Ukrajna teljesen legalizálja a kriptókat 2025-től

Ukrajna azt tervezi, hogy 2025 első negyedévére legalizálja a kriptovalutákat, és olyan szabályozást vezet be, amely nem biztosít többé adómentességet. Az Ukrainska Pravda friss cikke szerint a javasolt jogszabály, amelyet a Nemzeti Bank és a Nemzetközi Valutaalap közreműködésével dolgoztak ki, az értékpapírokhoz hasonló adózási keretet vázol fel a kriptovaluták számára.

Ukrajna a Nemzetközi Valutaalappal együttműködve dolgozta ki kriptoadózási szabályait

A bejelentést Danylo Hetmantsev, az ukrán parlament pénzügyi, adó- és vámpolitikai bizottságának vezetője tette az Ekonomicsna Pravda által szervezett Belföldi befektetési lehetőségek fórumán. Ő mondta el azt is, hogy az első áttekintésre készülő törvénytervezetet a vonatkozó munkacsoport most véglegesíti. A cél a törvény 2025 elején történő elfogadása és így a kriptók legalizálása. Hetmantsev hangsúlyozta, hogy az ukrajnai kriptotranzakciók nem fognak részesülni adómentességben. Ehelyett az adózási keretrendszer az értékpapírokra alkalmazott keretrendszert fogja tükrözni, és a nyereség csak akkor lesz adóköteles, ha a digitális eszközöket fiat pénzre váltják át. Kiemelte, hogy az európai szakértőkkel és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott konzultációk befolyásolták ezt a döntést. Ezen lépés célja, hogy szabályozási intézkedésekkel megelőzzék a hagyományos pénzügyi piacokon történő esetleges adóelkerülést.

Az IMF kifejezetten aktívan vesz részt az egyes országok kriptoszabályozásának kialakításában. Vagy utólagos módosításában, ahogy azt láthattuk Salvador esetén is. A Valutaalap ugyanis központi szerepet játszott Salvador azon döntésének kialakításában, hogy felülvizsgálja Bitcoin-politikáját. Egy 1,3 milliárd dolláros hitelmegállapodás feltételeinek részeként a pénzügyi stabilitással kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva sürgette az IMF a kötelező Bitcoin-elfogadás megszüntetését az országban. Az IMF képviselői következetesen ellenezték azt a 2021-es törvényt, amely a Bitcoint törvényes fizetőeszközzé tette El Salvadorban. Azzal érveltek, hogy az kockázatot jelent az ország pénzügyi integritására nézve. Most viszont úgy tűnik, hogy több milliárd dolláros finanszírozásért cserébe beadja derekát a közép-amerikai ország.