Montenegró döntött: Do Kwont az Egyesült Államoknak adják ki
Do Kwon, a Terraform Labs társalapítója, a kriptovilág egyik legismertebb és legvitatottabb alakja. Nevét a TerraUSD és Luna tokenek 2022-es összeomlása tette hírhedtté, amely közel 40 milliárd dolláros veszteséget okozott a befektetőknek. A pénzügyi káosz számos országban jogi eljárásokhoz vezetett, és Do Kwont az Egyesült Államok és Dél-Korea is felelősségre kívánta vonni. Most, közel két évvel elfogása után, Montenegró meghozta döntését a kiadatásáról.
Montenegró igazságügy-minisztere, Bojan Božović aláírta azt a rendeletet, amely Do Kwon, a Terraform Labs társalapítójának az Egyesült Államokba történő kiadatását rendeli el.
Montenegró legfelsőbb bírósága nemrégiben úgy döntött, hogy minden jogi feltétel teljesült Kwon kiadatásához. Ezt követően az Igazságügyi Minisztérium mérlegelte a versengő kérelmeket, és arra a következtetésre jutott, hogy az Egyesült Államok kérelme felel meg leginkább a jogi kritériumoknak.
Bojan Božović miniszter ezt követően aláírta a rendeletet, amely jóváhagyja Kwon kiadatását az Egyesült Államokba, ezzel elutasítva Dél-Korea kérését.
Egy nyilatkozatban az Igazságügyi Minisztérium kifejtette döntése indokait, figyelembe véve az állítólagos bűncselekmények súlyosságát, azok elkövetési helyszínét, a kérelmek benyújtásának időpontját, valamint Kwon állampolgárságát.
Hosszú jogi csatározás vége közeleghet
Kwon jelentős jogi kihívások elé néz az Egyesült Államokban. 2023 februárjában az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) pert indított ellene és a Terraform Labs ellen, azt állítva, hogy félrevezették a befektetőket a TerraUSD stabilitásával és a Terraform blokklánc-technológiájának egy népszerű koreai mobilfizetési alkalmazásban való használatával kapcsolatban.
Egy hónappal később a hatóságok letartóztatták Kwont, amikor hamis útlevelet használt, hogy Montenegróból utazzon.
A hatóságok több vádpontban is elmarasztalták őt a TerraUSD és a Luna tokenek összeomlásával kapcsolatban, amelyek mintegy 40 milliárd dolláros veszteséget okoztak. Ezenkívül júniusban egy amerikai bíróság 4,5 milliárd dolláros bírságot szabott ki Kwonra, miután nem sikerült rendeznie a SEC által indított polgári pert.
Mindeközben Dél-Korea szintén erőteljes érdeklődést mutatott Kwon bíróság elé állítása iránt. Korábban a fellebbviteli bíróság Dél-Korea kiadatási kérelmét részesítette előnyben az Egyesült Államokéval szemben.
Ugyanakkor Andrej Milović, Montenegró korábbi igazságügyi minisztere azt állította, hogy Milojko Spajić miniszterelnök a kiadatási eljárást Dél-Koreával való repülőtéri koncessziós megállapodásra használta fel, amely 30 évre szóló engedményt biztosítana az ország repülőtereire.