Elmaradt a Mikulás-rally, tovább nő a félelem a kriptovaluta-piacon
A Mikulás-rally a pénzügyi piacokon megfigyelhető jelenség, amikor az év utolsó heteiben az árfolyamok általában emelkednek. Az év végi növekedés hátterében az ünnepek miatti optimista hangulat, az adózási megfontolások és az intézményi befektetők visszavonulása áll. Idén azonban a kriptovaluták körében ez a jelenség elmaradt.
Az elmúlt 12 napban a bitcoin (BTC) árfolyama 13,7%-kal esett vissza, a félelem és mohóság indexe pedig októberi szinten található. Cikkünk írásakor a CoinMarketCap adatai szerint az index 50/100-as szinten található, ami semleges szintre utal.
Tovább esik a bitcoin árfolyama
A hétvégén már a stabilizáció jelei mutatkoztak, azonban európai idő szerint hétfő hajnalra további másfél százalékkal, egészen 93 000 dollárig esett vissza a bitcoin BTC Price (BTC) árfolyama. A CoinMarketCap adatai szerint ezzel az elmúlt 12 napban már összesen 13,7%-kal csökkent a vezető kriptovaluta árfolyama.
Az esés azt követően következett be, hogy a BTC árfolyama történelmi csúcsot regisztrált 108 000 dolláros magasságban. Makrogazdasági oldalról Jerome Powell, FED-elnök, borús kilátásai a jövő évet illetően további lökést adtak az eszközöknek, amik 10-20%-ot estek néhány kereskedési nap alatt.
Mindeközben a kriptovaluta-piac állapotát jelző Crypto Fear & Greed index a november 22-i 94/100-as értékről – ami az abszolút eufórikus hangulatot jelzi – egészen 50/100-ig esett vissza. A semleges szintet utoljára október 15-én érintette az index, majd Donald Trump megválasztását követően konstans 70/100 feletti értéken maradt. Az index a kereskedési volumen, a Google keresések, a piaci dominancia és a közösségi médiában fellelhető vélemények alapján tevődik össze.
Parabolikus növekedés januárban
A január-effektus egy olyan tőzsdei anomália, mely az év első hónapjára erőteljesebb emelkedést indikál. A különösen a kisebb kapitalizáciújú részvényekre és eszközökre vonatkozó jelenség évtizedek óta fennáll, az elmélet hátterében pedig az áll, hogy a befektetők év elején új portfóliókat építenek ki, ami az árfolyamok emelkedéséhez vezet.
Historikusan a január nem mindig volt erős hónap a bitcoin (BTC) számára, hiszen 2015 és 2019 között mindig pirosban zárta a vezető kriptovaluta az év első hónapját. 2020 és 2024 között azonban csak egyszer, 2022-ben, fordult elő, hogy ne zöldben nyissa az évet a BTC. Az elmúlt 5 évet tekintve az átlagos növekedés meghaladta a 13%-ot, Donald Trump januári beiktatása pedig további növekedést adhat a piacnak.
Erről beszélt többek között Markus Thielen, a 10x Research, vezető elemzője is:
„Véleményem szerint Trump beiktatását követően parabolikus növekedés vár a kriptovalutákra. Ezt várhatóan egy jelentősebb korrekció fogja követni, azonban az eufória megkérdőjelezhetetlen.”
Peter Brandt, veterán kereskedő, az alábbiakat állította a bitcoin pályájáról:
„A szekvencia arra utal, hogy a bitcoin áttérhet egy erősen volatilis pályára. Kezdeti emelkedést csökkenés követhet, majd ismét fellendülhet, újra visszaeshet, a visszapattanás után pedig folytathatja a parabolikus növekedését.”
Az évtized legjobb eszköze
Annak ellenére, hogy a történelmi csúcshoz képest közel 15%-ot esett a bitcoin (BTC) árfolyama, továbbra is megduplázta árfolyamát 2024-ben. A bitcoin egyértelműen az elmúlt évtized legjobban teljesítő eszköze, amit sem az arany, sem a vezető részvények nem tudtak ledominálni.
Prem Reginald, a CoinGecko blokklánc-kutatója, arról beszélt, hogy a BTC az elmúlt évtizedben 26 000%-os növekedést produkált. Az idén látott, közel 120%-os növekedéssel a bitcoin (BTC) az aranyhoz és az S&P 500 tőzsdeindexhez képest is négyszeres növekedést produkált.