A venezuelaiak a kriptót választják a dollár helyett

A venezuelaiak az amerikai dollár helyett a kriptovaluták felé fordulnak, hogy megpróbálják elkerülni az inflációt – állítja egy új jelentés.

Az El Pais szerint a digitális alternatívák mostanra kiszorították a dollárt Venezuelában. A jelentés szerzője megjegyezte, hogy bár a „kriptót elfogadunk” táblák már eltűntek a boltokból, „ez nem jelenti azt, hogy a venezuelai kriptogazdaság nem virágzik”.

A bejegyzés szerint a venezuelaiak egyre inkább a bitcoin BTC Price BTC Price és más érmék felé fordulnak, hogy egyszerűsítsék a tranzakciókat, és elkerüljék a fiat pénzek leértékelődését.

Érdemes megjegyezni, hogy a szakértők szerint a stabilcoin utalások a venezuelai kriptotranzakciók közel felét teszik ki.

Egy év alatt 110%-kal nőtt a venezuelai kriptopiac

A cikk szerint a kriptotőzsdék „nem illegálisak” az országban, ugyanakkor teljesen szabályozatlanok. Nicolás Maduro, Venezuela elnöke – aki jó eséllyel választási csalással került hatalomra – egykor agresszívan kriptopárti politikát folytatott, és még egy államilag működtetett kriptoeszköz, a Petro (PTR) elindításában is élen járt.

Ez a politika azonban széles körű korrupciót eredményezett, és tömeges letartóztatásokhoz, illetve a PTR végleges leállításához vezetett. Maduro ennek ellenére nemrégiben arról beszélt, hogy visszatér a kriptotérbe. A Chainalysis nevű blokkláncelemző cég pedig megjegyezte, hogy 2024 második negyedévében a venezuelai BTC, ETH és USDT piac lenyűgöző 110%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest.

Venezuela GDP-jének 20%-át a kriptók tették ki 2024-ben

A jelentés azt is kifejtette, hogy 2024-ben a becslések szerint 20 milliárd dollárnyi volumen érkezett a venezuelai ökoszisztémába a kriptopiacon keresztül. Ez az ország 2024-re becsült 100 milliárd dolláros GDP-jének jelentős részét teszi ki.

Jól dokumentált pénzügyi problémái ellenére Venezuela sikeresen küzdött a hiperinfláció ellen. A gazdaság azonban továbbra is nagymértékben függ az olajexporttól, és még mindig gondot jelenthet a kismértékű infláció.

Érdemes megjegyezni, hogy a jelentés idézett egy meg nem nevezett latin-amerikai kriptotőzsdét, amely azt állította, hogy megpróbált virtuális eszközszolgáltatói engedélyt kérvényezni Venezuelában. A kriptotőzsde azonban egy idő után feladta, mert állítása szerint „lehetetlen volt kezelni a szabályozási irányelvek hirtelen változásait”.

A szigorítást követően mindenhonnan eltűntek a „kriptót elfogadunk” táblák, és a kriptovalutákkal kapcsolatos műveletek „egyre diszkrétebbé váltak” – tette hozzá egy venezuelai kriptohívő.