Egy multimilliárdos befektető elmondta, hogy miért fontos az arany és a bitcoin

Ray Dalio egy ismert amerikai befektető és hedge fund menedzser, aki 1985 óta a világ legnagyobb fedezeti alapjának, a Bridgewater Associates-nek a befektetési igazgatójaként dolgozik. Így azért kifejezetten érdekes, hogy mit gondol a gazdaság jelenlegi helyzetéről és jövőképéről. December 10-én, az Egyesült Arab Emírségekben megrendezett Abu Dhabi Pénzügyi Héten (ADFW) tartott beszédében Dalio egy közelgő globális adósságválságra figyelmeztetett. Ezt véleménye szerint a nagy gazdaságok, például az Egyesült Államok és Kína fenntarthatatlan mértékű hitelfelvétele okoz majd.

Szerinte ez a fiat pénz értékének jelentős csökkenéséhez vezethet. Dalio azt tanácsolta a befektetőknek, hogy kerüljék az adósságalapú befektetéseket, például a kötvényeket. Helyette a tárgyi eszközökre, például az aranyra és a bitcoinra összpontosítsanak. A gazdasági trendek hosszú távú szemléletét szorgalmazta a napi hírekre való reagálás helyett.

Dalio szerint az adósságalapú befektetések helyett értékmegőrzésre kell fókuszálni

Bár Dalio egykor szkeptikus volt a bitcoinnal kapcsolatban, ma már megbízható, az aranyhoz hasonló eszköznek tartja. Azt javasolja, hogy a befektetési portfóliók 1-2%-át bitcoinba fektessék, mint infláció elleni fedezet, ez pedig a diverzifikációt is elősegíti. Április 18-án Dalio „Van elég, nem adósságon alapuló pénze?” címmel tett közzé egy LinkedIn-bejegyzést, amelyben a jó pénz definícióját úgy kezdte, hogy az egyszerre jó csereeszköz és jó vagyonmegőrző, amelyet széles körben elfogadnak a világon.

A dollárt, az eurót, a jent és a kínai renminbit jelölte meg a világszerte leginkább elismert és elfogadott valutaként. Megjegyezve, hogy ezek mind adóssággal fedezett pénzek. Dalio elmagyarázta, hogy amikor ezeket a pénzeket tartjuk, akkor adósságkötelezettségeket tartunk, amelyek ígéretek arra, hogy kapunk majd pénzt. Dalio azonban arra figyelmeztetett, hogy ha jelentős kockázatot jelent, hogy az adósságokat nem fizetik vissza, vagy értékvesztett pénzzel fizetik vissza, akkor az adósság és a pénz nem lesz vonzó. Rámutatott, hogy ha egy kormánynak túl sok adósságot kell kifizetnie, akkor a központi bankja valószínűleg pénzt fog nyomtatni, ami inflációhoz és a valuta leértékelődéséhez vezet.

Dalio javaslatai

Az adóssággal fedezett valutákkal szemben Dalio az aranyat is kiemelte, mint nem adóssággal fedezett pénzformát. A készpénzhez hasonlította, azzal a különbséggel, hogy a készpénzzel és a kötvényekkel ellentétben, amelyeket a fizetésképtelenség vagy az infláció kockázata leértékel, az aranyat az adósságcsőd és az infláció kockázata nem veszélyezteti. Dalio megjegyezte, hogy az arany a központi bankok által a harmadik leginkább preferált és tartott tartalékeszköz, megelőzve a jent és a renminbit. Dalio a kriptovalutákat is kiemelte, mint a nem adósságra épülő pénz egy másik formáját.

Emellett azért megemlítette, hogy akár a drágakövek és a műkincsek is hasonlóan viselkednek. Adósságmentes jellegük, hordozhatóságuk és széles körű elfogadottságuk miatt. Dalio szerint, ha a pénzügyi rendszer jól működik, és a hitelfelvevő-adóstárs kormányok pénznyomtatás és leértékelés nélkül teljesítik kötelezettségeiket, akkor az adósságeszközöket jó tartani. Hangsúlyozta azonban, hogy amikor adósság- és inflációs válságok lépnek fel, az arany értékes eszközzé válik. Dalio kijelentette, hogy ez a fő oka annak, hogy az arany jó diverzifikátor, és hogy miért van belőle a portfóliójában.

Ez a cikk is érdekelhet: Mit tudunk eddig a kínai aranylelőhelyről, és milyen hatással lehet a felfedezés a nemesfém árfolyamára?