Érdemes most bevásárolni olcsó bitcoinból vagy esik még tovább az árfolyam?
A hét eleji rekord bitcoin árfolyamhoz képest a héten volt olyan pont, amikor 17%-kal olcsóbban lehetett BTC-t vásárolni. 110 ezer dollár után 92 ezer dollárig húzott vissza az árfolyam.
Megéri most venni vagy vége a bika piacnak és még tovább esik majd az árfolyam? Kitart még a trend? Sokat esik még a bitcoin árfolyama?
Ezek a kérdések foglalkoztatják most a befektetőket.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a héten találkozott a Crypto.com vezérigazgatójával, Kris Marszalekkel a floridai Mar-a-Lagoban található birtokán. Nem sokkal a találkozót követően jelent meg a hír, hogy a Crypto.com hivatalosan is visszavonta azt az októberben benyújtott perindítványt, amelyet a szabályozói túlkapásokra hivatkozva nyújtott be a SEC ellen.
A jogi akadályok leküzdése után jelentős mérföldkőhöz ért a Ripple, a héten listázták az USD alapú stabilcoinját. Az RLUSD egy vállalati szintű stabilcoin, amely a dollár stabilitását ötvözi a blokklánc-technológia hatékonyságával. Értéke 1:1 arányban készpénz- és készpénz-egyenértékes tartalékok fedezik. Egyszerre érhető el az XRP Ledger és az Ethereum blokkláncán – és most már a legnagyobb kriptovaluta tőzsdéken is.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) december 18-án jelentette be, hogy megállapodást kötött Salvadorral az 1,4 milliárd dolláros hitelről. Az IMF jóváhagyása attól függ, hogy Salvador végrehajtja-e az elfogadott előzetes intézkedéseket, például a költségvetési reformokat, a kormányzás megerősítését és a Bitcoin gazdaságban betöltött szerepének korlátozására irányuló intézkedéseket.
Az Ink, a Kraken Optimism-alapú második réteges blokklánca a héten élesedett. A mainnet indulása a tervezettnél jelentősen korábban történt, a kriptoközösség erős támogatására és lelkesedésére hivatkozva. A december 19-ei bejelentés szerint a Kraken a több millió tesztnet tranzakció és a csatlakoztatott tárcák száma miatt gyorsította fel az Ink elindítását, ami az erős kereslet jele.
Craig Wrightot, aki azt állította magáról, hogy ő Satoshi Nakamoto, a Bitcoin rejtélyes megalkotója, a londoni bíróság csütörtökön 12 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. James Mellor bíró ítéletében kijelentette, hogy Craig Wright „egyértelműen megszegte” a márciusban hozott végzést, amely megtiltotta számára, hogy további jogi lépéseket tegyen vagy ilyenekkel fenyegetőzzön a Bitcoin megalkotásával kapcsolatos állításairól.
Három nap alatt -15% a Bitcoin piacán
A kedden felállított mindenkori árfolyamcsúcs után meredek visszahúzás érkezett a kriptopiacra. Szerdán 106 ezerről 99 ezer dollárig esett az árfolyam, ez önmagában -7% volt, csütörtökön kis kapaszkodó után 102 ezerről 95 ezerig, majd péntek reggel egészen 92 ezer dollárig esett vissza a BTC ára.
A visszaesés hátterében az amerikai jegybank (Fed) kamatdöntő ülése utáni sajtótájékoztató áll. Bár a FED harmadszor is kamatot csökkentett idén, Jerome Powell elnök jelezte, hogy 2025-ben kevesebb vágás várható. Emellett hangsúlyozta, hogy az infláció elleni harcban további előrelépés szükséges. A magasabban maradt kamatok általában csökkentik a kockázatos eszközök, így a kriptovaluták vonzerejét. Alacsonyabb kamatok mellett több készpénz áramlik a gazdaságba, ami növelheti az inflációt és a befektetési kedvet az értéktároló eszközök, például a Bitcoin iránt. Kedd délután a részvényárfolyamok mellett a Bitcoin és a kriptovaluták ára is meredek esésnek indultak.
