A GameFi szektor kínlódó helyzete: 10-ből 9 projekt elbukik
A teljes GameFi iparág 88%-a 90% feletti áresést szenvedett el idén a mindenkori csúcsokhoz képest. A projektek 93%-a megbukott, és átlagosan 95%-os visszaesés tapasztalható.
A kriptovilágban jól ismert ChainPlay a közelmúltban hozta nyilvánosságra a GameFi iparág 2024-es állapotáról szóló jelentését.
A GameFi, a játékok és a decentralizált pénzügyek világa közötti hibridből eredő ágazat úgy tűnik, küszködik. Miután a 2022-es medvepiac alatt csúcsát élte, és több milliárd dollárnyi befektetést vonzott, a GameFi helyzete most jelentősen romlani látszik.
Az adatok értelmezése
A ChainPlay összesen 3279 különböző blokkláncjáték-projektet elemezett a Storible partnercég közreműködésével. Az egyes projektek tokenjeinek árára vonatkozó információk a Dune Analytics-től, míg a felhasználói adatok a DappRadar-tól származnak. Minden adatot 2024 novemberében gyűjtöttek össze.
Egy projekt akkor minősül „halottnak”, ha az adott token ára több mint 90%-kal csökkent az eddigi csúcsához képest és/vagy napi 100-nál kevesebb aktív felhasználóval rendelkezik.
A projekt tokenjének létrehozási dátuma és az a dátum, amikor a projekt elkezdett megfelelni a fent említett kritériumoknak, határozza meg a projekt időtartamát.
A kockázati tőkebefektetések megtérülésére vonatkozó adatok és az éves forrásbevonási adatok egy több információforrást tartalmazó belső adatbázisból származnak.
Vessünk egy pillantást a konkrét számokra
Évente átlagosan 316 új projekt indul, de ezek közül 262 néhány hónapon belül eltűnik, és „halottnak” minősül.
Míg 2022-ben a játék és a decentralizált pénzügyek egyesülése egy növekedésre ítélt trendnek tűnik, alig 2 évvel később már teljesen más kép rajzolódik ki.
A teljes GameFi iparág 88%-a 90% feletti áresést szenvedett el a mindenkori csúcsokhoz képest. Ez a helyzet rávilágít a szóban forgó digitális eszközök gyenge hasznosságára, ami pusztán a pillanatnyi hype-hoz kötött spekulatív értéket tükrözi. Ezeknek a tokeneknek az ára átlagosan 95%-kal csökkent az ATH-jukhoz képest, kiemelve a befektetők nagy csalódását, akik hittek ebben a narratívában.
Vegyük figyelembe, hogy egy GameFi projekt átlagos időtartama mindössze 4 hónap, ami jelentősen alacsonyabb a kripto- és blokkláncvilág más szektoraihoz képest. Ez a hihetetlenül rövid fennállás rávilágít arra, hogy milyen óriási nehézségekbe ütközik a hosszú távon fenntartható, a forgalmat organikusan vonzani képes játék-ökoszisztémák kiépítése. Ehhez az általános kudarchoz hozzájárul a játékok gyors fejlődése és a játékipar folyamatosan változó kihívásai is.
Bár a GameFi magas kudarcaránya tagadhatatlan, a jövedelmezőségi paraméterek azonban két különböző valóságot mutatnak a lakossági befektetők és a kockázati tőkebefektetők számára. Ami az elsőt illeti, a jelentés kiemeli az átlagos 15%-os nyereséget mindazon kis szereplők esetében, akik decentralizált kezdeti ajánlatokba (IDO) fektettek be. Ráadásul amikor a lakossági befektetők a GameFi tokenek IDO-ihoz közelítenek, gyakran veszélyes megszolgálási korlátozásoknak kell megfelelniük, több hónapra zárolt forrásokkal.