A stratégiai bitcoin-tartalék 35%-kal csökkentheti az Egyesült Államok államadósságát

A stratégiai bitcoin-tartalék gondolata Cynthia Lummis, Wyoming-i szenátortól, ered, ötletét azonban hamar felkarolta a frissen megválasztott Donald Trump is. Az Egyesült Államok tartalékkészleteinek átkonvertálása a vezető digitális valutába azonban jelentős kockázatokkal is járhat a megannyi előny mellett.

A VanEck kutatása szerint amennyiben tényleg felhalmozza az Egyesült Államok a következő öt éven belül azt az egymillió BTC-t BTC Price BTC Price , amiről korábban beszéltek, az 35%-kal csökkenthetné az ország tetemes államadósságát a következő 25 éven belül.

A stratégiai bitcoin-tartalék gondolata

Egyes hírek szerint a következő öt évben az Egyesült Államok egymillió BTC-t halmozhat fel, ezeket pedig legalább húsz évig tartani is fogja. A jelenlegi árfolyamon a 95 milliárd dolláros kiadás azonban hosszú távon mindenképp az ország finanszírozásának a javát szolgálná – áll a VanEck kutatásában.

A vagyonkezelő cég szerint 2049-ig bezárólag 35%-kal csökkenhet az USA tetemes, 36 258 milliárd dolláros államadóssága, amennyiben a felhalmozott bitcoin-készletek az általuk használt számítási modell szerint növekednek. A VanEck számítása szerint a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) árfolyama 25%-os CAGR-rel, vagyis összetett éves növekedési rátával, rendelkezik, ami azt jelentené, hogy a BTC árfolyama a vizsgált 25 éves periódus végére 42,3 millió dollár lenne. Ezzel szemben az államadósság 5%-os CAGR-t követve a 2025 eleji 37 billió dollárból 119,3 billió dollárra nőhet.

A VanEck elemzői, Matthew Siegel és Nathan Frankovitz, így nyilatkoztak számításukról:

„A bitcoin-tartalék becsléseink szerint az államadósság 35%-át kiteheti, mintegy 42 billió dollárnyi kötelezettséget ellensúlyozva. Az optimista forgatókönyvünkhöz azonban az kell, hogy 2025-ben a BTC árfolyama elérje a 200 000 dolláros árfolyamot.”

A bitcoin-tartalék az államadósság viszonyában, forrás: VanEck

A világ legnagyobb eszköze

Amennyiben a páros elemzése beigazolódik, azt jelentené, hogy a bitcoin (BTC) 2049-re a világ összes pénzügyi eszközének közel egyötödét tenné ki. A jelenleg 2 billió dolláros piaci kapitalizációval rendelkező eszköz a világ hetedik legnagyobb eszköze, azonban az arany közel 18 billió dolláros értékével messze megelőz minden más eszközt.

Ha a BTC árfolyama tényleg eléri a 42 millió dolláros árfolyamot, az 420-szoros növekedést jelentene a következő 25 évben. Mivel addig még jelentősen nőne a forgalomban lévő BTC-mennyiség is, a digitális eszköz megelőzné a dollár 900 billió dolláros értékét is – ugyanakkor a dollár esetében is fennáll a kibocsátás folyamatos növekedése.

A stratégiai bitcoin-tartalék bejelentése

Bár a szenátus és a képviselőház a mai napig nem vizsgálta meg Lummis szenátor törvényjavaslatát, a Strike alapítója, Jack Mallers, a hónap elején azt állította, hogy a bitcoin-tartalékot Donald Trump hivatalba lépése első napján bejelentheti. A Wyoming-i szenátor törvényjavaslata szerint az Egyesült Államok által birtokolt 198 100 BTC-hez további 801 900 BTC-t vásárolna a kormány különböző finanszírozásokból – például a 455 milliárd dolláros aranytartalék értékesítéséből.

A tartalék kivitelezéséhez így nem lenne szükség sem pénznyomtatásra, sem az adófizetők sanyargatásához. Amennyiben ez bekövetkezne, jelentős növekedés állhatna be a BTC árfolyamában, amelyet 2024-ben első sorban az intézményi befektetők irányítottak.

A bitcoin-tartalék Magyarországon

A stratégiai bitcoin-tartalék kiépítése Magyarország számára is előnyös lenne, hogy csökkentse 54 billió forintos – nagyjából 137 milliárd dolláros – államadósságát. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelenlegi aranytartaléka 94,5 tonnát tesz ki, melynek értéke megközelíti a 6,5 milliárd dollárt. Ez azt jelentené, hogy az aranytartalékból nagyjából 75 ezer BTC-t lehetne vásárolni.

Tekintettel arra, hogy a bitcoin értéke nemcsak a X-elemzők, hanem a vagyonkezelők szerint is hosszú távú növekedési potenciállal rendelkezik, az ország pénzügyi tartalékai nemcsak diverzifikálva lennének, hanem egy olyan eszközben, mely javíthatná is az ország gazdasági helyzetét.