Bár néhány befektetőt csalódás ért, a Bitcoin árfolyama még mindig 45%-kal feljebb van november 5-e óta, amikor is Donald Trump lett a megválasztott elnök. Szakértők szerint hosszú távon pozitív kilátások várhatók.
Még mindig ez a legkevésbé ingadozó ciklus, amit 2024-ben látunk
Láthattuk, hogy a Bitcoin jelenlegi medvepiaci reakciója Jerome Powell óvatosságából fakad. Noha ez a fejlemény a kockázati eszközökkel kapcsolatos jelentős spekulációt váltott ki, a Glassnode elemzése szerint a BTC ebben a ciklusban továbbra sem viselkedik extrém módon. Sőt.
A blokklánc elemző platform szerint a BTC 2012-es első bikapiaci emelkekedése óta a korrekciós szakaszok súlyossága sokat csökkent, ahogy a piaci kapitalizáció nőtt. 2024-ben például az eddigi legmélyebb visszahúzás 32% volt az emelkedő trend közepette. Összehasonlításképpen ez 2021-ben 63%, 2017-ben 36%, 2013-ban 71%, 2011-ben pedig 49% volt.
A Glassnode szerint ez tükrözheti a bitcoin ETF-ek által megnyitott jelentős keresletet, valamint az intézményi befektetők növekvő érdeklődését. Így alapvetően a Bitcoin el tud kerülni minden meredekebb korrekciót, mert mindig érkezik jelentős vételi erő egy ponton.
Rekt Capital, aki korábban arra figyelmeztetett, hogy a Bitcoin gyakran mutatott a bikapiac során is korrekciókat körülbelül hat-nyolc héttel azután, hogy megdöntötte a korábbi minden idők csúcsát, megjegyezte, hogy a jelenlegi zuhanás majdnem megegyezik a 2021-ben bekövetkezett hasonló eseménnyel.
“A árfelfedezés hetedik hetében vagyunk, és a Bitcoin jelenleg -15%-os mínuszban van. Ez majdnem megegyezik a 2021-ben a 6. hétben tapasztalt -16%-kkal.”
Rekt Capital szerint általában legfeljebb 4 árfelderítési korrekcióra van lehetőség a bikapiac végéig. Ez az első árfelderítési korrekció ebben a ciklusban, ami azt jelenti, hogy ez most egy optimális újrafelhalmozási lehetőség, emiatt nagy valószínűséggel az ár felfelé fordulhat majd.
1,4 milliárd dollárnyi likvidáció, a Coinbasen volt a legnagyobb nyomás
A CoinGlass elemzőközpont adatai szerint az elmúlt 24 órában elért teljes pozíció felszámolás a kriptopiacon elérte a 1,4 milliárd dollárt.
A. Maartunn, a CryptoQuant onchain analitikai platform egyik munkatársa a rövid távú BTC-árgyengeség forrását elemezve az Egyesült Államokra hárította a felelősséget. Az eladás oldali nyomás különösen a legnagyobb amerikai tőzsdén, a Coinbasen volt ugyanis észrevehető.
A mellékelt diagram az úgynevezett Coinbase prémiumot – a Coinbase BTC/USD párja és a legnagyobb globális tőzsde BTC/USDT megfelelője közötti árkülönbséget – határozottan negatív tartományban mutatja.
„Ha a Coinbase Premium negatív = Maradj az oldalvonalon és várd meg, amíg a piac újra jelzéseket ad” – javasolta egy másik CryptoQuant-elemző – Amikor a Coinbase Premium pozitívra fordul = Visszatérhetsz a piacra”
Múltbeli alakzatok (rém)képe jöhet elő
Bár a múltbeli teljesítmény soha nem garancia a jövőre, egyes elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy a bitcoin árfolyam grafikon hasonlóságokat mutat a korábban már látott formációkhoz.
