Szenzációs felfedezés: soha többé nem lesz szükségünk az oltótűkre?
Képzeljünk el egy olyan világot, ahol a tűben lévő vakcinát lecseréli egy sokkal egyszerűbb és fájdalommentesebb megoldás. Ismerd meg a Stanford kutatóinak legújabb felfedezését. Tényleg véget érhet a fájdalmas oltások kora?
A kutatók legújabb kísérlete, ami véget vethet az oltótűk fájdalmas világának
A Stanford Egyetem kutatói egy mindenki bőrén megtalálható baktériumfaj háziasításának köszönhetően véget vethetnek a fájdalmas oltásoknak. Az izmunkba szúrt tű apróságnak tűnhet, de gyakran fájdalmat, duzzanatot és akár lázat is okozhat. Nem beszélve arról, hogy mindez magas költségekkel is járhat.
A pácienseket érintő legfontosabb dolgot Michael Fischbach, a biomérnöki tudományok professzora fogalmazta meg:
Mindannyian utáljuk a tűket – mindenki utálja. Nem találtam egyetlen embert sem, akinek ne tetszett volna az ötlet, hogy egy injekciót krémmel helyettesítsen.
Az áttörő felfedezés az S. epidermidis nevű baktériummal végzett kísérletek eredménye. A mindenki bőrén megtalálható ártalmatlan baktériumfajt a kutatók sokáig elhanyagolták, mert nem gondolták, hogy nagymértékben hozzájárulhatna a jólétünkhöz. Egyszerűen azt feltételezték, hogy nem sok érdekes történik ott.
A váratlan felfedezés
Kiderült, hogy a tudósok ennél nagyobbat nem is tévedhettek. Az emberi bőr túl száraz, sós és kopár ahhoz, hogy a legtöbb egysejtű organizmus életben tudjon maradni rajta. De néhánynak, például a Staphylococcus epidermidisnek mégis sikerül boldogulnia.
A baktériumnak káros hatása nincs, ezért nem került eddig a kutatások középpontjába. Azonban az elmúlt években Fischbach és kollégái felfedezték, hogy az immunrendszer sokkal agresszívebb választ ad az S. epidermidis ellen, mint azt korábban bárki is gondolta volna.
A kutatás menete és eredménye
A tanulmányban a kutatók az S. epidermidist egerek bőrére juttatták, és a hagyományos vakcinák hatásához hasonló, erőteljes ellenanyag-termelődést figyeltek meg. Ez arra utal, hogy az immunrendszer az S. epidermidist hasonlóan ismerte fel, mint a patogén organizmusokat.
A meglévő vakcinák inaktív vírusmintákat juttatnak a véráramba, hogy ezzel az alany károsítása nélkül létrehozzák az immunválaszt és kialakítsák az ellenállást. A kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy vajon a véráram helyett a bőrön lévő idegen entitással szembeni immunreakció révén is ki tudnának-e alakítani hasonló választ.
A kísérlet azt vizsgálta, hogy egy egérben, amely általában nem érintkezik S. epidermidisszel, kialakul-e az antitestválasz. A következő hat hét során rendszeresen vizsgálták, hogy az ellenanyag megjelent-e. A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy az antitestválasz erősebb volt, mint egy tipikus injekciós oltásnál.
Hogyan kerülhető el a hagyományos oltás?
Fischbach csapata élő, helyileg alkalmazható vakcinává módosította az S. epidermidist. Eközben rájöttek, hogy a baktérium immunválaszának kiváltásáért leginkább egy Aap nevű fehérje felelős. Ezt a természetes immuninterakciót kihasználva a kutatócsoport úgy módosította az S. epidermidist, hogy az specifikus antigéneket fejezzen ki
Ezt a fehérjét módosítva, és az egerek bőrére juttatva megfigyelték, hogy ez hasonló ellenanyag-termelődést vált ki, mint a hagyományos vakcinák. Helyileg alkalmazva ez a módosított baktérium célzott immunválaszt válthat ki, injekció beadása nélkül. Ezzel gyakorlatilag bebizonyosodott, hogy az élő vakcina működik.
Mivel az S. epidermidis az emberek bőrén már él, az eredmények arra utalnak, hogy a tudósok kifejleszthetnének olyan vakcinákat, amelyeket injekció helyett krémként adnának be. Természetesen ehhez számos további kutatásra és sikeres eredményre van szükség.
Fischbach kifejtette, hogy a következő teszteket majmokon fogják végezni. Úgy gondolják, hogy ez a módszer a vírusok, a baktériumok, a gombák és az egysejtű paraziták esetében is működni fog. Amennyiben ez beigazolódik.
Kapcsolódó:
A kutatók felfedezték, hogyan tehetik átlátszóvá a bőrszöveteket
Kutatók megtalálták a rákos sejtek elpusztításának pontos módját
Kínai tudósok képesek az agy újraélesztésére egy órával a halál után