Virginia adhat otthont a világ első fúziós atomerőművének

A nukleáris energia térnyerése világszerte egyre gyorsul, amit tovább erősít az a tény, hogy az Amerikai Egyesült Államok Virginia államában valósul meg a világ első fúziós erőművének építése.

A hírek szerint a Commonwealth Fusion Systems (CFS), egy a Massachusettsi Technológiai Intézetből indult vállalat, építi meg a fúziós erőművet Virginia államban, Richmond közelében egy ipari parkban. A létesítmény 400 megawatt villamos energiát fog termelni, ami elegendő 150 000 háztartás áramellátásához, és a tervek alapján a 2030-as évek elejére készülhet el.

Virginia államban az utóbbi években jelentősen megszaporodott az adatközpontok építése, amelyek hatalmas energiaigénnyel rendelkeznek. Egyes kutatások szerint az állam adatközpontjainak energiafogyasztása 2040-re elérheti a 30 000 megawattot, ami háromszorosa a jelenlegi szintnek.

„A fúziós atomerőmű egyik legnagyobb előnye, hogy nem termel hosszú élettartamú hulladékot, és az olvadás veszélye sem fenyeget. Ez egy rendkívül biztonságos energiaforrás, amely mellett nyugodtan élhetünk, és teljesen kényelmesen érezhetjük magunkat”hangzott el Alex Creely-től, a CFS üzemeltetési igazgatójától.

A fúziós energia, amely a Nap energiatermeléséhez hasonló mintát követ, tisztább és fenntarthatóbb alternatívát nyújt a hagyományos maghasadással szemben. Ez a technológia hidrogénizotópokat használ, amelyeket extrém hőmérséklet és nyomás mellett, mágneses mezők segítségével egyesít, miközben gőzturbinákon keresztül elektromos áramot állít elő. A módszer során keletkező egyetlen melléktermék a környezetbarát hélium, és teljesen mentes az éghajlatváltozást előidéző káros kibocsátásoktól.

„Ügyfeleink egyre növekvő igénye a megbízható, szén-dioxid-mentes energia iránt különféle energiatermelési megoldásból profitálhat, ezért örömmel támogatjuk a CFS-t törekvéseik megvalósításában” – jelentette ki Edward H. Baine, a Dominion Energy Virginia elnöke.

Virginia 2 millió dollár állami és megyei támogatással, a berendezések adómentességével és szövetségi intézmények támogatásával biztosítja a fúziós atomerőmű projektjét. Youngkin kormányzó szerint a beruházás milliárdos fejlesztést eredményezhet, és több száz munkahelyet teremt az államban.