Egy volt Moszad-ügynök kitálalt: így szivárogtak be Libanonban

Az izraeli hírszerző és titkosszolgálati ügynökség a világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb hírszerzési szervezete. A Moszad 1949 decembere óta az izraeli kormány irányítása alatt működik, bő nyolcvan éves története során számos terrortámadást és titkos műveletet hajtottak végre az izraeli állampolgárok és zsidó közösségek védelme érdekében.

A Moszad egykori ügynökei a héten interjút adtak a CBS News 60 perc műsorának. A beszámolójuk részleteket tár fel a Hezbollah tagjai ellen elkövetett támadásokról, valamint arról, hogyan épültek be az évtizedek során libanoni cégekbe, szervezetekbe.

Így épültek be a Moszad ügynökei Libanonban

A CBS News 60 percének vendége egy egykori Moszad-ügynök, Michael volt. A titkosszolgálat egykori embere számos részletet tárt fel arról, hogyan követték el a Hezbollah tagjai ellen legfontosabb támadásaikat, és ezt hány évnyi, évtizednyi munka előzte meg.

Szeptemberben a Moszad első embere, David Barnea, zöld utat adott egy libanoni támadásnak. A támadást követően a Hezbollah tagjai több mint 16 ezer robbanóeszközt aktiváltak, melynek következtében mintegy 42 ember meghalt és nagyjából 4000 ember megsérült. Sokan elvesztették a kezüket vagy a szemüket, két gyermek pedig meghalt.

A visszavágást követően a Moszad ügynökei folytatták azt, amihez a legjobban értettek: beépültek. A Moszad további álcégeket hozott létre Libanonban, ezzel beépülve az ellátási láncba, hogy konkrétan eszközöket adjanak el a Hezbollahnak. A legkelendőbb eszköz a Közel-Keleten a robbanó walkie-talkie volt, amely tökéletesen illeszkedett a taktikai mellénybe.

Michael az alábbiakat mondta az akciójukról:

„Felépítettünk egy látszatvilágot. A Moszad által létrehozott szervezetek globális produkciós cégekké váltak, ahol mi írtuk a forgatókönyvet, mi rendeztük a szálakat, mi voltunk a producerek és mi magunk voltunk saját darabunk főszereplői is. Ez a világ vált a mi színpadunkká.”

A robbanóeszközök fejlesztése

A műsor másik vendége, Gabriel, szintén a Moszadnál dolgozott évekig. Gabriel elmondása szerint az izraeli hírszerzés 2022-ben kezdett el személyi hívóeszközöket fejleszteni, amelyek robbantásra is alkalmasak. A műsorban arról beszélt a korábbi Moszad-ügynök, hogy konkrét cél volt olyan eszközöket gyártani, amit a Hezbollah tagjai használnak.

Gabriel a műsorban elárulta, a Moszad tudomást szerzett arról, hogy a libanoni ellenállási mozgalom egy tajvani cégtől, a Gold Apollo-tól szerzi be személyhívóit. A Moszad ezt követően olyan vállalatokat hozott létre – köztük például Magyarországon is – melynek nincs aktív üzleti tevékenysége, csak a Gold Apollo-val kötött licencszerződés alapján gyártják és forgalmazzák a vállalat által eredetileg kínált eszközöket.

A Moszad mindemellett hamis hirdetéseket tett fel a YouTube videómegosztó portálra, hogy az általuk kínált eszközök por-és vízállóak kifejezetten hosszú üzemidővel, ezzel felkeltve a Hezbollah érdeklődését.

Gabriel az alábbiakat mondta üzleti tevékenységükről:

„A Hezbollah tagjai mind katonai, mind polgári tekintetben mobiltelefonok helyett ezeket a személyhívókat használták. Természeténél fogva ez egy nagyon hülye eszköz, azonban a világ legjobb termékévé vált. Fogalmuk sem volt arról, hogy a Moszadtól vásárolnak, mi pedig a színfalak mögül mindent az irányításunk alatt tartottunk”.

A válaszcsapás

2024 szeptemberében nagyjából 5000 Hezbollah-tag viselte a Moszad által forgalmazott személyi hívóeszközöket, amiket egy korábbi Gold Apollo-munkatárs értékesített a közel-keleti ellenállási szervezetnek.

Szeptember 17-én, délután fél négykor a Moszad felrobbantotta az eszközöket. A kórházak megteltek sebesültekkel, az emberek megvakultak, a gyomruk kilyukadt. A terrortámadást követően az izraeli légierő további bombázásokat kezdeményezett Libanonban, amely az első nap több mint 500 embert ölt meg.

Tíz nappal később, szeptember 27-én, Izrael további 80 darab 2000 fontos bombát dobott a Hezbollah vezetőjére, Haszan Naszrallahnak, a bunkerére, meggyilkolva őt is. A következő két hónapban a háború tovább folytatódott, amelyet november 27-én egy 60 napos tűzszünettel zártak le.