2023 decemberében a Bitcoin fraktál 88 000 dollárt sejtet
2023 decembere és 2024 januárja között a BTC/USD kereskedési pár felhalmozási mintát mutatott, amely egy téglalap alakú tartományban konszolidálódott (39 000 és 46 000 dollár között).
A helyi csúcsot követő rövid korrekció után a Bitcoin kitört a tartományból, és 2024 márciusára meredeken 66 000 dollárra emelkedett.
A jelenlegi grafikonon az árfolyamminta hasonló mozgást mutat, jelenleg ugyanis a Bitcoin árfolyama valahol 88 000 és 102 000 dollár között konszolidálhat. A jelenlegi korrekció a csatorna alsó határzónája felé tolta az árfolyamot, amelyet a 88 000 és 90 000 dollár közötti tartomány határoz meg.
Ha a történelem megismétlődik, a Bitcoin kezdetben 2024 decemberében akár 88 000 dollárig is süllyedhet, majd a 102 000 dolláros ellenállás felé indulhat, ahonnan azt követően még visszapattanhat. Ha kitör a csatornából az árfolyam, akkor a következő árfolyamcél 120 000 dollár felé lehet. Lefelé viszont a 80 ezer dolláros támasz nyújthat csak valódi menedéket.
A Bitcoin lemásolja a 21. novemberi 30%-os összeomlást?
Azonban, ha a Bitcoin-fraktált a heti időkeret alapján nézzük, akkor akár egy szélesebb körű árkorrekció is szóba jöhet. Ha a BTC árát a 2021-es piaci csúcsra emlékeztető, medvepiaci alakzattal hasonlítjuk össze, akkor még további 15%-ot eshet az árfolyam, akár egészen 78 ezer dollárig.
A divergenciát elemezve kiderül, hogy a relatív erősségi index (RSI) annak ellenére, hogy a BTC/USD magasabb csúcsokat ért el, alacsonyabb csúcsokat mutat az RSI területén, ami gyengülő bikapiaci lendületet és potenciális árkorrekciót jelez.
A 2021-es bearish divergencia megelőzte a Bitcoin akkori mindenkori csúcsának 69 000 dollár közeli értékének jelentős esését, és az árfolyam végül 2022 végén 15 000 dollár közelébe süllyedt.
Hasonló eltérés mutatkozik most is, mivel a BTC nem tudta hosszútávon megőrizni a 100 000 dollár feletti pozícióját.
Ezen a hosszabb időkereten a legfontosabb támogatás az 50 hetes EMA-nál van, amely 2025 januárjára körülbelül 66 600 dollár lesz. Ha ezt nem sikerül megtartani, akkor, a következő támogatás 57 000 dollár, ami a 0,786 Fibonacci visszakövetési szint – ez már a jelenlegi rekord árfolyam majdnem fele lenne.
Rekordszinten a „buy the dip” hangulat
A Bitcoin árfolyamának 100 000 dollár alá esése új lendületet adott a közösségi médiában a „buy the dip” (azaz a vásárolj a visszaesésnél) hangulatnak. A Santiment kriptoelemző cég adatai szerint december 19-én ezek aránya elérte az elmúlt nyolc hónap legmagasabb szintjét.
A Santiment egy X-bejegyzésben osztotta meg, hogy a „buy the dip” említések dominancia pontszáma megugrott, miközben a Bitcoin árfolyama 95 500 dollárra csökkent. Ez az érték utoljára április 12-én volt ilyen magas, amikor a Bitcoin ára 70 000 dollár alá esett.
Eközben a „buy the dip” kifejezés globális keresési érdeklődése is megugrott, elérve a legmagasabb szintet augusztus óta. A Bitcoin piaci mozgásai tehát továbbra is fokozott figyelmet kapnak a befektetők részéről.