy kvantumtámadástól is biztonságban legyenek. A funkció egy kritikus blokklánc sebezhetőséget hivatott kezelni.

A tranzakciók aláírása során a felhasználók felfedik nyilvános kulcsaikat. Ez sebezhetővé teszi őket, hiszen a támadók visszafejthetik a privát kulcsaikat. A széf viszont csökkenti a visszaélés kockázatát azzal, hogy minden egyes tranzakcióhoz új kriptográfiai kulcsokat generál. Mindenesetre ez egy opcionális lehetőség. A felhasználók a hálózat frissítése nélkül is választhatják a kvantumrezisztens védekezési opciókat.

A kvantumtechnológia komoly veszély a blokkláncokra is

A hagyományos kriptográfiai rendszereket komoly fenyegetés fenyegeti a kvantumszámítástechnika részéről. Elméletileg a nagy teljesítményű kvantumszámítógépek feltörhetik napjaink elterjedt titkosításait. Erre válaszul a Solana Winternitz széfje 32 privát skalárt generál, mindegyiket 256-szor hash-eli. Csak az utolsó hash-t tárolja nyilvános kulcsként. Amikor egy tranzakció befejeződik, a széf bezárul, és új kulcsokat generál. Így egy támadó számára szinte lehetetlen feltörni és kompromittálni a korábban felfedett kulcsokat. Úgy képzeljük el, mintha minden egyes új fizetéshez új bankkártyát, hitelkártyát használnánk. A Solana úttörő szerepet játszott a technológia bevezetésében. Ugyanakkor több évtizedes kriptográfiai kutatások eredményeként jött létre, Leslie Lamport pedig a WOTS létrehozásának egyik fő inspirálója volt.

A Google 2019-ben bejelentette a kvantum fölényét, vagyis azt a pontot, amikor egy kvantumszámítógép olyan számításokat végzett el, amelyekhez a klasszikus számítógépeknek több mint 10000 évre lenne szükségük. Azóta a kvantumrezisztens kriptográfia egyre nagyobb hangsúlyt kap. Más figyelemre méltó kvantumrezisztens titkosítási projektek például a David Chaum által indított Praxxis és a QAN szintén tartalmaznak kvantumrezisztens funkciókat. A Praxxis célja, hogy megoldja a skálázhatóság és az adatvédelem problémáit, miközben kvantumrezisztens. A QAN azt állítja, hogy már béta-fázisában kvantumvédelmet kínál. Mivel a kvantumszámítási teljesítmény a Neven-törvénynek megfelelően potenciálisan kétszeres exponenciális ütemben növekszik, a láncfejlesztők már most kénytelenek megtenni a saját óvintézkedéseiket a hálózatuk biztonsága érdekében. A Solana mostani fejlesztése mellett a felhasználóknak nyújtott felhasználói élményben is élen akar járni. A Phantom leegyszerűsíti az új tokenek és alkalmazások felfedezését, így a felhasználók könnyebben felfedezhetik a Solana ökoszisztémát.

Ez a cikk is érdekelhet: Megint fellángolt az aggodalom a Bitcoin kvantumproblémájával kapcsolatban