Tízéves mélyponton az euró használata a SWIFT-en: véget ér egy korszak?

Az elmúlt években számtalan makrogazdasági és geopolitikai tényező nehezítette az euró helyzetét a globális kereskedelemben. A COVID-19 járvány helytelen gazdasági kezelése, valamint az ukrajnai háború miatt érvényben lévő oroszellenes szankciók is rávilágítottak az euróövezet sebezhetőségére. Az energiaválság és az orosz gázimport csökkenése azonban csak egyike azon tényezőknek, amik visszavetették az európai valuta népszerűségét.

A SWIFT által közzétett adatok szerint a nemzetközi fizetésekben jelentősen visszaesett az euró használata. A globális fizetéseknek mindössze 22%-át kitevő valuta 2014-hez képest közel 7%-kal kevesebb tranzakcióban kerül használatra.

Visszaesett az euró népszerűsége

Borúsnak tűnik az euró jövője. Az elszámoló devizaként használt pénznem népszerűsége jelentősen csökkent az elmúlt tíz évben. A nemzetközi és bankközi tranzakciók lebonyolítására szolgáló SWIFT rendszer által közzétett adatok szerint 2014-hez képest az euró 6,83%-kal kevesebb tranzakcióban kerül használatra. A globális tranzakciók mindössze 22,29%-áért felelős deviza a legtöbb felhasználási esetben veszített riválisaihoz képest.

A SWIFT-től érkező számok azt mutatják, hogy 2014-ben a nemzetközi átutalások közel 30%-ában használták az eurót, ezzel a rendszeren belüli fizetések közel egyharmadát tette ki. 2024 novemberére ez a szám jelentősen visszaesett, ugyanakkor minden más deviza is, ami nem dollár.

Az euró helyzetét tovább nehezíti, hogy a többi valuta – például a svájci frank vagy az angol font – ugyancsak gyengültek a dollárral szemben, azonban egyik sem annyival, mint az euró. A csökkenő népszerűség arra utalhat, hogy az euróövezet sebezhetősége nem gyógyult még fel az évek óta tartó nyomásból, azonban a gazdasági és politikai stabilitás elengedhetetlen ahhoz, hogy az euró ismét a vezető valuták közé tartozzon világszerte. A tartalékvalutaként történő felhasználást az Európai Központi Bank (EKB) olyan intézkedésekkel mozdíthatja elő, mint például a digitális euró bevezetése.

Tovább nőtt a dollár dominanciája

Az elmúlt évtizedet tekintve a dollár dominanciája közel 5%-kal nőtt. Ez azt jelentheti, hogy a dollármentesítési akciók és számos, nem nyugati elköteleződéssel rendelkező nemzet felhívása az amerikai valutával szemben nem hozták meg a kívánt hatást.

Bár a legnagyobb nemzetközi szereplők közül néhányak számára megtiltották a SWIFT használatát, egyelőre csak Kína és Oroszország – vagyis a vezető BRICS-országok – azok, amelyek a dollármentesítést aktívan szorgalmazzák. Ezt Leonyd Khazanov, független ipari szakértő, is véleményezte, aki kijelentette:

„Egyes országok saját tranzakciós rendszereket fejlesztenek és használnak Oroszországban, Kínában és a Közel-Keleten. Ez is azt jelzi, hogy a dollár népszerűsége előbb-utóbb csökkenésnek indulhat a SWIFT-en keresztül is.”

A dollár vezető szerepéhez az is hozzájárulhatott, hogy az amerikai jegybank, vagyis a Federal Reserve, kitartott szigorú monetáris politikája mellett, míg más központi bankok akár a COVID-19 járványkor, akár azt követően, jelentős lazításokat vezettek be. A dollár-alapú nemzetközi kereskedelem fennmaradásához az Egyesült Államok stabil politikai rendszere is hozzájárulhat, a dollárban denominált adósságok pedig tovább nőnek évről évre.

Gyengülő versenytársak

Az euró helyzetét tovább rontja, hogy az eurózóna országai között jelentős gazdasági különbségek vannak és voltak, amelyek az északi és déli országok közötti fiskális problémákat tovább erősítik. Az infláció megugrása és a gazdasági növekedés lassulása azt eredményezte, hogy a dollár maradt az „egyetlen megbízható”, nemzetközileg elismert valuta.

Bár a kínai jüan egyre fontosabbá válik, még nem rendelkezik olyan bizalommal, mint a dollár vagy az euró, melyhez a kínai pénzügyi rendszer átláthatóságának a hiánya is hozzájárul.