Úgy fektetsz bitcoinba, hogy nem is tudsz róla

A globális befektetési világot jelentős részben az indexek uralják. A több vállalat részvényét súlyozottan átlagoló eszközök a befektetési világ kedvenc termékei, melyek közül egyértelműen kiemelkedik az S&P 500, az Egyesült Államok 500 legnagyobb vállalatát egyesítő index. A globális trendeknek köszönhetően azonban a legnagyobb vállalatok is elkezdték felvásárolni a bitcoin-készleteket, ezzel tovább növelve eszköztáraikat.

Azáltal, hogy nemrég három ilyen vállalat került be a Nasdaq 100 indexbe, a befektetők közvetett módon vállalnak befektetést a bitcoinba, a világ vezető kriptovalutájába. A MicroStrategy mellett a Palantir Technologies és az Axon Enterprise is csatlakozott a száz legnagyobb nem pénzügyi vállalatához.

Változik a Nasdaq összetétele

A Nasaq 100, a Nasdaq tőzsdén jegyzett száz legnagyobb, nem pénzügyi vállalatot tömörítő tőzsdeindex. Az index célja, hogy átfogó képet nyújtson a technológiai- és a növekedésorientált szektorok teljesítményéről. Az index jelenlegi értéke 22 000 pont, idén pedig 33%-kal nőtt az értéke.

A Nasdaq 100 tőzsdeindex alakulása, forrás: Google finance

Nemrégiben bejelentésre került, hogy a Nasdaq 100 index három új technológiai vállalattal bővül. A Super Micro Computert, az Illumina-t és a Modernát 2024. december 23-ától a MicroStrategy, a Palantir Technologies és az Axon Enterprise váltja. Három olyan vállalat, mely előszeretettel fektet évek óta kriptovalutákba, növekedésük pedig a bikapiac ideje alatt túlteljesítette a szektor legtöbb képviselőjét.

Miközben a MicroStrategy nagyjából 423 ezer BTC-t tart 43 milliárd dollár értékben, addig a Palantir Technologies 2021 óta foglalkozik azzal, hogy a bitcoint beépítse számviteli mérlegébe. Erről a vállalat vezérigazgatója, Peter Thiel, már többször is beszélt – többek között a 2018-as budapesti Bran Bar fesztivál során.

Jelentős növekedést mutató részvények

Bár a Nasdaq 100 33%-os éves növekedése is kiemelkedőnek számít az átlagos 10-12%-hoz képest, a MicroStrategy, a Palantir és az Axon jelentősen túlteljesítették ilyen téren (is) a piacot. A MicroStrategy idén eddig 458%-os, a Palantir 348%-os, az Axon pedig 152%-os növekedést produkált év eleje óta. E három vállalat integrációja magas értékelésükkel többszörösére emelhetik az index átlagát, amely már közel 40-szeres.

A MicroStrategy, a Palantir és az Axon részvényének idei teljesítménye, forrás: TradingView

Az előbb említett három részvény mellett érdemes kiemelni az index kiemelkedő vállalatainak számító Microsoft, Apple, Tesla hármast. A technológiai óriáscégek messze túlteljesítik a piacot, míg olyan feltörekvő szereplők, mint a PDD Holdings, lefelé húzzák az index átlagát.

A tőzsdeindexek egyik legnagyobb erőssége azonban, hogy az egyik szereplő gyenge teljesítménye erősítheti egy másik szereplő pozícióját. A technológiai, telekommunikációs, fogyasztói és egészségügyi szektorokból összetevődő Nasdaq pedig a világ egyik legkedveltebb indexének számít.

Indirekt bitcoin-befektetés

Sokan tartanak a kriptovaluta-befektetésüktől volatilitásuk és bonyolult technológiai hátterük miatt. A piacon azonban ma már számos olyan eszköz van, melyek a kriptovaluta-szektor növekedéséből kínálnak közvetett növekedést – elég csak az azonnali Bitcoin ETF-ekre gondolni.

Az ETF-ek mellett számos tőzsdén jegyzett vállalat található, amik kriptovalutákkal foglalkoznak. Éppen elég a Coinbase kriptovaluta-tőzsde részvényére, a COIN-ra, gondolni, vagy a legnagyobb bányászvállalatok részvényeire.A Teslának ugyan fő tevékenysége az autógyártás, ugyanakkor 2020-ban a bitcoin (BTC) birtoklása volt az egyik attribútum, ami megdobta a részvény árfolyamát.

Ha olyan vállalatban eszközlünk befektetést, mely jelentős mennyiségű bitcoint tart, a bitcoin árváltozása kihat a vállalat eredményeire is – igaz, ez két irányú utca. Fontos különbséget tenni aközött azonban, hogy a vállalat fő bevételi forrása bitcoinhoz kötött-e, vagy „csak” tartalékeszközként tartja számon. Mivel a részvény értéke azonban nemcsak a bitcoin árfolyamától, hanem a cég üzleti eredményétől, a nyereségtől és más piaci tényezőktől is függ, ez a fajta befektetés kevésbé közvetlen, mintha egy kriptovaluta-tőzsdén bitcoint vásárolnánk.